اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

زنگنه: اتاق تاریک در نفت نداریم

زنگنه: اتاق تاریک در نفت نداریم

وزیر نفت با اشاره به اینکه در نفت اتاق تاریک نداریم و اتاق تاریک برای دشمنان است، ‌گفت: اعلام برنامه‌های دور زدن تحریم، توضیح نقشه‌های عملیات در جنگ است.

به گزارش ایرنا، «بیژن زنگنه» امروز سه شنبه در جلسه علنی مجلس با بیان اینکه وزارت نفت در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی هشت محور اصلی را اجرا کرده گفت: ‌این هشت محور شامل افزایش ظرفیت تولید از میادین مشترک نفت و گاز، دوری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پالایشی و پتروشیمی، توسعه گازرسانی، ‌افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، حمایت از ساخت داخل و شرکت‌های دانش بنیان، ‌جمع آوری گازهای همراه نفت، ریل‌گذاری برای آینده صنعت نفت و مقابله با تحریم‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه میادین مشترک، اولویت‌بندی انجام شد، ‌ افزود: به همه آنها پرداختیم و مهمترین میادین شامل میادین غرب کارون و افزایش ظرفیت تولید از پارس جنوبی بود. 

به گفته زنگنه تولید از میادین غرب کارون از ۷ هزار بشکه در روز در سال ۹۲ به ظرفیت ۴۰۰  هزار بشکه در روز رسیده است. همچنین قراردادهای نفتی برای میادین مشترک دیگر بسته شد.

ایران در پارس جنوبی از قطر جلوتر است

وی تاکید کرد:‌ ۱۷ فاز پارس جنوبی در دریا تمام شده و تنها یک پالایشگاه مانده که تاثیر زیادی در تولید ندارد و با این اقدامات تمدن صنعتی در این منطقه تکمیل شده است.

وزیر نفت افزود: تولید ایران از پارس جنوبی در سال ۹۲ حدود ۲۸۰ میلیون متر مکعب در روز بود که این عدد اکنون به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است. اکنون تولید گاز ایران در پارس جنوبی از همسایه بیشتر است با اینکه حجم مخزن ما کمتر است.

زنگنه گفت: ایران تا کنون ‌۱۵۰ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است.

وی ادامه داد:‌ طرح‌های دیگری برای نگهداشت تولید از سال ۹۷ آغاز شده و ۲۳ قرارداد نیز به صورت ای پی سی به امضا رسیده است که دو طرح آن توسط رئیس مجلس شورای اسلامی، آغاز شد. 

زنگنه با بیان اینکه خط لوله گوره جاسک برای تنوع مبادی صادراتی در دستور کار قرار گرفت، ‌ گفت: خط لوله هزار کیلومتری آخر امسال تمام می شود و یک میلیون نفت از گوره به جاسک منتقل و صادر خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ گازرسانی صورت گرفته در کشور معادل ۲.۶ میلیون بشکه نفت است و اگر قرار بود این سوخت با فرآورده های نفتی تامین شود، لازم بود تا معادل ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه ای در کشور احداث می شد. اما این سوخت بدون آسیب به محیط زیست تامین شد.

به گفته وزیر نفت، صنعت گاز و صنعت پتروشیمی هر دو محصول جمهوری اسلامی هستند، زیرا اگرچه در پیش از انقلاب در بخش نفت اقداماتی انجام شده بود اما صنایع گاز و پتروشیمی هر دو مولود جمهوری اسلامی هستند.

افزایش ۲۵ میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی در سال ۹۹

وی به جدایی از خام فروشی در صنایع نفت و گاز اشاره کرد و گفت: در پتروشیمی توانستیم تولید را از ۵۶ میلیون تن در سال ۹۲ به ۶۶ میلیون تن در سال ۹۸ برسانیم و امسال نیز با بهره‌برداری از ۱۷ طرح دیگر پتروشیمی ۲۵ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ایران افزوده می‌شود.

