اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

اتهام زنی پمپئو به روسیه درباره مسمومیت ناوالنی

اتهام زنی پمپئو به روسیه درباره مسمومیت ناوالنی

وزیر خارجه آمریکا مدعی است که شانس قابل توجهی وجود دارد که مقام‌های کرملین دستور مسموم کردن رهبر مخالفان روسیه را صادر کرده باشند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفت: شانس زیاد و قابل توجهی وجود دارد که مقام های ارشد کرملین دستور مسموم کردن آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه را صادر کرده باشند.

پامپئو افزود: احتمال قابل توجهی وجود دارد که این اقدام واقعا از سوی مقام های ارشد روسی انجام شده باشد. ما اطمینان خواهیم داد که به نوبه خود همه اقدامات لازم را انجام می دهیم تا خطر وقوع مجدد چنین اتفاقاتی را کاهش دهیم.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: تصور می کنم مردم همه جهان این نوع فعالیت ها و اقدامات را نظاره خواهند کرد و زمانی که تلاش برای مسموم کردن یک نیروی سیاسی مخالف را می بینند، درک خواهند کرد که شانس قابل توجهی وجود دارد که این اقدام از سوی مقام های ارشد روسی صورت گرفته باشد. به نظر من این چیز خوبی برای مردم روسیه نیست.

ناوالنی در بیمارستانی در آلمان بستری شده است. دولت آلمان اعلام کرده است که ناوالنی با عامل اعصاب شبیه نویچوک مسموم شده است. آلمان خواستار مجازات عاملان اصلی این اقدام شده است.

روسیه تاکنون حاضر به تحقیقات قضایی درباره این پرونده نشده و اعلام کرده است که هیچ گونه شواهدی مبنی بر وقوع جرم وجود ندارد.

کاخ سفید نیز هنوز نسبت به درخواست مجلس نمایندگان واکنشی نشان نداده است. ترامپ روز جمعه گفته است که دولتش هنوز هیچ سند و مدرکی مبنی بر مسموم شدن ناوالنی به دست نیاورده است.  / تسنیم

کپی