اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

سال 1342(نیمه اول)/ انعکاس روز 15 خرداد در رسانه‌های خارجی

اخبار یک سویه، نگاه واحد

اخبار یک سویه، نگاه واحد
حسن مجیدی

 آسوشیتدپرس: تظاهرات در پایتخت ایران
تهران. آسوشیتدپرس.ششم ژوئن: هنگامى که تظاهرات تازه‏ اى بر ضد دولت در پایتخت ایران روى داد نیروهاى مسلح ایران مرکز شهر تهران را محاصره نمودند و ارتباط آن را با سایر نقاط قطع کردند. اداره پزشکى قانونى اعلام داشت که در اغتشاشات روز چهارشنبه 6 نفر کشته شده‏ اند. طبق اطلاع همین اداره تاکنون رقم تلفات که مورد تأیید قرار گرفته به 74 نفر مى‏ رسد و از این عده 14 نفر در قم کشته شده اند. به طور غیررسمى شایع است که تعداد تلفات.... [پارازیت] تلفات بر اثر تیراندازى نیروهاى انتظامى به سوى تظاهرکنندگان وارد آمده است. این عده به نفع رهبران روحانى و بر ضد برنامه اصلاحات شاهنشاه و دولت تظاهرات مى‏ کردند. واحدهاى نظامى در حالى که کلاهخود بر سر دارند و به تفنگ و سرنیزه مجهز هستند نقاط مرکزى پایتخت را تحت محاصره قرار دادند. در این نواحى دسته‏ هایى که فریادزنان از بازار خارج مى‏ شدند براى سومین بار در 3 روز اخیر به سوى ایستگاه رادیوى دولتى حمله‏ور گردیدند. هنگامى که این عده با سربازان ارتش روبه‌رو شدند تیراندازى هوایى آغاز گردید. ضمناً نیروهاى نظامى همه خیابان‌ها و اماکن مسکونى اطراف کاخ سلطنتى و دفتر نخست ‏وزیرى را تحت مراقبت شدید قرار داده‏اند. شاهنشاه و شهبانوى ایران روز چهارشنبه همراه دو فرزندش به کاخ تابستانى خود در سعدآباد واقع در شش مایلى تهران عزیمت نمودند. ارتش منطقه بازار را از وجود تظاهرکنندگان پاک کرده است.
1342/3/16
خبرگزاری رویترز: مخالفت با اصلاحات ارضى
تهران. رویترز.ششم ژوئن: سخنگوى دولت اعلام داشت به‌دنبال اغتشاشاتى که توسط محرکان در شیراز (واقع در جنوب ایران) صورت گرفت، دولت حکومت نظامى در آن شهر برقرار کرده است. سخنگوى دولت افزود که اغتشاش کنندگان به ادارات دولتى حمله برده و خساراتى به اتومبیل ‏ها وارد ساخته و شیشه‏ هاى پنجره‏ ها را شکسته ‏اند. در تهران افراد نظامى و پلیس براى متفرق ساختن دسته‏ هاى پراکنده اى که در جنوب شهر و در حوالى بازار تظاهرات مى‏ کردند مبادرت به تیراندازى هوایى کردند. منطقه بازار تعطیل است و تانک‌ها و سربازان آنجا را در محاصره قرار داده ‏اند. سخنگوى دولت گزارش داد که به‌دنبال بازداشت 6 نفر از رهبران روحانى که سبب بروز اغتشاش شده بودند تظاهراتى در شیراز برپا گردید. تظاهرکنندگان در حالى که پیراهن سیاه بر تن داشتند شعارهاى ضددولتى داده و خواستار آزادى روحانیون شده بودند. منابع دولتى خاطرنشان مى‏ سازند رهبران دینى... با یکدیگر متحد شده‏‌اند تا با برنامه اصلاحات ارضى شاهنشاه مخالفت نمایند. همه ادارات و بانک هاى دولتى امروز طبق معمول فعالیت مى‏ کردند. سخنگوى دولت گفت دسته ‏اى از تظاهرکنندگان که روز گذشته بازداشت شده بودند امروز آزاد گشته‏ اند.
