اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

جزئیاتی تازه از مذاکره استراماچونی با مسئولان باشگاه استقلال/ اعتراف قبل از محکومیت به بهای محبوبیت!

جزئیاتی تازه از مذاکره استراماچونی با مسئولان باشگاه استقلال/ اعتراف قبل از محکومیت به بهای محبوبیت!

در جریان مذاکره مسئولان باشگاه استقلال با آندره‌آ استراماچونی مسائلی مطرح شده است که بیش از سود به این باشگاه ضرر می‌رساند.

ماجرای مذاکره مسئولان استقلال با آندره‌آ استراماچونی ابعاد دیگر خود را نشان داده است، به طوری که پیگیری‌ها نشان می‌دهد خواسته‌های سرمربی ایتالیایی بیشتر از آن چیزی است که مدیران استقلال آن را اعلام کرده بودند. برای اطلاع از تشریح مذاکرات ابتدا به فصل گذشته و نحوه جدایی استراماچونی از استقلال می‌پردازیم.

استراماچونی در ابتدای حضورش در ایران شماره حسابی در کشور جمهوری چک را به باشگاه استقلال داده بود و زمانی که مسئولان استقلال پول به حساب مربی ایتالیایی واریز می‌کردند، به دلیل مسدود بودن حساب، پول برگشت می‌خورد. استراماچونی در مرحله بعد شماره حسابی در ایتالیا را ارائه کرد. از طریق سفارت و همچنین یک صرافی پول واریز شد، اما باز هم از بانک ایتالیایی برگشت خورد و اعلام شد چون ایران تحریم است نمی‌توانند آن را به حساب استراماچونی واریز کنند. استراماچونی به خاطر این موضوع ناراحت شد و در نهایت تصمیم به ترک ایران گرفت.

اسماعیل خلیل‌زاده سرپرست وقت باشگاه استقلال شخصاً از طریق یک صرافی در ترکیه و با همکاری سفارت ایران پول به صورت چک بانک مرکزی ایتالیا به استراماچونی ارائه می شود که تصویر این چک نیز منتشر شد. سرمربی سابق استقلال در واکنش به اقدام مسئولان باشگاه اعلام کرد که یک هفته زمان می‌برد تا پول به حساب او واریز شود.

در مرحله بعد با پیگیری وزیر ورزش و جوانان و دستور شخص رئیس کل بانک مرکزی روز جمعه که یک روز تعطیل بود، از طریق یکی از شعب بانک سامان در ایتالیا پول به حساب استراماچونی واریز شد. این در حالی بود که استراماچونی طی مکاتبات با باشگاه استقلال رسماً اعلام کرده بود اگر پول واریز شود برمی‌گردد، اما پس از واریز، بحث مذاکرات در دوحه قطر مطرح شد و بار دیگر از طریق وکیل و مدیر برنامه‌هایش موضوعاتی مطرح شد.

در این مذاکره خواسته شد که پول بعدی در دو قسط واریز شود که مبلغ قسط اول بالاتر از قسط دوم باشد و استراماچونی از طریق وکیل خود 24 ساعت مهلت خواست. پس از پایان 24 ساعت، پاستارلو مدیر برنامه‌های استراماچونی به طرف مذاکره‌کننده گفت که باز هم 24 ساعت دیگر مهلت بدهند. با گذشت این زمان به مسئولان استقلال گفته شد «شما که تا الان صبر کرده‌اید، 24 ساعت دیگر نیز اجازه دهید تصمیم بگیریم» که مجموع مهلت استراماچونی به 72 ساعت رسید.

ساعت 18 زمان پاسخگویی فرا رسید، اما با نظر وزیر ورزش و خلیل‌زاده این مهلت تا ساعت 24 تمدید شد تا شرایط برای بازگشت مربی ایتالیایی به استقلال و امضای قرارداد مهیا باشد، اما استراماچونی بامداد روز مورد نظر مصاحبه‌ای با یک خبرگزاری انجام داد و مدعی شد مذاکره‌ای در دوحه انجام نشده است! با این اظهارنظر برای مسئولان استقلال محرز شد که استراماچونی از ابتدا تمایلی برای بازگشت به ایران نداشته است.

