اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

ابزارهای قانونی اساسنامه اوپک

ابزارهای قانونی اساسنامه اوپک
سیدمحمد غرضی سیاستمدار و وزیر اسبق نفت در سال‌های 1360 تا 1364

مؤسسان سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) و کارشناسان این سازمان یکی از بهترین قواعد و دستورالعمل‌ها را برای آن طراحی کرده‌اند. اساسنامه‌ای که با ذکاوت ویژه‌ای پایه‌ریزی شده و می‌توان از آن بهترین استفاده را کرد. به یاد می‌آوردم که در اوایل دهه 1360 با استناد به‌همین اساسنامه توانستیم یک کار بزرگ برای ایران انجام دهیم.

 آن زمان بازار نفت شرایط مطلوبی نداشت و با پیشامدهایی برای کشور، ایران فقط حدود 300 هزار بشکه در روز نفت خام تولید می‌کرد. در حالی که عربستان بیش از 10 میلیون بشکه در روز تولید داشت و مجموع تولید اعضای اوپک نیز نزدیک به 24 میلیون بشکه در روز بود. آن زمان، برادر و دوست کاردان ما، شیخ احمد زکی یمانی، وزیر نفت عربستان سعودی بود و همکاری‌هایی را بر پایه اختیارات قانونی در اساسنامه سازمان و همین‌طور اصول دینی و اعتقادات مشترکی که داشتیم، شکل دادیم که نتیجه آن افزایش تولید نفت ایران به 2.4 میلیون بشکه در روز و کاهش تولید عربستان به 5.5 میلیون بشکه در روز بود. در نتیجه این تعامل سطح تولید نفت اوپک به حدود 16 تا 17 میلیون بشکه در روز رسید و به این ترتیب توانستیم در قیمتی در محدوده 30 دلار در بشکه ثبات را در بازار نفت برقرار کنیم و اجازه ندهیم که قیمت‌ها سقوط کند. کما اینکه ملاحظه شد، سال‌ها بعد با اشتباهاتی در سیاستگذاری‌ها قیمت به زیر 10 دلار در بشکه سقوط کرد.
در آن سال‌ها ایران به‌دنبال این بود که یک فرد را برای کسب سمت دبیرکلی به سازمان معرفی کند اما با توجه به اینکه ایران و عراق در آن برهه روابط حسنه‌ای نداشتند و احتمال داشت که همین مسأله اجماع بر سر انتخاب دبیرکل مانع از انتخاب کاندیدای ایرانی شود، از این موضوع خودداری شد؛ چراکه از زبان برخی از اعضا شنیده بودم که اگر ایران فردی را معرفی کند، به او رأی داده نمی‌شود. با این حال توانستیم در آن دوره از ظرفیت‌های قانونی اساسنامه سازمان و روابط دوستانه با برخی از اعضا بیشترین بهره را ببریم.

کپی