زنگنه ادامه داد:‌ تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به ۱۰۰ میلیون تن در سال با ارزش ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.

وی با بیان اینکه با جهش سوم در سال ۱۴۰۴، ظرفیت تولید پتروشیمی به ۱۳۳ میلیون تن و ارزش آن نیز به ۳۷ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد، افزود:‌ این موضوع مورد توجه مقام معظم رهبری است.

وزیر نفت با اشاره به افزایش ظرفیت پالایشی کشور، ‌ گفت: ظرفیت پالایشی کشور که در سال ۹۱ حدود ۱.۸ میلیون بشکه بود، ‌ اکنون به ۲.۱ میلیون بشکه رسیده است، گفت: صادرات فرآورده‌های نفتی با توسعه پالایشگاه‌ها و همچنین بهبود گازرسانی در مقایسه با سال ۹۱، چهار برابر شده است.

دوری از خام فروشی

به گفته زنگنه، دوری از خام‌فروشی و دور زدن تحریم‌ها را توانستیم محقق کنیم.

وی تاکید کرد: ظرفیت تولید بنزین ایران در سال ۹۱، حدود ۵۲ میلیون لیتر بوده که این عدد در سال ۹۸ به ۱۰۷ میلیون لیتر افزایش پیدا کرده است. 

وزیر نفت با اشاره به اینکه طرح‌های سیراف نیز در جریان است، ادامه داد: در طرح‌های نوسازی و بهسازی پالایشگاه‌های آبادان، تبریز، بندرعباس، اصفهان و پالایشگاه اراک نیز در دستور کار است. همچنین قانون حمایت از پتروپالایشگاه‌ها نیز اجرایی شده است.

وی افزود: دراجرای این قانون ۲۰ طرح تعریف شده که شامل ۵ پالایشگاه نفتی و ۳ پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت ۱.۵ میلیون بشکه است که با سرمایه‌گذاری ۲۸ میلیارد دلاری محقق خواهد شد. طرح‌های دیگر نیز مربوط به بهسازی پالایشگاه‌ها است و  ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای آن در نظر گرفته شده است.

زنگنه گفت:  در صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز ۵.۸ میلیارد دلار به پتروشیمی‌های پایین دستی از طریق بورس خوراک می‌دهیم. برای توسعه این صنایع نیز حاضریم تامین لایسنس، تامین بازار و تضمین خوراک را انجام دهیم.

به گفته وزیر نفت به دنبال آن هستیم تا صنایع پیشران پتروشیمی مجوز بگیرند و معافیت مالیاتی، تنفس خوراک و تسهیلات پلکانی را در نظر گرفته‌ایم. 

وی با اشاره به اینکه در صنایع پالایشی ۵ میلیارد دلار فرآورده به صنایع پایین دستی عرضه می شود، ‌گفت: ‌این خوراک شامل نفتا، نفت سفید، ‌لوبکات، ‌وکیوم باتوم و ... می‌شود.

زنگنه توسعه گازرسانی را ابتکار مشترک مجلس و دولت دانست و افزود:‌ اکنون ۸۳ درصد جمعیت روستایی و ۹۹ درصد جمعیت شهری و در مجموع ۹۴ درصد جمعیت کشور به شبکه گاز متصل هستند.

وی ادامه داد: تعداد روستاهای گازرسانی شده از ۱۴ هزار روستا در سال ۹۲ به ۳۱ هزار رسیده در شرایط فعلی رسیده است تا پوشش گازرسانی را به ۹۵ درصد برسانیم. همچنین سوخت مایع نیروگاه از ۴۳ به ۱۰ درصد رسید.

ثبت رکورد صادرات ۸۰ میلیون متر مکعب گاز در روز

وزیر نفت تاکید کرد: صادرات گاز طبیعی در این مدت ۲ برابر شده است. در مواردی مانند پاکستان مشکلات خارج از اراده ما بوده است. رکورد صادرات گاز امسال عدد ۸۰ میلیون متر مکعب در روز را نیز شکست.

