اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
به مناسبت فقدان فرهنگ شریف

زخمه‌هایی روح‌نواز و جان‌بخش

زخمه‌هایی روح‌نواز و جان‌بخش
بهداد بابایی نوازنده سه‌تار، آهنگساز، ردیف‌دان و مدرس موسیقی

استاد فرهنگ شریف از مفاخر و بزرگان فرهنگ و هنرخنیای این سرزمین در شهریورماه سال 1395 جهان فانی را وداع گفته و خیل علاقه‌مندانشان فقدان ایشان را به سوگ نشستند. استاد فراگیری تارنوازی را ازکودکی آغاز نموده و از محضر بزرگان ناموری چون استادان مرتضی خان نی داوود و عبدالحسین خان شهنازی کسب فیض کرده، با ردیف وخط و ربط موسیقی کلاسیک ایران و شیوه نوازندگی استادان برجسته پیش از خود آشنایی کامل داشتند.

 لیکن داشتن ذهنی زایا و مبدع همچنین برخورداری از ذوق و قریحه‌ای سرشارموجب آن شد تا استاد شریف با رویکردی متفاوت و با بیانی کاملاً شخصی به نوازندگی ساز تار بپردازند و در این راستا موفق شدند طرحی نو دراندازند و بنایی نو در نوازندگی تار پی افکندند که این شیوه از نوازندگی تار اقبال قابل اعتنایی را از سوی مردم به همراه داشت.
از شاخصه‌های تارنوازی استاد فرهنگ شریف می‌توان به سونوریته (استخراج صدا از ساز) منحصر به شخص خودشان اشاره کرد، صدایی زلال، شفاف و چنان متشخص که با شنیدن یک یا دو زخمه از نواخته‌های ایشان شنونده آگاه درمی‌یابد که نوازنده آنچه می‌شنود استاد شریف است.
نواخته‌های استاد شریف بر مدار بداهه‌نوازی و بر پایه حس و حال شخصی‌شان استواراست و اغلب مطالبشان در فضایی جدای از فضای جملات ردیف موسیقی ایرانی و منفک از معماری خاص در مطالب ردیف موسیقی ایرانی شکل پذیرفته است. معمولاً در اجرای مطالب آوازی (غیرمتریک) رویکردی رام و آرام دارند. سکوت‌های نسبتاً طولانی، ریزه‌های ناپیوسته و ویبراسیون‌های طولی و بازی با خرک، جا به جا کردن محل برخورد مضراب با سیم‌ها، همچنین تغییر در شدت و وزن اعمال شده در مضراب(تاچ) در هنگام نواختن، نواخته‌های استادان رنگ تنوع می‌بخشد. نیز ابداع و به کارگیری کوک‌های متعدد، متنوع و پیچیده، فضاسازی‌های استاد شریف در نوازندگی را خاص‌تر و درخشان‌تر می‌کند.
نواخته‌های استاد فرهنگ شریف ملایم، آرام و با شکوه هستند. روح نواز و جان‌بخش چونان وزیدن نوازشگرانه نسیم برگندمزار، زخمه‌ها و نغمه‌های استاد شریف روح را می‌نوازد و خیال را پر پرواز می‌بخشد تا بلندای ذهن اوجمند و موجمندشان برمی‌کشد. نام و یادشان همواره و تا ابد باقی و جاری خواهد بود.


 

کپی