اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
واکنش‌ها به گرفتن پخش زنده بازی‌های لیگ قهرمانان از ایران

تحریم سیگنال

تحریم سیگنال

کنفدراسیون فوتبال آسیا و آژانس تجاری این کنفدراسیون شنبه با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال و سازمان صدا و سیما، اعلام کردند به دلیل تحریم‌های موجود، ضمن لغو یکطرفه قرارداد حقوق پخش تلویزیونی آژانس تجاری کنفدراسیون فوتبال آسیا با سازمان صدا و سیما، از در اختیار گذاشتن سیگنال پخش زنده مرحله گروهی متمرکز لیگ قهرمانان آسیا معذور هستند.

  بر این اساس، دبیرکل فدراسیون فوتبال هم طی نامه‌ای به دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که فدراسیون فوتبال با تأکید بر رعایت کلیه قوانین و مقررات انتظار دارد کنفدراسیون فوتبال آسیا بستر لازم برای پخش زنده مسابقات را از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران فراهم آورد تا میلیون‌ها هوادار و مخاطب علاقه مند به فوتبال در ایران بتوانند بدون استرس مسابقات را از طریق تلویزیون کشورمان و بدون نیاز به شبکه‌های جایگزین نظاره کنند. در همین رابطه، امیرمهدی علوی درباره اقدام AFC برای لغو حق پخش بازی تیم‌های ایران گفت: فوتبال ایران در بعد تماشاگران حاضر در ورزشگاه و بینندگان تلویزیونی در صدر مخاطبان کشورهای قاره کهن در حوزه فوتبال قرار دارد  و این موضوع در کلیه آمارهای منتشره از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا دیده می‌شود. به همین دلیل دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران این موضوع را به دبیرکل AFC منتقل کرد و برای حل مشکل به وجود آمده در این نامه تأکید شد. روز یکشنبه جلسات متعددی در فدراسیون فوتبال با حضور مسئولان وزارت ورزش و جوانان و مدیران ارشد رسانه‌ ملی برگزار شد که جملگی بر تداوم همکاری با آژانس تجاری کنفدراسیون فوتبال آسیا در چارچوب قبلی تأکید داشتند. امیدواریم این آژانس تجاری میلیون‌ها شنونده و بیننده کشورمان را از تماشا و شنیدن بازی نمایندگان ایران از طریق شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی محروم نکند.»

مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال هم که با شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «با مسئولان محترم صدا و سیما صحبت کرده‌ام. آنها قراردادی با AFC دارند و این قرارداد باید جاری شود اما به لحاظ حقوقی طرف آسیایی کم آورده است و باید این رویه اصلاح شود و ما امیدواریم که مسابقات نمایندگان ایران در آسیا از صداوسیما و رسانه ملی به صورت زنده پخش شود.»
در همین رابطه غلامرضا رفیعی، کارشناس حقوق و رسانه فوتبال نیز گفت: «در حقوق بین‌الملل ورزشی و حقوق بین‌الملل رسانه، بحثی به نام رخدادها یا رویدادهای عمده ورزشی وجود دارد مثل بازی‌های المپیک، جام جهانی، قاره‌ای، پارالمپیک که تمام آنها جزو رخدادهای عمده ورزشی محسوب می‌شود. هیچ سازمان بین‌المللی ورزشی حق ندارد مردم یک کشور را از تماشای رویدادها محروم کند. حتی اگر بخشی از مردم یک کشور آن رویداد را ببینند اما بخش عمده مردم همان کشور از تماشای آن رویداد محروم شوند، خلاف رویه جاری در حقوق بین‌الملل ورزش و رسانه اتفاق افتاده است. از مسئولان فدراسیون فوتبال تقاضا می‌کنم در مکاتبات شان به AFC و فیفا کافی است به همین کلمه رویداد عمومی ورزش استناد کرده و آن را به کار بگیرند.  اقدام اخیر AFC خلاف قوانین و مقررات و عرف روابط بین‌الملل ورزش است.»
رفیعی یادآور شد: «در فوتبال انگلستان که گران‌ترین حق پخش تلویزیونی را دارد، قوانین و مقررات متعددی هرساله از سوی پارلمان این کشور به فوتبال انگلیس اعلام و می‌شود، حتی برخی باشگاه‌های محلی هم اگر مسابقه‌ای داشته باشند کسی حق ندارد مردم را از تماشای بازی آن تیم‌ها محروم کند. مگر اینکه شبکه‌ای در داخل کشور آن را برای بخش عمده مردم پخش کند. به عنوان یک کارشناس حقوقی می‌گویم تمام این اقدام سیاسی است و AFC هم از این موضوع اطلاع دارد که شرکت پخش کننده بازی‌های لیگ قهرمانان دست به اقدام سیاسی زده است. وقتی یک سازمان ورزشی حق پخش یک مسابقه یا رویداد ورزشی را به یک شرکت تجاری می‌دهد، این شرکت طبق قرارداد باید از توصیه‌های آن سازمان تبعیت کند. حتی فیفا هم وقتی با ایجنت‌های ورزشی قرارداد می‌بندد محدودیت‌هایی را برای آن شرکت و ایجنت اعمال می‌کند.
رفیعی در گفت‌وگو با رادیو جوان  تصریح کرد: «باید با منطق حقوقی از حق خودمان دفاع کنیم. هر چند اقدام طرف مقابل سیاسی است اما هر چه بر طبل مسائل سیاسی بکوبیم کم کوبیده‌ایم. بهتر است حرف حساب و منطق حقوقی و عرف بین‌الملل را به کار بگیریم و در همین چارچوب حرف بزنیم. امیدوارم مسئولان فدراسیون فوتبال خوب به حرف من گوش کنند. حتی کمیته المپیک هم می‌تواند نامه‌ای به شورای المپیک آسیا و فیفا ارسال کنند و در این نامه ذکر شود منافع عمومی مردم ایران برای تماشای بازی‌ها تضییع شده است.»
کپی