اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

فرشچیان حکیم نقش و امیرخانی حکیم خط هستند

فرشچیان حکیم نقش و امیرخانی حکیم خط هستند

مراسم رونمایی از تندیس و لوح ثبت میراث ملی زنده بشری، غلامحسین امیرخانی خوشنویس پیشکسوت و رئیس انجمن خوشنویسان با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، علی اشرف صندوق آبادی، علی شیرازی، امیر احمد فسلفی، الهه خاتمی، رضا بنی رضی خوشنویسان مطرح و جمعی از اهالی هنر و رسانه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد برگزار شد.

در این مراسم حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور درباره جایگاه استاد امیرخانی اظهار کرد: تفکر ما مردم معاصر این است که اشیا میراث هستند در صورتی که اشیا مصنوع و انسان صانع آن‌هاست. انسان شی را ساخته و به عنوان یک معنا در فرم زیبا به جامعه هدیه می‌کند.

وی افزود: انسان میراث خداوند است بنابراین شم خلاقیت و سازندگی دارد. بنده حدود ۱۵ سالی است که در گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر در خدمت استاد امیرخانی هستم این همکاری فرصت بسیار مغتنمی است تا در محضر ایشان اول ادب را بیاموزم.

بلخاری گفت: من برای توصیف جایگاه استاد امیرخانی از واژه حکیم استفاده میکنم. زیرا حکیم ۳ ویژگی اصلی دارد، اول اخلاق است و بیشتر افرادی که در این جمع حاضر هستند درباره شرافت، جوانمردی، تواضع و بزرگ منشی استاد حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. ویژگی دوم فرزانگی است، استاد امیرخانی اگر کل مثنوی را حفظ نباشند اما بخش اعظمی از آن را حفظ هستند. ویژگی آخر هم خلاقیت است که ارتباط بسیار تنگاتنگی با ویژگی اول دارد. بنابراین با درنظر گرفتن این ۳ خصیصه، می‌توانم بگویم که استاد فرشچیان حکیم نقش و استاد امیرخانی حکیم خط هستند./ایلنا

کپی