اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

انتخابات ‌در حوزه میانه به مرحله میاندوره‌ای کشید

رد صلاحیت، 7 ماه پس از دور اول انتخابات

رد صلاحیت، 7 ماه پس از دور اول انتخابات

گروه سیاسی/ دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی باز هم با پدیده‌ای جدید مواجه شد؛ رد صلاحیت یکی از نامزدهای رأی آورده در انتخابات اسفندماه در حوزه انتخابیه میانه. اتفاقی که حالا سبب شده تا برگزاری انتخابات دور دوم در این حوزه لغو و تعیین تکلیف آن به انتخابات میاندوره‌ای در خرداد 1400 موکول گردد.

دیروز خبر این رویداد را اول بار علیار راستگو، رئیس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی در گفت و گو با «ایرنا» اعلام کرد. وی با بیان اینکه صلاحیت یکی از ۲ نامزد راه‌یافته به دور دوم انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه میانه رد شد، گفت: بر این اساس دور دوم انتخابات در این حوزه برگزار نمی‌شود. رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی یادآوری کرد: از آنجا که برگزاری انتخابات با حضور یک نامزد موضوعیت ندارد، هر گونه تصمیم گیری در این باره به سال بعد موکول شده است. خیلی زود روشن شد که نامزد رد صلاحیت شده مورد اشاره این مقام مسئول، علی شامی است که در انتخابات اسفندماه با کسب  ۱۱ هزار و ۷۰۳ رأی توانسته بود به دور دوم انتخابات راه پیدا کند.
ساعاتی پس از انتشار این اخبار، جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور هم در گفت و گو با خبرنگاران این موضوع را تأیید کرد. به گزارش ایرنا، عرف در این خصوص گفت: شورای نگهبان دیروز به ما اعلام کرد که آقای علی شامی یکی از دو نامزد از حوزه انتخابیه میانه رد صلاحیت شده است و با این شرایط برگزاری انتخاب تنها با یک نامزد معنا و مفهومی ندارد. رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه این انتخابات به میاندوره‌ای ۱۴۰۰ می‌رود، گفت: براساس ماده و تبصره قانون انتخابات  این موضوع هم باید مشخص شود که آیا در این حوزه انتخابیه از نو مانند ۴ حوزه دیگر ثبت نام انجام شود یا اینکه یک نامزد دیگر از میانه که در دور نخست رأی بالاتر کسب کرده، معرفی ‌شود. وی اضافه کرد: بر این اساس انتخابات جمعه ۲۱ شهریور با این وجود بدون احتساب حوزه انتخابیه میانه در ۱۰ حوزه برگزار خواهد شد.
هر چند این خبر دیروز به صورت کاملاً غیرمنتظره در فضای سیاسی منتشر شد اما بررسی رسانه‌های محلی در استان آذربایجان شرقی و شهرستان میانه نشان می‌دهد که آنها از روزهای قبل‌‌تر پیش‌بینی چنین اتفاقی را می‌کردند و درباره آن گمانه‌هایی مطرح کرده بودند. در همین زمینه هفته نامه شمیم استان آذربایجان شرقی هم در شماره روز 13 شهریورماه خود نوشته بود که مدرک تحصیلی این نامزد حوزه انتخابیه میانه از مدارک دانشگاهی مورد قبول وزارت علوم نیست و از نظر این وزارتخانه دوره‌های تحصیلی او «غیر رسمی» محسوب می‌شوند. با این وجود هنوز شورای نگهبان اظهارنظری رسمی درباره دلایل این تصمیم انجام نداده است.
پیشتر در روز 10 اردیبهشت‌ماه، شورای نگهبان اعلام کرد که صلاحیت سینا کمالخانی، منتخب مردم تفرش و آشتیان را به دلیل استفاده از مدرک تحصیلی جعلی رد کرده است.

کپی