اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

سینماگران بهترین سفیران ایران هستند

سینماگران بهترین سفیران ایران هستند
خسرو معصومی فیلمساز

امیدوارم مدیران فرهنگی علی‌الخصوص مسئولان سینمایی، به سینماگران کمتر سخت بگیرند تا شاهد سرنوشت فیلم‌هایی مثل «خرس» نباشیم که بعد از 9 سال توقیف، سر از یوتیوب درآورد. مدیران فرهنگی کمی خود را جای هنرمند قرار بدهند و ببینند وقتی فیلمسازی روی نوشتن و ساختن یک اثر عمری وقت گذاشته و مجوزهای لازم را دریافت کرده، با توقیف اثرش در چه موقعیتی قرار می‌گیرد.

آن هم برای  فیلمی که با زحمت فراوان سرمایه‌گذار پیدا کرده و در جشنواره فجر اکران شده و دو جایزه هم برده است. سخت کردن کار، دلخوشی و انگیزه را از فیلمساز می‌گیرد. در حال حاضر جدی‌ترین مطالبه اهالی سینما این است که تصمیم‌گیرندگان همان طور که از اهالی سینما انتظار دارند خود نیز به قوانین و مجوزها پایبند باشند. این خواسته زیادی نیست. اگر کارگردانی، در پروسه ساخت فیلم از فیلمنامه عدول کرده باشد با همین قانون می‌توان با او برخورد کرد ولی وقتی او به تمام موازین همین قانون احترام گذاشته چرا نمی‌تواند با تمسک به همین قانون از حقش دفاع کند.
موضوعات اجتماعی که من و همکاران سینماگرم به آن می‌پردازیم موضوعات حاد جامعه است که زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد. فرق دارد با فیلم طنزی که خوب فروش می‌کند و هیچ حساسیتی روی آن‌ وجود ندارد. باور کنید ما شمشیر را از رو نبسته‌ایم و امثال من که با رویکرد آسیب‌های اجتماعی فیلم می‌سازیم به نوعی مصلح جامعه هستیم. این‌ روزها در حال تحقیق و نوشتن درباره «کولبرها» هستم اما واقعاً ته دلم دچار شک و ابهام هستم که آیا به این فیلم پروانه ساخت خواهند داد یا نه. به یاد بیاوریم که آقای کیارستمی برای گرفتن پروانه «طعم گیلاس» چه سختی کشید و همین فیلم برای ما نخل طلای کن را به ارمغان آورد. این روزها خبر حضور سه فیلم «خورشید» مجید مجیدی، «جنایت بی‌دقت» شهرام مکری و «دشت خاموش» احمد بهرامی در فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. شاهد بودیم که صحبت‌های مجید مجیدی درباره تحریم‌هایی که علیه ملت ایران اعمال می‌شود و دفاع از کشورش چه بازتابی داشت. سینماگران سفیران ما در کشورهای خارجی هستند و چه تریبونی از این جشنواره‌ها بیشتر و بهتر شنیده و دیده می‌شود؟ پس چرا هنرمندان را با پیچیده و سخت کردن شرایط فیلمسازی دلزده و خسته کنیم. سنگ‌هایی را که جلوی پای هنرمندان گذاشته می‌شود برداریم. بخصوص در سالی که شیوع کرونا، تعطیلی سینماها، کم شدن تولیدات، ترس مخاطب از حضور در سینما، تولیدات و سرمایه‌گذاری‌هایی که بلاتکلیف مانده، نشانه‌هایی است بر اینکه همچون تمام کشورهای جهان امسال، سال امیدوارکننده‌ای برای سینما نیست. اگر چه بخشی از فیلم‌ها در پلتفرم‌های مختلف پخش شد اما  هیچ چیز جای سالن سینما را پر نخواهد کرد. مخاطب در سالن تاریک سینما رؤیای خودش را می‌بیند.

کپی