وی گفت: یکی از بزرگترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی شدیم و اینکار از طریق بورس انجام می‌شود.

به گفته زنگنه صادرات پتروشیمی با وجود تحریم نسبت به پارسال بیشتر است،‌ هرچند که از نظر قیمت با افت همراه بوده است. 

زنگنه به موضوع جمع‌آوری گازهای همراه نفت اشاره کرد،‌ ادامه داد:‌  طرح بیدبلند خلیج فارس بزرگترین طرح کشور برای جمع‌آوری گازهای همراه است . با هدف‌گذاری انجام شده، تا سال ۱۴۰۱ همه گازهای همراه فرآورش و خوراک پتروشیمی‌ها خواهد بود.

وی به تحریم‌های نفتی نیز اشاره کرد و افزود:‌ تلاش زیادی برای دور زدن تحریم‌ها برای صادرات نفت انجام شده است. از هر کسی که امکان بوده از قرارگاه گرفته از نیروهای امنیتی و مجلس کمک خواستیم تا برای صادرات نفت کمک کنند.

وزیر نفت گفت:‌ به دنبال راه‌هایی هستیم تا بتوانیم راه‌های جدید برای صادرات مویرگی پیدا کنیم. اکنون درگیر جنگ نابرابر و تجاوزگرانه علیه ملت ایران هستیم و انتظار داریم متناسب با این شرایط با ما برخورد شود.

مجوزهای تولید متانول قابل ابطال نبود

وی با بیان اینکه نفت از موتورهای محرک صنعت و پیمانکاری در کشور است،‌ تاکید کرد:‌ با تحرک در صنعت نفت، اشتغال در پیمانکاران ایجاد می‌شود البته منابع ما برای حرکت توسعه‌ای کفاف نمی‌دهد.

زنگنه افزود:‌ ۴ سند برای ریل‌گذاری تا سال ۱۴۲۰ آماده کرده‌ایم که شامل سند  سوخت حمل و نقل کشور، تراز مصرف و تولید گاز، سند تولید نفت و سند تولید محصولات پتروشیمی است.

وی در پاسخ به انتقاد از حجم بالای تولید متانول در کشور،‌ گفت:‌ عمده مجوزهای متانول در دولت های نهم و دهم صادر شده بود و امکان ابطال آنها وجود نداشت. با این حال از این طرح‌ها حمایت نکردیم و در نوبت دریافت وام از صندوق توسعه ملی قرار نداشتند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه متانول می‌تواند به پروپیلن تبدیل شود ، ادامه داد:‌ رسیدن به پروپیلن شبیه دستیابی به معدن طلا است زیرا در پایین‌دست آن دریایی از فرصت‌های شغلی و مصنوعات وجود دارد.

وی افزود:‌ حدود ۴.۵ میلیون تن متانول تولید شده در عسلویه به پروپیلن تبدیل خواهند شد. از ۳ میلیون تن متانول یک میلیون تن پروپیلن تبدیل می‌شود. پروپیلن تولید شده توسط خط لوله به شمال فارس و از آنجا از مسیرهای مختلف به سایر نقاط کشور ارسال خواهد شد. طرحی نیز در بندر امیرآباد با ظرفیت۴۰۰ هزار تن پروپیلن در دست اقدام است.

قرارداد فاز ۱۱ را نظام جمهوری اسلامی امضا کرد

زنگنه با تاکید بر اینکه قرارداد فاز ۱۱ را نظام جمهوری اسلامی امضا کرد و امضای همه را در این زمینه دارم، گفت: فاز اول فرزاد با ارزش ۲.۲ مییلیارد دلار در آینده امضا خواهد شد. 

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، ۲۰۰ میلیارد دلار باید در نفت سرمایه‌گذاری انجام شود، ادامه داد:‌ ۱۲۰ میلیارد دلار آن از منابع داخلی و ۸۰ میلیارد دلار آن یز از منابع خارجی خواهد بود.

وزیر نفت به قرارداد توسعه فاز ۱۱ با توتال اشاره کرد و افزود:‌در آن قرارداد برای فشارافزایی تولید گاز در پارس جنوبی نیازمند تکنولوژی بودیم و حتی چینی‌ها نیز این تکنولوژی را نداشتند. با بازگشت تحریم‌ها توتال و چینی‌ها از قرارداد خارج شدند و شرکت پتروپارس بخش اول قرارداد را آغاز کرد.

به گفته زنگنه در هر فاز پارس جنوبی باید ۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از افت تولید هزینه شود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت اجتماعی نفت را خودمان راه انداختیم، ‌گفت:‌ کارهای مهمی کردیم اما کافی نیست زیرا مشکل منابع داریم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در مقابل ترکمنستان مقاومت کردیم،‌ ادامه داد:‌ ترکمنستان گاز را قطع کرد و ما حاضر نبودیم امتیاز جدید بدهیم. بعد از آن به داوری مراجعه کرد و در جریان داوری نیز کمتر از طلب گذشته نصیبش شد. در این زمینه به جای تنبیه باید تشویق شویم.

وی غفلت از بهینه‌سازی را به دلیل تخصیص منابع به یارانه‌ها عنوان کرد.

زنگنه با اشاره به اینکه در صادرات گاز به عمان تمام اختیارات برای لوله‌گذاری در آب‌های عمیق را به قرارگاه سپردیم،‌ افزود:‌ در کشور توانایی لوله‌گذاری در عمق هزار کیلومتر وجود ندارد.

به گفته وزیر نفت، در وزارت نفت سی ان جی سوخت اصلی کشور است و اولویت دارد.

وی با بیان اینکه جاسک هاب انرژی می‌شود،‌ ادامه داد: ساخت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در این منطقه در دستور کار قرار دارد.

آمادگی وزارت نفت برای تامین خوراک پالایشگاه‌های کوچک

زنگنه بر تامین خوراک پالایشگاه‌های کوچک تاکید کرد و گفت: هر کسی که از ما نفت خام و میعانات می‌خواهد حاضریم به صورت قرارداد مستقیم و یا در بورس آن را تحویل دهیم.

وی تاکید کرد:‌امسال ۷ میلیون تن فرآورده نفتی در بورس انرژی فروخته شده است.

زنگنه ادامه داد: ما در کشور اتاق تاریک نداریم اما برای دشمنان این اتاق وجود دارد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه گازرسانی با قدرت انجام می شود،‌ گفت:‌ طبق مصوبات شورای اقتصاد هزینه هر انشعاب نباید بیشتر از ۲۰ میلیون تومان شود اما در مناطقی این عدد تا ۱۰۰ میلیون تومان نیز برآورد می‌شود. 

وی با تاکید بر اینکه همه تحریمند، پتروشیمی هم تحریم است،‌ افزود:‌ هر چه صادر می‌کنیم به اسم ایران نیست. البته توضیح برنامه‌های دور زدن تحریم،  توضیح نقشه‌های عملیات در زمان جنگ است و تنها می‌توانیم دستاوردها را مطرح کنیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه سهمیه‌بندی بنزین را مگر من لغو کردم؟ گفت: تک نرخی شدن بنزین در سال ۱۳۹۴ تصمیم دولت بوده و مجلس هم مخالفتی نداشته و افزایش مصرف هم ناشی از آن نبوده است

رییس کمیسیون انرژی: به انسجام مدیریت در کشور نیاز داریم


 رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: ما به انسجام مدیریت در کشور نیاز داریم و توجه به مسائل و برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات با کمک مجلس مورد تاکید ماست.

 فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- سه شنبه پس از استماع سخنان وزیر نفت  ضمن تشکر از حضور به موقع بیژن نامدار زنگنه در مجلس و همچنین جلسات متعدد کمیسیون انرژی گفت: توصیه می کنم با توجه به شرایط کشور و اهمیت نفت وقت بیشتری در این زمینه گذاشته شود و وزیر نفت به همکاران خود دستور دهند که درباره موضوعات مختلف این حوزه به نمایندگان گزارش دهند؛ ابهامات زیادی در قراردادهای قبلی مانند کرسنت و توتال و سایر قراردادها وجود دارد.

وی خطاب به وزیر نفت افزود: شما با وزیران قبلی اعم از منتقد و همراه شما، جلساتی را در یکسال آینده برگزار کنید تا ابهامات موجود در این حوزه رفع شود و وقت بیشتری برای ساماندهی وضعیت کارکنان وزارت نفت و شرکت‌های تابعه صرف شود.

عباسی بار دیگر خطاب به وزیر نفت ادامه داد: شما به تربیت نیروی انسانی ماهر برای آینده کشور و صنعت نفت نیاز دارید و باید با سازمان فنی و حرفه ای کشور در این باره همکاری بیشتری داشته باشید، تقویت دانشگاه نفت با بهره گیری از اساتید مجرب و قوی و پذیرش دانشجویان قوی در این زمینه محقق می‌شود. استفاده از دستاوردهای کارکنان نفت و تالیف کتب و تدریس و تقویت اسناد تخصصی کمک می‌کند دانشگاه نفت به دانشگاه فناور محور تبدیل شود.

وی گفت: تقویت پژوهشگاه نفت و صدور مجوزهای ساخت از طرف این پژوهشگاه مد نظر باشد، روشن شدن اذهان و اقناع نخبگان، بر تصیم گیری بر اساس نگاه کارشناسانه و دوری از مدیریت فردی و توجه به برنامه‌ریزی بدون دخالت نظریه‌های سیاسی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مورد تاکید است.

رییس کمیسیون انرژی خطاب به وزیر نفت اظهار داشت: ما به انسجام مدیریت در کشور نیاز داریم و شما، وزیر نیرو و وزیر صمت انسجام مدیریتی بیشتری داشته باشید زیرا در این حوزه انفعال دیده می‌شود؛ توجه به مسائل و برنامه ریزی برای رفع آنها با کمک مجلس مورد تاکید است.

عباسی ادامه داد: مناسب است که برنامه هفتم با همفکری وزارت نفت و مجلس به گونه ای تنظیم و تدوین شود که به اجرا نزدیک تر باشد؛ یکسال آینده فرصت خوبی است که با همکاری مجلس آینده‌ای در شان کشور را رقم بزنیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی: در بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف کار جدی صورت نگرفته است

مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش وزیر نفت در جلسه علنی امروز- سه شنبه- مجلس گفت: در ارتباط با  میادین مشترک، شاهد توسعه نامتوازن به ویژه در میدان آزادگان جنوبی هستیم. متاسفانه علی‌رغم احداث بیش از ۲۰۰ حلقه چاه به ارزش هزینه هر حلقه ۸ میلیون دلار نتوانسته‌ایم تاسیسات مرکزی را به موقع راه‌اندازی کنیم و از این فرصت محروم شده‌ایم.

وی ادامه داد: در میدان‌های نفتی آذر و چنگوله نیز چاه‌ها وضعیت مناسبی ندارند و امکان بهره‌برداری تا ۶۵ هزار بشکه طبق برنامه قبلی وجود ندارد. در فاز ۱۱ پارس جنوبی هم پیمانکاران ایرانی کنار گذاشته شدند تا توتال فرانسه کار را انجام دهد اما در نهایت ۳۵ میلیارد دلار عدم‌النفع در طول ۷ سال از فاز ۱۱ داریم و در نهایت به همان تصمیم درست اولیه برگشتید و از پیمانکاران ایرانی استفاده کردید اما چرا از ابتدا این کار صورت نگرفت.

