اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹
معاون اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد:

ساخت موزه باستان شناسی در خراسان شمالی/ وجود۵۰۰۰ اثر تاریخی به نمایش گذاشته نشده در استان

ساخت موزه باستان شناسی در خراسان شمالی/ وجود۵۰۰۰ اثر تاریخی به نمایش گذاشته نشده در استان

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از ساخت موزه باستان شناسی در این استان خبر داد.

مستوفیان گفت: قرار بر این است تا این موزه در طبقه دوم عمارت مفخم در بجنورد راه اندازی شود.

وی افزود: برای راه اندازی این موزه با دانشگاه اصفهان قرارداد منعقد شده تا امر مطالعات لازم را در این خصوص انجام دهند.

مستوفیان ادامه داد: با راه اندازی این موزه آثاری که در کاوش ها در مناطق مختلف باستانی این استان به دست آمده به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پنج هزار اثر در مخزن موزه عمارت مفخم نگه داری می شود، تصریح کرد: این آثار به علت اینکه فضای لازم برای نمایش وجود نداشته تاکنون به نمایش گذاشته نشده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: البته امکان به نمایش گذاشتن تمامی آن ها به صورت یک دفعه وجود ندارد و موزه ای مطالعات ساخت آن در حال اجرا است به لحاظ محتوایی نیز مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و آثار بر اساس محتوا به نمایش گذاشته می شود.

وی توضیح داد: علاوه بر آن می توان برای اینکه بتوان بیشتر آثار بر اساس محتوا به نمایش گذاشته شود می توان یک تعداد از آثار را در داخل موزه قرار داد و دوباره آن ها به مخزن انتقال داد و دوباره یک سری آثار دیگر را در موزه جانمایی کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در حال حاضر موزه مردم شناسی در عمارت مفخم راه اندازی شده و موزه نسخ خطی در آینه خانه مفخم نیز طی یکی دو ماه آینده راه اندازی می شود./ ایسنا

کپی