اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

ناتوانی جسمی و خستگی مفرط عوارض کرونا پس از بهبودی

ناتوانی جسمی و خستگی مفرط عوارض کرونا پس از بهبودی
آرزوکیهان

پنج ماه از ابتلای «لوسی گاهان» به کرونا می‌گذرد و او به زندگی عادی برگشته اما هنوز نتوانسته به عنوان یک روان شناس بالینی به سر کار خود باز گردد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس، لوسی می‌گوید کرونا توفانی بزرگ در زندگی‌‌اش بوده است. با وجود پشت سر گذاشتن بیماری همواره احساس تنگی نفس و بی‌حسی در ناحیه دست و پاهایش دارد. این بی‌حسی به حدی است که نمی‌تواند کارهای ساده را انجام دهد. لوسی همواره از خستگی مفرط و ناتوانی جسمی رنج می‌برد.
«لوسی» یکی از هزاران نفری در جهان است که احساس می‌کند بیماری پس از گذشت ۵ ماه هنوز هم او را تبدیل به فردی از کار افتاده کرده است.
آخرین یافته‌های پزشکان نشان می‌دهد که دوازده هفته پس از مرخص شدن ۷۴ درصد از بیماران علائمی چون نفس نفس زدن و خستگی مفرط و ناتوانی جسمی در بهبود یافتگان دیده می‌شود.
مجله پزشکی بریتانیا اطلاعات جدیدی در رابطه با بیماران درمان یافته کرونایی منتشر کرده است. در این اطلاعات روشن شده که مبتلایان می‌توانند درمانی طولانی مدت داشته باشند و باید توانبخشی‌های ریوی روی آنها صورت گیرد. گرچه این عوارض برای همه یکسان نیست و بسته به میزان مقاومت فرد دارد.
دکتر «می‌لان کینگ هان» متخصص ریه و استاد پزشکی دانشگاه میشیگان در این باره گفت: درمان کرونا در برخی از افراد طولانی مدت است و با عوارضی چون خستگی و ناتوانی جسمی روبروست. افراد بهبود یافته گاهی اوقات حتی قادر نیستند دست‌های خود را تکان داده و کارهای روزمره را انجام دهند.
«می‌لان» افزود: در برخی بیماران سیستم عصبی فرد بهبود یافته تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این مجموعه به هم ریختگی تنفس، خواب و مشکل در هضم غذا به همراه خستگی وجود دارد. گاهی اوقات میزان ضربان قلب بیمار نیز به شدت افزایش می‌یابد و فرد تجربه تپش قلب را خواهد داشت.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی