اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

آغاز مذکرات صلح افغانستان
سرانجام پس از دو دهه، طالبان و دولت مرکزی افغانستان راضی شدند تا با یکدیگر پای میز مذاکرات صلح بنشینند. مراسم گشایش این مذاکرات امروز با حضور شماری از سیاستمداران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قطر برگزار شد. اما قرار است، مذاکرات رسمی صلح از روز دوشنبه آغاز شود. ریاست هیأت دولت افغانستان را عبدالله عبدالله بر عهده داشت. هیأت طالبان نیز با ریاست ملا عبدالغنی برادر، شامل 21 نفر است. در نشست‌های حاشیه‌ای این مذاکرات مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا از دو طرف خواست این فرصت تاریخی را از دست ندهند.
 
---
 
رئیس جمهوری پرو استیضاح می‌شود
استیضاح رئیس جمهوری پرو به اتهام مخدوش کردن سیر تحقیقات در پرونده فساد کابینه‌اش با 65 رأی موافق، 36 رأی مخالف و 24 رأی ممتنع به تصویب رسید. به این ترتیب رسیدگی به پرونده وی از هفته آینده آغاز می‌شود.
به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، پرونده‌ای که «مارتین ویزکارا» را به سمت استیضاح سوق داد، پرداخت 50 هزار دلار در چند قرارداد دولتی به یک خواننده نه چندان مشهور بود. بنا بر اعلام رسانه‌های پرو، 52 نفر از 130 عضو کنگره این کشور به آغاز استیضاح در هفته آینده چراغ سبز نشان دادند و 87 رأی کافی است تا «ویزکارا» برکنار شود.
اما به گفته کارشناسان با توجه به وضعیت فعلی این کشور و بحران ناشی از شیوع کرونا، این برکناری   تبعات سنگین اقتصادی   برای مردم پرو در پی خواهد 
داشت.
 
---
 
اعتراض در کمپ سوخته
ساکنان کمپ پناهجویان در جزیره لسبوس یونان در پی آتش‌سوزی هفته پیش در این کمپ که موجب سوختن چادرهایشان و بی‌خانمانی مضاعف آنان شد، در اعتراض به وضعیت خود تظاهرات کردند. آنها می‌گویند، اروپایی‌ها به فکر بنا کردن چادرهای جدید برای آنها هستند در حالی که آنان از زندگی در چادر خسته شده و خواهان مهاجرت به کشورهای اروپایی هستند.
 
---
 
هشدار مالیاتی ترامپ
«دونالد ترامپ» به دادگاه تجدید نظر فدرال هشدار داد تا هر چه زودتر به رسوایی پیگیری تخلف مالیاتی او پایان دهد. رئیس جمهوری امریکا که این پرونده را بخت بد دادستان ارشد منهتن تعبیر کرده است در صورتی که نتواند مدارک لازم را به دادگاه ارائه کند، مجرم شناخته شده و باید هزینه سنگینی برای این تخلف پرداخت کند.
 
---
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 28 میلیون و 691 هزار و 629 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 920 هزار و 460 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 6 میلیون و 637 هزار و 240 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 197 هزار و 435 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 4 میلیون و 663 هزار و 930 مبتلا و 77 هزار و 537 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 283 هزار و 978 نفر مبتلا و 130 هزار و 474 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 57 هزار و 362 مبتلا و 18 هزار و 484 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 716 هزار و 670 مورد ابتلا و 30 هزار و 470 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
کپی