اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه

آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه

گروه جهان/ نخستین دور مذاکرات بین‌الافغانی با میانجیگری‌ها پس از ماه‌ها کشمکش میان طالبان و دولت افغانستان و با اتمام روند آزادی 400 زندانی خطرناک تکفیری یک روز پس از نوزدهمین سالگرد حادثه یازدهم سپتامبر، به میزبانی قطر برگزار شد.


به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، در این نشست که نخستین مذاکره رودرروی سران طالبان و نمایندگان دولت افغانستان در دو دهه اخیر بود، به دلیل شیوع کرونا بسیاری از نمایندگان کشورهای مختلف به صورت ویدئوکنفرانسی مشارکت داشتند.
محور مذاکرات صلح بین‌الافغانی که ادامه مذاکرات ماه فوریه طالبان و امریکا به شمار می‌رود، آتش‌بس دائمی، تعیین حقوق زنان و اقلیت‌ها و خلع سلاح ده‌ها هزار مبارز طالبان و شبه نظامیان است که از فردا به صورت متمرکز به بحث و بررسی خواهد رسید. همچنین انتظار می‌رود اصلاحات قانون اساسی و تقسیم قدرت نیز در این نشست بررسی شود.
به نوشته «فرانس پرس»، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه امریکا که برای برقراری این نشست و آغاز هر چه سریعتر مذاکرات صلح، در این چند ماه بارها با طرفین وارد مذاکره شده بود، گفت: «طرفین درگیر در افغانستان باید این لحظه را از دست ندهند. این اتفاق باید به خاطر نسل آینده انجام شود. بدون شک در روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده چالش‌های زیادی پیش‌رو داریم اما ما باید رنج این اتفاق را نه تنها برای نسل امروز که برای آیندگانمان بپذیریم.»
«ملاعبدالغنی برادر»، نماینده طالبان در حالی که بر خواست مبارزان برای اجرای سیستم اسلامی در افغانستان تأکید داشت گفت: «ما می‌خواهیم در تمام طول مذاکرات چارچوب اسلامی رعایت شود نه اینکه به خاطر منافع شخصی، شرع را نادیده بگیریم.»
«عبدالله عبدالله» نیز که به عنوان نماینده دولت مسئول این مذاکرات بود تأکید کرد: «اگر توافق طرفین برای برقراری صلحی واقعی باشد بدون شک مرارت‌های کشور پایان خواهد یافت.» نکته‌ای که توجه رسانه‌ها را در پایان سخنان عبدالله جلب کرد، واکنش هیأت طالبان بود که بر خلاف رسوم معمول در چنین نشست هایی، در پایان سخنرانی سخنران حاضر به دست زدن نشدند. اما این اظهارات در حالی در افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی مطرح شد که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران به دستاوردهای آن چندان خوشبین نیستند. یکی از دیپلمات‌های اروپایی در کابل معتقد است: «رهبران طالبان با این توافق مجبور به ممانعت از حمله به ارتش و غیرنظامیان خواهند بود اما این خشونت شرایط را بدتر خواهد کرد و مذاکرات بی‌نتیجه می‌شود.» در عین حال بسیاری نیز با نظر «عبدالله عبدالله» موافقند و مذاکرات صلح را تنها راهکار خلاصی از مناقشات می‌دانند.
اما در میان استقبال نمایندگان کشورهای مختلف و سازمان ملل از این مذاکرات، وزیر خارجه پاکستان سخنرانی مجازی‌اش را با هشداری به دولت افغانستان آغاز کرد و نوشت: «اکنون زمان آن است تا رهبران افغانستان از این فرصت تاریخی استفاده نموده و ضمن همکاری سازنده با یکدیگر، به یک توافق سیاسی گسترده و جامع نائل آیند. وی سپس بر نقش کشورش تأکید کرد و نوشت: « امیدواریم که همه طرف‌ها به تعهدات مربوطه خود احترام گذاشته، در برابر همه چالش‌ها استقامت نمایند و در دستیابی به نتیجه مطلوب، پایبند و ثابت قدم باشند.» در بین دیگر همسایگان افغانستان، وزارت امور خارجه ایران هم با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که جمهوری اسلامی از شروع گفت‌وگوهای دولت افغانستان با گروه‌های سیاسی و طالبان استقبال می‌کند و امیدوار است این گفت‌وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب برای استقرار صلح و ثبات دائمی در افغانستان و امنیت در منطقه منجر شود.
در پایان نشست دیروز که در واقع نشست ابتدایی بود و روز سه‌شنبه مذاکرات اصلی آغاز می‎شود، دو طرف هیأت‌های تماس خود را معرفی کردند. به گزارش روزنامه افغانستانی «اطلاعات روز»، هیأت مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان گفته است که محمدمعصوم استانکزی، رئیس هیأت مذاکره‌کننده، نادر نادری، ضراراحمد مقبل، فوزیه کوفی، مولوی عنایت‌الله بلیغ، محمد ناطقی و خالد نور از اعضای دولت گروه تماس از طرف دولت خواهند بود. اما گروه طالبان تا شب گذشته خبری درخصوص اعضای تیم تماس خود منتشر نکرد.

کپی