اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

تکذیب تصاویر منتسب به کشتار پرندگان در تالاب هورالعظیم

تکذیب تصاویر منتسب به کشتار پرندگان در تالاب هورالعظیم

اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان ضمن رد تصاویر منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر کشتار پرندگان در تالاب هورالعظیم، در اطلاعیه‌ای در این خصوص توضیحاتی ارائه داد.

به نقل از روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان، در این اطلاعیه که امروز (۲۰ شهریورماه) صادر شده، آمده است: "به اطلاع دوستداران محیط زیست می‌رساند، آخرین تصاویری که با عنوان کشتار پرندگان در تالاب هورالعظیم خوزستان منتشر شده است، مربوط به تالاب‌های خوزستان نیست.

متاسفانه این تصاویر برای چندین بار است که با عنوان کشتار پرندگان در تالاب و آبگیرهای خوزستان منتشر می‌شود و این تصاویر در سال‌های ۹۰ و ۹۴ و حتی سال گذشته هم با ارتباط دادن این فیلم با مناطق خوزستان، توسط افراد مغرض پخش شده و یک سال به نام هورالعظیم و در سال دیگر به اسم ام‌الدبس و ... در حال پخش است.

این در حالی است که اصل کلیپ مربوط به کشور عراق است و اداره‌کل حفاظت محیط زیست عامل پخش‌کننده آن را نیز شناسایی کرده است. کسانی که در حین تخلف، توسط یگان حفاظت محیط زیست خوزستان ضربه خورده بودند اکنون با همان اهداف در حال انتشار مجدد این تصاویر هستند.

کذب بودن این کلیپ از آنجا مشخص است که هنوز فصل مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان شروع نشده و اگر به  فیلم دقت شود بیشتر پرندگان از گونه اردک کله سبز است که هنوز این گونه در خوزستان مشاهده نشده است."

حسن آقا شیرمحمدی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در خصوص این تصاویر اظهار کرد: یگان حفاظت محیط زیست خوزستان هم اکنون چندین پرونده در شهرستان هویزه و دشت‌آزادگان تشکیل داده که مربوط به افراد سودجویی است که درصدد احداث آبگیرهای مصنوعی هستند.

وی از اصحاب رسانه، سمن‌ها و دوستداران محیط زیست دعوت کرد که به صورت حضوری بازدیدی از مناطق مورد ادعا در فضای مجازی، داشته باشند تا ضمن راستی‌آزمایی مطلب از درج اخبار جعلی جلوگیری شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین در خواست کرد که رسانه، سمن‌ها و دوستداران محیط زیست هر نوع اطلاعات و تخلفات زیست محیطی را  به این اداره‌کل اطلاع دهند./ایسنا

کپی