اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1343(نیمه اول)

آغاز ساخت سد لتیان

آغاز ساخت سد لتیان
حسن مجیدی

بتن‌ریزی سد جدیدی که در نزدیکی تهران واقع شده و قسمتی از آب مورد نیاز مردم تهران و برق مصرفی شهر را تأمین خواهد کرد امروز شروع شد و شاهنشاه با ریختن مقداری سکه پهلوی طلا در محل پی سد اجازه آغاز بتن‌ریزی را صادر فرمودند.

 سد لتیان در فاصله 40 کیلومتری شرق تهران روی رودخانه جاجرود بسته می‌شود و یک تونل انتقال آب 10 کیلومتری، آب ذخیره را به تهران منتقل خواهد کرد. سد لتیان و تأسیسات آن برای اواخر سال ۱۳45 آماده بهره‌برداری خواهد شد. در مراسم امروز آقای حسنعلی منصور نخست‌وزیر و وزیران، دکتر منوچهر اقبال رئیس هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، رؤسا و نمایندگان مجلسین و عده‌ای دیگر از شخصیت‌های مملکتی شرکت داشتند.
سخنان وزیر آب و برق
آقای مهندس منصور روحانی وزیر آب و برق ضمن عرض خیر مقدم، طی گزارش کوتاهی گفت: «... سد عظیمی که اینک مراسم آغاز بتن‌ریزی دیواره آن در حضور مبارک برگزار می‌شود داستان یکصدو پنجاه ساله دارد از روزی که تهران پایتخت ایران شده جمعیت شهر فزونی گرفته سخن از لزوم انتقال آب جاجرود و تأمین احتیاجات شهر و تنظیم آب زراعتی ورامین بوده به‌طوری که در برخی سیاحت نامه‌های خارجیانی که در این دوره به ایران آمده‌اند نیز به این امر اشاره شده و حتی کنت دو مونت فرت اتریشی رئیس اداره نظمیه و امنیه شهر دارالخلافه باهره متجاوز از یکصد سال پیش طی اعلامیه رسمی که نسخه‌ای از آن در دست است بشارت ساختن سد و تأمین آب را به ساکنین پایتخت داد. مع الوصف با وجود احتیاج و اشتیاق عمومی هرگز این نظریات و وعده‌ها از حدود نوشتن و گفتن تجاوز نکرد و سالیان دراز در انتظار سپری و بالاخره به‌دست فراموشی سپرده شد....
تیر ماه سال 1339 پس از ۱5 سال مطالعه و مکاتبه، تشریفات قانونی امضای قرارداد ساختمان این سد انجام شد و در مدت چهار سالی که گذشت وقت مهندسین و متخصصین در تهیه مقدمات کار و آزمایش‌های زیر زمینی و مقاومت در برابر زلزله و سنجش‌های هیدرولیکی و طرح نقشه‌های قطعی و خرید و حمل و نصب ماشین آلات‌های سد و احداث تونل انحرافی و خشک کردن محیط کار و ساختمان دفتر و کوی کارگران و کارمندان سپری شد....»
گزارش مدیر کل سازمان آب
پس از گزارش وزیر آب و برق، آقای مهندس دیلمقانی مدیر کل سازمان آب تهران طی گزارشی چنین به استحضار رسانید:
«...مفتخرا به عرض می‌رساند وضع خاص ژئولوژیکی منطقه لتیان و محدودیت محل مناسب جهت احداث سد مطالعات مقدماتی و کارهای اکتشافی وسیعی را ایجاب می‌کرد. اقتضا داشت قبل از تهیه طرح قطعی سد با کارشناسان بنام بین‌المللی و صاجنظران تکنیک سد‌سازی مشاوره شود و مطالعات خاصی روی مدل‌های کوچک از نظر لرزه نگاری و ژئو فیزیک بعمل بیاید. در نتیجه این تفحصات نوع سد بتنی پایه‌ای انتخاب گردید که در این محل بخصوص از انواع سد‌های دیگر مناسبتر و ارزانتر است و خوشبختانه با چنین انتخابی قسمت اعظم ماشین‌آلات سد‌های سفید رود، محمد رضا شاه و کرج مورد استفاده  است. اینک از پیشگاه مبارک شاهنشاه استدعا دارد بتن‌ریزی سد را به‌دست مبارک میمنت اثر ملوکانه افتتاح فرمایند.» در این موقع اولین ظرف بتن به داخل پی ریخته شد و به این ترتیب بتن‌ریزی سد لتیان در ساعت ده و نیم صبح روز سه‌شنبه پانزدهم اردیبهشت ماه آغاز گردید.
روزنامه اطلاعات- سه‌شنبه 15 اردیبهشت 1343
کپی