اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

عرف: پیشنهاد وزارت کشور برگزاری انتخابات دور دوم در حوزه میانه است/ مانور اجرای انتخابات در شرایط کرونایی

عرف: پیشنهاد وزارت کشور برگزاری انتخابات دور دوم در حوزه میانه است/ مانور اجرای انتخابات در شرایط کرونایی

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه تکلیف ۶ حوزه انتخابیه مجلس یازدهم شورای اسلامی در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص می‌شود، گفت: به شورای نگهبان پیشنهاد کردیم تا انتخابات حوزه انتخابیه میانه خلاف پنج حوزه دیگر به شکل دور دوم برگزار شود تا حق نامزدی ضایع نشود.

«جمال عرف» روز جمعه در جمع خبرنگاران افزود: با رفتن حوزه انتخابیه میانه به انتخابات سال ۱۴۰۰،  در این دوره از انتخابات ۶ حوزه از مجلس خواهیم داشت که از نظر وزارت کشور در پنج حوزه میان دوره‌ای است.

وی اضافه کرد: پیشنهاد وزارت کشور این است که در حوزه میانه انتخابات به شکل دور دوم برگزار شود نه میان دوره‌ای.

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه این پیشنهاد را با ارائه ادله به شورای نگهبان مطرح می‌کنیم، اظهارکرد: حقوقدانان و فقها موضوع را بررسی خواهند کرد تا حقی از کسی ضایع نشود.

عرف با تشریح تفاوت انتخابات میان دوره ای با دوره دوم مجلس گفت: انتخابات میان دوره ای یعنی نامزدها از نو ثبت نام می‌کنند، مراحل تایید صلاحیت انجام می‌شود و جمعی رقابت می کنند اما در انتخابات دور دوم، ۲ نامزدی که یک بار رقابت کردند و بیشترین رای را به دست آوردند، شرکت می‌کنند؛ بنابراین ما حقوق نامزدها را رعایت می‌کنیم.

یکی از دونامزد حوزه انتخابیه میانه سه روز پیش از انتخابات از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد. انتخابات این حوزه انتخابیه همراه با ۱۰ حوزه دیگر قرار بود امروز ۲۱ شهریور برگزار شود که بدلیل این رد صلاحیت، انتخابات آن به ۱۴۰۰ موکول شد.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: دور دوم انتخابات امروز در ۱۰ حوزه درحال برگزاری است و براساس گزارش رسیده تا کنون مشکلی نداشتیم. البته در شروع انتخابات برخی شعب تاخیراتی داشتند که به سرعت حل و فصل شد.همه شعب برخط هستند و مراجعه‌کنندگان رای خود را در صندوق می‌اندازند.

مردم از حق قانونی خود استفاده و در رای گیری مشارکت کنند

عرف گفت: هر کسی از این ۲ نامزد رای بیشتری داشته باشد صرفنظر از میزان رای، به عنوان نماینده انتخاب خواهند شد. رییس ستاد انتخابات کشور از مردم خواست تا پای صندوق‌های رای بروند و گفت: مردم از این حق قانونی خود استفاده و در انتخابات و رای گیری مشارکت کنند  تا کسی که قرار است چهار سال نماینده آنان در خانه ملت باشد با قدرت بیشتر و پشتوانه مردمی بهتری وظیفه نمایندگی خود را انجام دهد

معاون وزیر کشور با تاکید بر رعایت پروتکل بهداشتی، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ما بسیار مهم است؛ صبح امروز در سرکشی از حوزه انتخابی استان البرز ملاحظه کردم رعایت پروتکل برخی شعب خوب بود؛ هرجا که رعایت پروتکل به صورت نسبی بود تاکید کردیم کامل انجام شود چون سلامتی مردم برای ما اصل است و بعد مشارکت. 

انتخابات میان دوره‌ای مجلس مانوری برای اجرای انتخابات در شرایط کرونایی است


رییس ستاد انتخابات کشور با اشاره به این که چشم انداز دقیق و روشنی درباره پایان شیوع کرونا وجود ندارد، گفت: به هر حال باید برگزاری انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی را به عنوان نوعی مانور برای تجربه اجرای انتخابات در شرایط کرونایی در نظر گرفت.

جمال عرف که به منظور شرکت در جلسه ستاد انتخابات البرز و بازدید از شماری شعبه های اخذ رأی در جریان برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی به استان البرز سفر کرده بود، با اشاره به این که در میان حوزه های ده گانه ای که انتخابات مرحله دوم در آن ها برگزار می شود، حوزه انتخابیه البرز (کرج، اشتهارد و فردیس)، بزرگ ترین حوزه است، اظهار کرد: تمامی اقدامات لازم در چارچوب قوانین انتخابات و منطبق بر دستورالعمل های بهداشتی برای حضور مردم در پای صندوق های رأی فراهم شده است و نظارت های جدی در این زمینه اجرا می شود.

عرف با اشاره به این که آینده و چشم انداز دقیق و روشنی درباره پایان شیوع کرونا وجود ندارد، تأکید کرد: به هر حال باید برگزاری این انتخابات را به عنوان نوعی مانور برای تجربه اجرای انتخابات در شرایط کرونایی در نظر گرفت.
چهار انتخابات مختلف را در سال ۱۴۰۰ پیش رو داریم و لازم است آمادگی های لازم برای برگزاری انتخابات ها را در شرایط شیوع کرونا و با در نظر گرفتن دستورالعمل های بهداشتی داشته باشیم.

معاون سیاسی وزیر کشور در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به این که در شرایطی بسیار خاص به واسطه شیوع کرونا، تداوم فشارها و تحریم های ناجوانمردانه و غیر قانونی و نیز جنگ روانی گسترده ضد انقلاب و دشمنان علیه مردم شریف هستیم، اظهار داشت: تحمل چنین شرایط خاصی، همراهی و صبر و تحمل مردم را می طلبد که انصافاً با نهایت همدلی و نجابت، همراهی و تحمل می کنند و واقعا قدردان و شاکر این همراهی و تحمل مردم هستیم.

وی افزود: امیدواریم پس از این سختی و عسر، به تعبیر مقام معظم رهبری، دوره یسر فرا رسد و گشایش حاصل شود. دولت هم به واقع در حال مدیریت و اداره شرایطی بسیار استثنایی و خاص است که الزامات و مقتضیات خود را داراست و بدون همراهی و ایستادگی مردم، ممکن و شدنی نیست.

رییس ستاد انتخابات کشور در پایان، دو وظیفه اصلی مجریان انتخابات را تأمین سلامت و امنیت انتخابات دانست که با رعایت دقیق مؤلفه هایی هم چون قانونمداری و بیطرفی مجریان انتخابات حاصل می شود./ / ایرنا و ایسنا

وزیر کشور: با انتخابات امروز انتخابات باشکوه ۱۴۰۰ آسیب شناسی می‌شود


 

کپی