شریعتی افزود: توتال شریک رقیب ما در میدان –قطر- بود، این شرکت اطلاعات کشور ما را جمع کرد و الان به ضرر ما استفاده می‌کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی گفت: در موضوع صادرات گاز با عدم ذخیره‌سازی مناسب گاز و عدم تثبیت بازار در صادرات گاز با کشورهای همسایه مواجه هستیم؛ در قراردادهایی مانند کرسنت، ترکیه، پاکستان و ترکمنستان عملکرد خوبی نداشتیم؛ قرارداد با ترکمنستان نمونه ای از این قراردادها است که بدون ملاحظه شرایط اقتصادی کشور و مبادلات با ترکمنستان به میزان ۳ تا ۶ میلیارد دلار یک طرفه – با این احتمال که می‌توانیم در داوری پیروز شویم- ادعایی مطرح کردیم و پس از شکایت ترکمنستان با فرض اینکه ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار پیروز می‌شویم محکوم شدیم وبه جای ۲و نیم درصد باید ۷و نیم درصد جریمه دهیم و  ۷۵ درصد هزینه داوری را پرداخت می‌کنیم.

وی بیان اینکه در بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف کار جدی صورت نگرفته است، خطاب به وزیر نفت گفت: این مساله برنامه ششم را نیز شامل می‌شود. توضیح دهید که امروز درباره شدت مصرف انرژی در کجا قرار داریم؛ در موضوع گاز فلر توضیح دهید که می‌خواهید کی این کار را انجام دهید، مثل قضیه (ان جی ال) خاک نشود که قرار بود ۱۸ ماه بعد از اعلام آن به بهره‌برداری برسد اما بعد از ۲۰ سال هنوز این اتفاق رخ نداده است.

در ادامه حسین حسین زاده نماینده لارستان و خنج در مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش وزیر نفت درباره عملکرد این وزارتخانه در جلسه علنی امروز- سه شنبه- گفت: موضوع پالایشگاه‌ها در تخصیص و تنفس خوراک چرا کار به کندی انجام می‌شود، در بحث فشار افزایی یا کاهش فشار میادین پارس جنوبی و میادین جنوبی زاگرس چه کارهایی انجام گرفته است، چرا این میدان‌های گازی راه اندازی نمی‌شود، اگر برای این موضوع فکری نکنیم در ۵ تا ۱۰ سال آینده بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار باید هزینه کنیم.

وی افزود: در موضوع دیپلماسی انرژی با ۱۵ کشور همسایه هستیم چرا در قرارداد ترکمنستان به عمان نتوانستیم سهم خود را این قرارداد بگیریم؛ در مورد صنایع پایین دست که هم اشتغال و عهم ارزش افزوده داریم چرا خط سراسری عسلویه از مرودشت به شمال راه اندازی نمی‌شود.

نماینده لارستان ادامه داد: درباره ال پی جی و ال ان جی باید وزارت نفت توضیح دهد چه کارهایی انجام داده است، هم اکنون ۲۷ میلیون خودرو در دنیا از سوخت ال پی جی استفاده می‌کنند چرا ما این تنوع محصول را در بهینه سازی حمل و نقل انجام نمی‌دهیم؛ ایران در بازار دنیا ال ان جی دنیا ۱ و نیم  درصد نقش ایفا می‌کند که تا رسیدن به سهم ۱۰ درصدی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه راه زیادی داریم.

حسین زاده گفت: نیاز است که پنجره واحد فروش نفتی برای تهاتر باید ایجاد شود که قالب شرکت‌ها در این باره مشکل دارند؛ قرارگاه خاتم الانبیا بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که می‌تواند در این چارچوب بدهی خود را دریافت کرده و جبران شود.

