اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
حکم طبری صادر شد

31 سال حبس، انفصال دائم از خدمات دولتی و هزار میلیارد ریال جزای نقدی

31 سال حبس، انفصال دائم از خدمات دولتی و هزار میلیارد ریال جزای نقدی

بازپرس فیلترکننده تلگرام به 10 سال حبس محکوم شد گروه سیاسی/ اکبر طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه به 58 سال و 9 ماه و 20 روز حبس محکوم شد.

علی اکبر طبری پور معروف به اکبر طبری، با 20 سال حضور در قوه قضائیه و معاونت اجرایی حوزه ریاست این قوه در دوران مرحوم هاشمی شاهرودی و آیت‌الله آملی لاریجانی، نخستین فرد در دستگاه قضا بود که با آمدن ابراهیم رئیسی از کار خود برکنار شد. اقدام قوه قضائیه در برخورد با فساد درون دستگاهی با بازداشت او در تیرماه پارسال کلید خورد و پرونده طبری به همراه 21 متهم دیگر راهی دادگاه کیفری یک استان تهران شد.  هرچند در این مسیر، با استعفای دیرهنگام دو وکیل پرونده، رسیدگی بموقع به پرونده طبری به تعویق افتاد اما یک ماه بعد یعنی در خردادماه امسال، نخستین جلسه دادگاه برگزار شد و معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه خود را در برابر طوماری از اتهامات دید. رسیدگی به پرونده‌ای که در آن 4 متواری، یک فوتی، یک بازپرس و تعدادی وکیل و کارشناس رسمی دادگستری و سردفتر اسناد رسمی حضور دارند پس از برگزاری 14 جلسه در 21 مردادماه به پایان رسید و حکم نهایی متهمان صادر شد.  
غلامحسین اسماعیلی دیروز از صدور رأی پرونده اکبر طبری و دیگر متهمان خبر داد و گفت: بعد از برگزاری جلسات متعدد دادگاه کیفری یک استان تهران و استماع مدافعات متهمان و وکلای آن‌ها نهایتاً دادگاه رأی خود را در مورد پرونده اتهامی اکبر طبری صادر کرده است. به گزارش میزان، وی با بیان اینکه رأی هنوز غیرقطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است، ادامه داد: بعد از تصمیم‌گیری دیوان عالی کشور توضیحات بیشتری را ارائه خواهم کرد، ولی از آنجایی که برابر ضوابط و مقررات قانونی در فرآیند رسیدگی به پرونده، مجوز‌های قانونی برای انتشار جزییات جلسه دادگاه و موارد اتهامی اعلام شده بود مجاز هستیم که محکومیت صادره از ناحیه دادگاه را نیز اعلام کنیم. اکبر طبری در این پرونده ۱۰ عنوان اتهامی داشت که در ۸ مورد دادگاه وی را مجرم شناخت، در دو عنوان اتهامی مجرمیت وی برای دادگاه به اثبات نرسید. اسماعیلی افزود: اکبر طبری بابت تشکیل شبکه چند نفره ارتشا با وصف سردستگی و اخذ رشوه‌های متعدد به ۳۱ سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از ارتشا و انفصال دائم از خدمات دولتی و بیش از ۴۳۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است.
سخنگوی قوه قضائیه یادآور شد: در عنوان اتهامی پولشویی، اکبر طبری به ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری و قریب به ۶۰۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ضبط اموال موضوع پولشویی محکوم شده است. وی با اشاره به برخی از عناوین ضبط اموال ناشی از ارتشا در پرونده، گفت حکم ضبط سه دستگاه آپارتمان مسکونی در برج روما در کامرانیه تهران که یک واحد به مساحت ۶۳۳ متر و واحد دیگر به مساحت ۳۸۸ متر و واحد سوم به مساحت ۳۸۰ متر است، صادر شده است. سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: یک واحد آپارتمان در خیابان پاسداران در یکی از برج‌های مجلل به مساحت ۶۳۳ متر، از ناحیه دادگاه مورد ضبط قرار گرفته است.
