اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

عبدالله عبدالله از کشورهای منطقه قدردانی کرد

عبدالله عبدالله از کشورهای منطقه قدردانی کرد

افتتاحیه مذاکرات بین‌ الافغانی با سخنرانی رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و قدردانی وی از همراهی کشورهای منطقه در تسریع روند صلح آغاز شد.

 به نقل از طلوع، افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی به میزبانی دوحه از دقایقی پیش با سخنرانی عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان آغاز شد.

وی آغاز گفتگوهای کابل-طالبان را بعد از چهار دهه جنگ و خونریزی، یک فرصت استثنایی تلقی و از همکاری کشورهای منطقه در تسریع روند صلح قدردانی کرد.

عبدالله عبدالله با بیان این مطلب که صلح زمینه‌ساز بازگشت آوارگان افغان است، خواستار توقف درگیری‌ها و اعلام آتش‌بس بشردوستانه شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در افتتاحیه این مراسم که به میزبانی دوحه در حال برگزاری است؛ مدعی شد که اگرچه واشنگتن حادثه ۱۱ سپتامبر را فراموش نمی‌کند؛ اما از تعهد طالبان و قول مساعد آنها مبنی بر اینکه به گروه‌هایی مثل القاعده اجازه فعالیت نمی‌دهند؛ استقبال می‌کند.

ملا عبدالغنی برادر نیز به نمایندگی از طالبان گفت ما می‌خواهیم که افغانستان مستقل، پیشرفته و دارای یک نظام اسلامی فراگیر باشد که در آن شهروندان افغان برادرانه زندگی کنند.  / مهر

کپی