وی افزود: معیشت پرسنل نیز مهم است از  وزیر نفت درخواست می‌کنیم به کارگران قرارداد موقت بها داده شود؛ ساماندهی که در سال ۹۷ انجام گرفت ناقص بوده و حین اجرا گیر کرده است باید در نظام ارتقاء، سمت پذیر شدن، پرداخت معوقات، ‌درمان، بهداشت و صندوق بازنشستگی و تعدیل مدرک که هزاران نفر پشت خط هستند، اقدامات لازم انجام شود.

زاکانی: در وزارت نفت اولویت‌ها به درستی دیده نشده است
 در ادامه جلسه علنی مجلس، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با سیاست‌های غلط شاهد خسارت‌هایی بیش از صدها میلیارد دلار از حوزه صنعت نفت به کشور هستیم و اعتقاد داریم که باید کارگروهی متشکل از نمایندگان کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش‌ها و وزارت نفت برای بررسی راهکارهایی عملیاتی برای حل مشکلات تشکیل شود.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در جریان بررسی عملکرد وزارت نفت بیان کرد:‌ ما باور داریم که ایران تحریم‌پذیر نیست و می‌توانیم از شرایط فعلی یک فرصت طلایی بسازیم و از تحریم‌ها در جهت آبادانی کشور بهره ببریم. بنده قصد دارم در سه سرفصل نکاتی را به آقای وزیر عرض کنم.

وی در ادامه اظهار کرد: اول این‌که خسارات جدی به کشور وارد شده است که این خسارات بیش از صدها میلیارد دلار است و بخشی از آن به عدم نفع در قراردادها باز می‌گردد و بخشی دیگر از آن خسارات جدی است که به طور مستقیم از  حوزه صنعت نفت به کشور وارد شده است. یکی از خسارت‌های وارده در حوزه قراردادهای نفتی و گازی نظیر توتال است. که بخشی از خسارت آن ناشی از عدم نفع کشور و برخی از آنها جریمه‌هایی است که به کشور تحمیل شده‌اند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: از نظر ما در توسعه میادین مشترک کاهلی صورت گرفته است. در میدان گازی فرزاد اکنون عربستان سعودی یکه‌تازی می‌کند و در میدان پارس جنوبی در طی هفت سال مبلغی بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار عدم نفع به کشور داشته‌ایم. تحقیر توان داخلی کشور و ترجیح به واگذاری برخی از شرکت‌ها به کشورهای خارجی تبعاتی را برای کشور داشته است. لغو سهمیه‌بندی کشور بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد دلار خسارت به کشور وارد کرده است. عدم تزریق ال پی جی به ظرفیت‌های عمومی کشور حداقل ۱.۲ میلیارد دلار به کشور ضربه زده است.

زاکانی در ادامه تاکید کرد: تنوع در حوزه سوختی کشور نظیر سی ان جی و ال پی جی و احداث پالایشگاه‌ها و به ویژه پتروپالایشگاه‌ها نیاز به اهتمام ویژه‌ای دارد. عدم دقت به ظرفیت‌های داخلی کشور خسارات جدی به کشور وارد کرده‌اند. برخی از قراردادهایی که اخیرا بسته شده است برای کشور منفعتی ندارد. هنوز فاز چهار ستاره خلیج فارس تحویل داده نشده است. انتقال خط لوله گاز به عمان و روابط دیپلماسی در حوزه انرژی از مطالباتی است که می‌تواند به کشور کمک کند. به اعتقاد مجموعه مرکز پژوهش‌ها اولویت‌بندی در وزارت نفت مورد توجه نیست. انحصار در نحوه فروش نفت مشکل جدی است به زبان گفته می‌شود اما در عمل از پیشنهادات استقبال نمی‌شود. جلوگیری از قاچاق سازمان‌ یافته نفت خام از دیگر مطالباتی است که باید دنبال شود. جلوگیری از فعال شدن بخش داخلی برای تعمیر ماشین‌های دوار کشور را با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد کرد.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس در پایان افزود: در حوزه تولید پتروشیمی عمده توان تولید در بخش متانول سرمایه‌ گذاری شده است و کمتر به بخش پروپولین توجه داشته‌ایم، در حالی که در جهان ۱۲ درصد به متانول و هفت درصد به پروپولین توجه می‌شود. با توجه به حساسیت حوزه صنعت نفت ما پیشنهاد می‌کنیم تا کارگروهی متشکل از نمایندگان کمیسیون انرژی، نمایندگان وزارت نفت و مرکز پژوهش‌ها تشکیل شده و به صورت کارشناسی ابعاد مسائل موجود و پیشنهاد عملی را بررسی کنند.


