اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نحوه انتقال کرونا با صحبت کردن در خانه

نحوه انتقال کرونا با صحبت کردن در خانه
آرزوکیهان

ویدئوی نگران‌کننده میزان اسپری ویروس کرونا هنگام صحبت در خانه به خوبی روش انتقال ویروس از طریق هوا را نشان می‌دهد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس، در این کلیپ کوتاه دیده می‌شود که چطور قطرات ویروس از طریق صحبت کردن در خانه می‌تواند پیش رفته و به اعضای خانواده منتقل شود.

---

---

در ویدئو به روشنی دیده می‌شود که که با تنفس و صحبت کردن عادی ذرات ویروس به سمت اطرافیان حرکت کرده و در اتاق پخش می‌شود و به تلفن همراه، لیوان و دیگر وسایل منتقل می‌شود و اینجاست که میزان اهمیت استفاده از ماسک و شستن دست‌ها روشن می‌شود.
با توجه به این ویدئو استفاده از ماسک باید در وسایل حمل و نقل عمومی و مغازه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و به حفظ فاصله اجتماعی و شستن دست‌ها توجه بیشتری داشت.
آیا کرونا در زمستان بدتر می‌شود؟
دانشمندان شناخت چندانی از ویروس کرونا ندارند؟

ویروس کرونا به عنوان یک بیماری ناشناخته برای دانشمندان دردسرهایی در پی داشته که نیاز به زمان برای بررسی بیشتر درباره این بیماری است. می‌دانیم که هوای سرد از ویروس پشتیبانی می‌کند و به دلیل شناور بودن قطرات ویروس در هوا امکان انتقال ویروس به دیگر افراد وجود دارد. علاوه بر سردی، رطوبت بالای هوا نیز در انتقال ویروس موثر است. زیرا در رطوبت قطرات معلق به هم نزدیک شده و به هم متصل می‌شوند و سنگین شده و سریعتر به زمین می‌افتند در حالیکه در هوای سرد و خشک می‌توانند سبک‌تر مانده و برای طولانی مدت در هوا شناور باشند و این بدان معنی است که احتمال گسترش بیماری بیشتر است.
مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۸ بر ویروس آنفولانزا نیز روشن کرد که غشای خارجی یا پوسته ویروس آنفولانزا در هوای سرد سخت‌تر و مقاوم‌تر می‌شود. یعنی از یک لکه مایع در هوای گرم تبدیل به پوششی سخت و لاستیکی در زمستان می‌شود و به همین دلیل طولانی مدت زنده خواهد ماند.
هنوز شواهدی در دست نیست که نشان دهد کرونا نیز همچون آنفولانزا عمل کند.
رفتار انسان تغییر می‌کند
ویروس‌ها در زمستان به طور موثرتری گسترش می‌یابند زیرا افراد وقت بیشتری را با هم در خانه می‌گذرانند در حالیکه در تابستان با هم ارتباط مستقیم و نزدیک می‌گیرند. هرچه افراد به هم نزدیکتر باشند احتمال انتقال ویروس بین آنها بیشتر است. همچنین افراد در زمستان ویتامین دی کمتری دریافت می‌کنند زیرا معمولا از نور خورشید دور هستند.
مطالعات نشان داده که بیماران کرونایی با کمبود ویتامین دی اغلب در بیمارستان بستری بوده و جان خود را از دست می‌دهند. پس هر چه به زمستان نزدیک‌تر می‌شویم به ناچار زمان بیشتری را در خانه می‌گذرانیم به همین دلیل مردم باید توصیه‌های بهداشتی کنترل شیوع بیماری را جدی بگیرند.
می‌دانیم که ویروس کرونا هنگام صحبت کردن، آواز خواندن، خندیدن، سرفه و عطسه در محیط پراکنده می‌شود پس تهویه محیط در خانه در فصل زمستان نیز حائز اهمیت است.
استفاده از ماسک به عنوان نخستین سپر دفاعی بدن بسیار مهم است. در کنار ماسک شستن دست‌ها و حفظ فاصله اجتماعی نیز از دیگر موارد مقابله با کرونا به شمار می‌آید.

ویدئوی نگران کننده نحوه انتقال کرونا با صحبت کردن در خانه

کپی