اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

تعمیر و عیب یابی برد الکترونیکی را از کجا شروع کنیم؟

تعمیر و عیب یابی برد الکترونیکی را از کجا شروع کنیم؟

تعمیر بردهای الکترونیکی امری تخصصی بوده و می بایست به صورت مرحله به مرحله صورت گیرد. در این مطلب به صورت تخصصی به شما عزیزان طریقه تعمیر و عیب یابی برد الکترونیکی را آموزش می دهیم.

بردهای الکترونیکی از اجزا و قطعات گوناگونی تشکیل شده که از طریق کابل ها و سیم ها در کنار هم دیگر قرار گرفته اند. این قطعات بسیار حساس بوده و بروز کوچک ترین آسیب به آنها منجر به بروز مشکل در برد و ایجاد اختلال در عملکرد آن می شود.
لذا تعمیر و عیب یابی برد بسیار تخصصی بوده و قبل از اقدام می بایست با مراحل آن آشنا بود. زیرا در صورتی که بدون آگاهی نسبت به تعمیر برد اقدام کنید ممکن است به دیگر قطعات برد آسیب وارد شده و اختلالات بیشتری در آن ایجاد شود.
در این مقاله به آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و مراحل تعمیر برد می پردازیم، با ما همراه باشید:

 


مراحل تعمیرات برد الکترونیکی


کاور روی برد را بردارید: در اولین مرحله می بایست پیچ های قرار گرفته بر کاور روی برد را بردارید.
جدا کردن برد از بدنه دستگاه: حالا برد را از بدنه دستگاه جدا کنید. دقت داشته باشید که در برخی از لوازم الکترونیکی چندین برد وجود دارد که با اتصالاتی به یکدیگر متصل هستند، بنابراین این مرحله را با دقت انجام دهید تا این اتصالات قطع نشود.
تمیز بودن قطعات برد و سطح روی آن را بررسی کنید: دقت داشته باشید که مواردی مانند گرد و غبار بر عملکرد صحیح برد تاثیر منفی می گذارد، بنابراین تمیز بودن برد و قطعات قرار گرفته روی آن به خصوص قطعاتی که به صورت تراشه ای یا سوکتی جا زده شده اند را بررسی کرده و در صورت کثیفی تمیز کنید.
از عدم حضور قطعه خارجی بر روی برد اطمینان حاصل کنید: وجود قطعات خارجی مانند قطعات کوچک چوب، پلاستیک، کاغذ، فلز و غیره بر عملکرد صحیح برد اثر می گذارد. بنابراین بررسی کنید که هیچ قطعه خارجی بر روی برد قرار نگرفته باشد. در صورت وجود این قطعات آن ها را به آرامی بردارید.
از عدم حضور آب بر روی برد اطمینان حاصل کنید: وجود آب بر روی برد باعث ایجاد اتصالی و اختلال در عملکرد برد می شود، بنابراین توصیه می کنیم بررسی کنید که قطعات آب یا رطوبت بر روی برد وجود نداشته باشد. در صورت وجود آب، آن را به آرامی خشک کنید.
اتصالات سیمی قرار گرفته بر روی برد را بررسی کنید: کلیه اتصالات را بررسی و اطمینان حاصل کنید که این اتصالات پوسیده یا آسیب دیده نیستند.
کلیه قطعات قرار گرفته بر روی برد را بررسی کنید: سیاه، شکسته، ذوب، متورم، رنگ پریده بودن قطعات از نشانه های خرابی آنها می باشد. بنابراین کلیه قطعات قرار گرفته بر روی برد را بررسی کنید که ویژگی های ذکر شده را دارا نباشند.
بررسی کنید که بر روی برد ترک یا مسیرهای شکسته وجود نداشته باشد.
تعمیر و عیب یابی برد الکترونیکی: در صورتی که هیچ از موارد ذکر شده بر روی برد مشاهده نشد، می بایست با استفاده از یک مولتی متر به عیب یابی برد پرداخته و قطعه معیوب را شناسایی کنید. پس از شناسایی قطعه آن را در صورت امکان تعمیر کرده و در غیر این صورت تعویض نمایید.
این مرحله امری بسیاری تخصصی می باشد، بنابراین توصیه می کنیم در صورتی که از مهارت لازم برخوردار نیستید ابتدا از طریق آموزش تعمیرات برد الکترونیکی مهارت های لازم را کسب نمایید. زیرا در غیر این صورت امکان دارد هنگام تعویض قطعه یا عیب یابی آن به دیگر قطعات موبایل آسیب وارد شود.


ابزار تعمیرات برد الکترونیکی


ابزارهای لازم برای تعمیرات بردهای الکترونیک متفاوت بوده و هر یک کاربردهای گوناگونی دارد. برخی از مهم ترین این ابزارها عبارتند از:
انبردست، سیم چین، هویه، ست آچار ، مجموعه‌ای از مته های مختلف، انواع پیچ گوشتی، انواع دم باریک، دریل، خمیر قلع، روغن لحیم و شلنگ نسوز، آی سی کش و اسپری فریز، مایع فلکس، اسفنج نسوز و چسب، فیکسچر، الکل پروپانول با خلوص ۹۹/۹۸، اشنایدر و پمپ باد، کاردک شابلون و شابلون برد، پروگرامر، اسیلوسکوپ، پنس سرکج و سر صاف و غیره

---

آموزش تعمیرات برد الکترونیک بهترین راه یادگیری تعمیرات برد


همانطور که اشاره شد تعمیر برد نیازمند کسب دانش و مهارت های لازم می باشد. از آنجایی تعمیرات برد بسیار تخصصی می باشد بنابراین با مشاهده ویدئو آموزشی یا مطالعه جزوه نمی توان به مهارت های لازم دست یافت و بهترین راه آموزش عملی از طریق شرکت در دوره های آموزشی تعمیر برد می باشد.
امروزه در تهران و سایر شهرستان ها آموزشگاه های بسیار دوره های برد را برگزار می نمایند. آموزشگاه فنون برق یکی از بهترین آموزشگاه ها در کشور است که به صورت تخصصی، عملی و پروژه محور به آموزش تعمیرات انواع برد می پردازد.
این آموزشگاه در پایان دوره با ارائه مدرک معتبر و پشتیبانی نامحدود کارآموزان را برای موفقیت هر چه بیشتر یاری می کند.
آموزش تعمیر ecu ، دوره آموزش plc ، آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی و پکیج، آموزش برق ساختمان و صنعتی، آموزش تعمیرات موبایل برخی از دیگر دوره های این آموزشگاه است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره‌های این مجتمع فنون برق به وب سایت رسمی این آموزشگاه به آدرس اینترنتی www.fonoonbargh.com مراجعه نمایید یا با شماره 02166576476 تماس حاصل نمایید.

 

کپی