1342/3/16
خبرگزاری فرانسه: در ایران چه می‌گذرد
تهران.خبرگزارى فرانسه. ششم ژوئن: به‌دنبال رسیدن اخبار مربوط به شورش و اغتشاش تهران، تظاهرات بسیار شدیدى بامداد امروز در شیراز روى داد و منجر به کشته و زخمى شدن عده‏ اى گردید. پلیس افراد ماجراجو را بشدت تعقیب مى ‏نماید و این عده پس از بازداشت خمینى مجازات خواهند شد. ارقام غیررسمى تلفات بیش از ارقامى است که دولت اعلام مى‏ نماید. کارکنان روزنامه کیهان اطلاع می‌‏دهند که پس از مراجعه به بیمارستان‏ هاى کوچک تهران معلوم شده که 43 نفر کشته شده ‏اند و این رقم شامل تعداد تلفاتى نیست که در بیمارستان‏ هاى بزرگتر درگذشته‏ اند یا اجساد آنها بدون حمل به بیمارستان جهت دفن به گورستان‏ ها برده شده‏ اند! بیمارستان‏‌هاى بزرگ از ذکر تعداد تلفات واقعه اخیر خوددارى مى ‏کنند. نیروهاى کمکى از پایگاه‌هاى هوایى ایران در خارج از شهر تهران به پایتخت آورده شده ‏اند. در شیراز حکومت نظامى اعلام گردیده و طبق گزارش هاى رسیده در شیراز، قم، مشهد و کاشان اغتشاشاتى روى داده است.
1342/3/16
یونایتدپرس: دستور «تیراندازى به سوى مردم»
تهران. یونایتدپرس. هفتم ژوئن: ارتش شاه ادعا کرد که اغتشاشات مذهبى ضد دولتى را در سراسر کشور درهم شکسته و تأکید نمود که براى برقرارى نظم دستور «تیراندازى به سوى مردم» را اجرا خواهد کرد. سپهبد نعمت ‏الله نصیرى فرماندار نظامى تهران گفت من اطمینان دارم که نظم و آرامش برقرار شده است. وى افزود ولى هنوز دستور «تیراندازى به سوى مردم» شاه لغو نشده و به قوت خود باقى است. سپهبد نصیرى گفت در شهر شیراز شب گذشته میان سربازان و اغتشاش‏ کنندگان زد وخوردهایى درگرفت. وى خاطرنشان ساخت که از روز دوشنبه و آغاز اغتشاشات تعداد کشته‏ شدگان به 86 نفر و زخمى ‏شدگان به 193 نفر رسیده است. سپهبد نصیرى اظهار داشت اغتشاشات دیشب شیراز ناچیز بوده و بى‏ درنگ به وسیله سربازان درهم شکسته شده است. وى همچنین گفت امروزه در هیچ کجاى کشور اغتشاشات تازه اى بروز نکرده است. از صبح امروز ارتش مسلسل و نیروهاى سرباز را از نقاط [ناخوانا] شهر خارج کرد ولى چندین تانک ساخت امریکا در برابر چشم مردم ساکت شهر در رفت ‏وآمد بود. درجه ‏دارهاى پاسدار نظامى در جیپ در گوشه و کنار رفت‏ وآمد مى‏ کردند. ساعت منع عبور و مرور کاهش یافت و از 11 شب [ناخوانا] صبح شد. ولى احتمال مى‏ رود که مقررات حکومت نظامى تا یک ماه دیگر ادامه یابد تا دادگاه‌هاى نظامى متهمان را که تعدادشان دست‌کم 200 نفر تخمین زده شده است محاکمه کنند... [پارازیت] مخالفت روحانیان با اصلاحات ارضى شاه و... انتخابات است [پارازیت] سفارتخانه‏ هاى خارجى تعداد کشته‏ شدگان را بیشتر مى‏ دانند.[پارازیت].
1342/3/17
منابع:
قیـام پـانـزده خـرداد بـه روایـت اسنـاد سـاواک جلد هفتم؛ بازتـاب‏ ها- استان‏ ها و خارج از کشور
کپی