اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

آکسفورد جا نماند
دانشگاه آکسفورد اعلام کرد، با موافقت وزارت بهداشت بریتانیا دیگر بار تلاش برای ساخت واکسن کرونا را آغاز می‌کند. هفته پیش اعلام شد واکسنی که این دانشگاه برای کرونا ساخته و در حال آزمایش آن بود، موجب بروز علائمی نگران کننده در داوطلبان آزمایش این واکسن شده است. به همین دلیل  این دانشگاه روند ساخت واکسن را متوقف کرد، اما اکنون و به فاصله یک هفته بعد از آن آزمایش‌های ناکام بنا شده است، آکسفورد دیگر بار بخت خود را برای دستیابی به واکسنی که بتواند به جهان عرضه شود  بیازماید.
 
---
 
آتش‌سوزی‌های مرگبار در غرب امریکا
در چند سال اخیر نام ایالات غربی امریکا با آتش گره خورده است. در جدیدترین دور آتش‌سوزی در جنگل‎های غرب امریکا و سه ایالت کالیفرنیا، اورگون و واشنگتن 31 نفر جان خود را از دست دادند. علت آتش‌سوزی‎های جدید که اکنون سه هفته است در جنگل‎های این ایالت‌ها ادامه دارد، گرمای بی‌سابقه هوا عنوان شده است. مقامات این ایالات معتقدند گرمای شدید باعث آتش‌سوزی‌های اندکی شده بود اما وزش باد، سرعت انتشار این آتش‌ها را بالا برد. بنابر آمار اعلام شده تا کنون هزاران خانه مسکونی در این سه ایالت در آتش سوخته و ساکنان آنها آواره شده‌اند. حامیان محیط زیست علت اصلی آتش‌سوزی‎های اخیر در امریکا را دولت ترامپ می‌دانند و معتقدند اگر دولت امریکا دغدغه‎های محیط زیستی بیشتری داشت و وقت بیشتری برای تغییرات اقلیمی صرف می‌کرد، این آتش‌سوزی‌ها بروز نمی‌کرد.
 
---
 
حبس ابد برای نوجوانان قاتل
دولت انگلیس که تاکنون با نوجوانان قاتل با اغماض رفتار می‌کرد و برای آنها محکومیت‌های شدیدی اعمال نمی‌کرد، این هفته از قانون جدیدی رونمایی می‌کند که بر مبنای آن نوجوانان قاتل نیز ممکن است با محکومیت حبس ابد مواجه شوند. دولت انگلیس این تصمیم را به‌خاطر حمله تروریستی سال 2017 که در آن برادران عابدی موجب مرگ 22 نفر شدند، گرفت. یکی از این دو برادر در زمان این حمله نوجوان بود.
 
---
 
آینده درخشان یوان
محققان و تحلیلگران مؤسسه اقتصادی مورگان استنلی خبر دادند، یوان، ارز چین تا سال 2030 تبدیل به سومین ارز قدرتمند جهان خواهد شد. در حال حاضر یوان در 2 درصد تجارت جهانی رد و بدل می‌شود اما انتظار می‌رود در سال‎های آینده به 5 و در نهایت به10 درصد برسد.
 
---
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 28 میلیون و 960 هزار و 892 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 924 هزار و 874 نفر بود. امریکا همچنان رکورد دار کرونا است و 6 میلیون و 676 هزار و 601 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 198 هزار و 128 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 4 میلیون و 754 هزار و 356 مبتلا و 78 هزار و 614 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 315 هزار و 858 نفر مبتلا و 131 هزار و 274 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است؛ در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 62 هزار و 811 مبتلا و 18 هزار و 578 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 722 هزار و 832 مورد ابتلا و 30 هزار و 593 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
کپی