اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

واکسن آنفلوآنزا ۴۰ هزار تومان است نه ۴۰۰ هزار تومان!

واکسن آنفلوآنزا ۴۰ هزار تومان است نه ۴۰۰ هزار تومان!

مدیر دارو و فرآورده های بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی البرز تاکید کرد که قیمت واکسن آنفلوآنزا ۴۰ هزار تومان است نه ۴۰۰ هزار تومان.

امیر بقایی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه اجباری نیست، اظهار کرد: تزریق این واکسن برای گروه‌های حساس و خاص مثل کودکان زیر شش سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، افراد بالای ۶۵ سال، کادر بهداشت و درمان و زنان باردار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه توزیع این واکسن از هفته اول یا دوم مهر ماه آغاز می‌شود، اظهار کرد: این واکسن در سه فاز در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد.

بقایی افزود: در فاز اول شاهد توزیع رایگان این واکسن برای زندانیان، زنان باردار و کادر بهداشت و درمان سال خواهیم بود.

مدیر دارو و فرآورده های بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی البرز توضیح داد: در فاز دوم این واکسن با نرخ ۴۰ هزار تومن در اختیار افراد مسن و کسانی که دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند قرار می‌گیرد.

وی توضیح داد: در فاز دوم توزیع، متقاضیان باید به سامانه معرفی شده ورود و با درج کد ملی خود نسبت به خرید این واکسن با نرخ دولتی اقدام کنند.

بقایی تاکید کرد: در فاز سوم هم واکسن آنفلوآنزا  توسط داروخانه‌ها برای افراد عادی جامعه توزیع می‌شود و سعی داریم قیمت آن همان ۴۰ هزار تومان مرجع باشد.

وی در پاسخ به اینکه چطور واکسن اصل از تقلبی را تشخیص دهیم، گفت: واکسن آنفلوآنزا اختصاصا برای همان سال تولید می شود یعنی ما از دو هفته بعد باید شاهد توزیع واکسن تولید ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ باشیم و در غیر این صورت واکسن‌های عرضه شده یا تقلبی‌اند و یا انبار شده از سال‌های قبل هستند که اثرگذاری لازم ندارند.

بقایی اظهار کرد: مردم می‌توانند واکسن اصل را از داروخانه‌ها و مراکز بهداشت تهیه کنند و از خرید اینترنتی آن هم با قیمت ۳۰۰- ۴۰۰ هزار تومان خودداری کنند.

/ایسنا 

کپی