اسماعیلی یادآور شد: ۵ قطعه زمین در شهرستان بابلسر که تبدیل به یک باغ ویلای بسیار بزرگ شده و ویلای مجللی در آن ساخته شده و یک قطعه زمین مشجر به مساحت ۱۶۷۵ متر در نجارکلای لواسان نیز مورد ضبط قرار گرفته است. همچنین یک واحد آپارتمان اداری به مساحت ۱۰۸ متر در مجتمع اداری سانا و یک قطعه زمین به مساحت ۳۰۰ متر در بلوار کریم خان زند و طبقات پنج و شش ساختمان احداثی در بلوار کریم خان زند به عنوان بخشی از اموال و وجوه ناشی از ارتشا است که از ناحیه دادگاه حکم ضبط آن‌ها صادر شده است. در مجموع این متهم به قریب به هزار میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شده است. علاوه بر آن به حدود ۱۷۹ میلیارد ریال ضبط وجوه نقدی که بابت ارتشا اخذ کرده و املاکی که اشاره کردم، محکوم شده است. وی گفت: در شش مورد دیگر به تناسب با عناوین اتهامی، دادگاه براساس ضوابط و مقررات قانونی حکم به مجازات حبس و جزای نقدی صادر کرده است. طبق آنچه از سوی مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام شده، براساس حکم صادره از ناحیه دادگاه کیفری یک استان تهران، اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه مجموعاً به ۵۸ سال و ۹ ماه و ۲۰ روز حبس و قریب هزار میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است که بنا به گفته اسماعیلی در صورت قطعی شدن دادنامه، براساس قانون، مجازات اشد که سی و یک سال حبس و ضبط اموال ناشی از ارتشا و جزای نقدی و انفصال ابد از خدمات دولتی است، قابل اجرا خواهد بود.
به گفته اسماعیلی دیگر متهمان این پرونده هم محکومیت‌هایی حاصل کرده اند و این تنها یک بخش از پرونده است و بخش دیگر آن در دادگاه کیفری مفتوح است. اسماعیلی ادامه داد: نسبت به کسانی که الان در خارج از کشور هستند دادگاه هنوز رأی نداده و متعاقباً رأی خود را صادر خواهد کرد. او همچنین ادامه داد: بخش سوم پرونده هنوز در دادسرا در مرحله تکمیل تحقیقات است و بعد از تکمیل تحقیقات چنانچه دادسرا عقیده‌ای به مجرمیت داشته باشد پرونده را جهت ادامه رسیدگی به دادگاه ارسال خواهد کرد.
 احکام صادر شده برای برخی از متهمان پرونده طبری
فرهاد مشایخ فریدون به جرم مشارکت در تشکیل شبکه چند نفره ارتشا با لحاظ مساعدت و همکاری که در کشف جرم کرده و با تخفیفات مورد نظر دادگاه به ۱۵ سال حبس تعزیری و جزای نقدی محکوم شده است. رسول دانیال زاده به جرم مشارکت در شبکه ارتشا به لحاظ اینکه بعد از تشکیل پرونده به کشور بازگشت و در فرآیند دادرسی شرکت کرد، دادگاه تخفیفاتی را اعمال کرده. با لحاظ این تخفیفات به ۱۵ سال حبس محکوم شده است. بیژن قاسم‌زاده سنگرودی [بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه] به جرم تأثیر دادن نفوذ افراد و همچنین دریافت رشوه به انفصال دائم از خدمات دولتی و ۱۰ سال حبس تعزیری و ضبط مال ناشی از ارتشا و جزای نقدی و حمیدرضا علیزاده به اتهام مشابه به ۱۰ سال حبس تعزیری و ضبط مال ناشی از عمل مجرمانه و جزای نقدی محکوم شده است.

کپی