اما در مذاکرات جدید، استراماچونی شروط عجیبی را برای پذیرفتن هدایت استقلال مطرح کرده است و جالب اینکه مدیران باشگاه نیز آنها را پذیرفته‌اند. او در مرحله اول خواستار یک میلیون و 650 هزار یورو از قرارداد قبلی خود با استقلال به دلیل شکایت خود از این باشگاه شده است. در مرحله دوم تأییدیه کتبی برای لغو قانون منع بکارگیری مربی و بازیکن خارجی از فدراسیون فوتبال ایران خواسته شده است. سومین مرحله، آغاز مذاکره جدید پس از اجرای دو شرط قبلی برای عقد قرارداد جدید است. به همین دلیل است که تاکنون استراماچونی و وکلای او توافقات با مدیران استقلال را تأیید نکرده‌اند.

در قرارداد جدید نیز، استراماچونی خواهان مبلغ یک میلیون و 800 هزار یورو به غیر از آپشن‌های خود شده است که در واقع فصلی 900 هزار یورو خواهد شد. این در حالی است که طبق مستندات، استراماچونی مبلغ یک میلیون و 125 هزار یورو از قرارداد دو ساله قبلی خود با استقلال را خواسته است. همچنین اختلاف حساب 145 هزار یورویی بین او و مسئولان استقلال دیده شده است که با احتساب رقم قبلی مجموع آن یک میلیون و 270 هزار خواهد شد، آن هم به شرطی که استراماچونی در فصل پیش رو هدایت تیمی را برعهده نگیرد و چه بسا اگر این مربی با پیشنهاد مدیران استقلال روبه‌رو نمی‌شد، مبلغ پایین‌تری به او اختصاص پیدا می‌کرد، به مانند ماجرای وینفرد شفر سرمربی آلمانی پیشین استقلال. این مربی نیز خواستار یک میلیون و 700 هزار دلار از قراردادش با استقلال شد، اما چون در سال سوم به تیم بن یاس امارات رفت، فیفا مبلغ سال سوم او را رد کرد.

مسئولان قبلی استقلال همچنین دست خطی از استراماچونی دارند که او به شرطی خواستار بازگشت به استقلال خواهد شد که قرارداد دو ساله‌اش تبدیل به یک سال شود. اکنون این سؤال مطرح می‌شود که مدیران فعلی استقلال و در راس آنها احمد سعادتمند بر چه اساسی شروط باورنکردنی استراماچونی را پذیرفته‌اند؟ باشگاه استقلال با توجه به مشکلات تحریم و بحث تأمین ارز چطور می‌تواند سالی 900 هزار یورو به اضافه غرامت قبلی را پرداخت کند؟ این باشگاه چه منابعی دارد که می‌تواند از عهده این هزینه‌ها بر بیاید؟

اگر استدلال مدیران استقلال این است که می‌خواهند این پول را حتی در صورت نیامدن استراماچونی پرداخت کنند و صرفه در آمدن اوست، استدلال نادرستی است، چرا که اولاً مدیریت استقلال پیش از دفاعیات خود در فیفا آنهم در شرایطی که حداقل در پرونده استراماچونی مستندات خوبی دارد، شکست را پیش پیش پذیرفته است. دوماً اینکه باشگاه چه تضمینی می‌دهد که پول این مربی را به موقع پرداخت کند تا اشتباهات گذشته تکرار نشود؟

به نظر می‌رسد مدیران استقلال با استفاده از احساسات هواداران مرتکب اقدامی شدند که تبعاتش بیشتر از حضور استراماچونی در تمرینات است و با کاری که کردند اعلام کرده‌اند ما شکست را پذیرفته‌ایم و هیچ دفاعیه‌ای نداریم، آن هم در وضعیتی که این مربی علاوه بر غرامتش خواهان قرارداد دو ساله به مبلغ یک میلیون و 800 هزار یورو شده است. اقدام مسئولان استقلال برای محبوبیت بین هواداران به نوعی خودزنی برای باشگاه بود، نه قهرمان‌سازی و محبوبیت. تبعات این کارها تنها به ضرر استقلالی شد که در آستانه قهرمانی جام حذفی قرار داشت و با کار مسئولان باشگاه وارد حاشیه شد./ تسنیم

کپی