نظری: چرا بورس انرژی را فعال نمی‌کنید؟
همچنین نماینده خلخال با طرح این پرسش که چرا بورس انرژی فعال نشده است؟، گفت: وزارت نفت می‌تواند نفت را در بورس به بخش خصوصی بفروشد چون محدودیت بخش دولتی را ندارد.

به گزارش ایسنا، سیدغنی نظری در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی برنامه‌های وزارت نفت گفت: با توجه به اینکه ۹۹ درصد شهرها و ۸۷ درصد روستاها از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، اکثر منبع تأمین گاز کشور در یک منطقه و متمرکز در عسلویه شد، اما پدافند غیرعامل اقدام اساسی انجام نداده تا کشور در شرایط بحرانی دچار مشکل نشود. برنامه وزارت نفت در این باره چیست؟

نماینده مردم خلخال با طرح این پرسش که چرا بورس انرژی را فعال نکردید؟ گفت: با فعال کردن بورس انرژی، نفت را به بخش خصوصی بفروشید چون بخش خصوصی محدودیت بخش دولتی را ندارد. اساسا آیا اعتقادی به بورس انرژی دارید؟

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه باید گازرسانی به مناطق سردسیر با اولویت صورت گیرد، گفت: گازرسانی به روستاهای محروم در راستای عدالت اجتماعی یک ضرورت است. برخی روستاهای هزار نفری شهرستان خلخال به عنوان سردترین شهر کشور از گاز طبیعی بی‌بهره هستند. بهانه‌هایی همچون هزینه‌های اضافی هم قابل قبول نیست.

نظری با بیان اینکه کشاورزان در تأمین نفت و گازوئیل با مشکل مواجه شده‌اند، گفت: برنامه جدید مبنی بر ثبت نام برای تأمین نفت و گازوئیل کشاورزان آن‌ها را با مشکل اساسی مواجه کرده و آواره کافی نت، جهاد کشاورزی و اداره نفت هستند. لذا باید نفت و گاز به این زحمت‌کشان اختصاص یابد. از طرف دیگر مردم گرفتار سیلندر گاز مایع هستند، برای جلوگیری از استفاده در خودروها موضوع ثبت نام در سایت مطرح شده که این هم عذاب دیگری برای مردم به شمار می‌آید به طوری که در مناطقی همچون ترکمن‌صحرا و عشایری مردم برای تهیه سوخت از هیزم استفاده می‌کنند.

وی تقویت جایگاه گاز ایران و صادرات گاز را موضوع مهمی برشمرد و با اشاره به موضوع سلف نفتی گفت: آیا این موضوع به نفع مردم است؟ باید در این باره نمایندگان را قانع کنید تا برای حل مشکلات کشور کمک کنند نه اینکه به بهانه محرمانه بودن و بررسی در جلسه سران قوا تصمیم‌گیری کنید.

نظری در پایان با بیان اینکه صادرات فراورده‌های نفتی و پالایشگاهی مشکل تحریم ندارد، افزود: چرا پتروپالایشگاه‌ها را حمایت نکردید، تا امروز از گرفتاری صادرات نجات پیدا کنیم. اینکه این موضوع مشکل زیست محیطی ایجاد می‌کند قانع کننده نیست.

کپی