اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
با نطق یک نماینده اصلاح‌طلب و تذکر یک نماینده اصولگرا رقم خورد

سیمای متفاوت از مجلس انقلابی

سیمای متفاوت از مجلس انقلابی

گروه سیاسی/ مجلس یازدهم که به مجلس انقلابی شهره است، روز گذشته در جلسه علنی خود تصویر متفاوتی از خود برای ملت به نمایش گذاشت. این تفاوت از دو نطق و اظهارنظر دو نماینده ناشی شد؛ یکی جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده اصلاح‌طلب تربت جام که پرسید «در این مدت آیا مجلس در رأس امور بود؟ آیا در ته امور بود؟ آیا در جریان امور بود؟» و دیگری الیاس نادران، نماینده اصولگرا که نسبت به قرائت بیانیه تشکر 15 نماینده خوزستان بابت سفر رئیس مجلس به این استان شکایت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، جلیل رحیمی جهان آبادی در نطق خود با بیان اینکه 100 روز از کارکرد مجلس انقلابی یازدهم گذشت، خطاب به نمایندگان جدیدالورود مجلس گفت: زمانی که در این مجلس حضور نداشتید گمان می‌کردید مشکل مجلس اصلاح‌طلبان هستند، اما امروز می‌بینید که مشکل کشور نه اصلاح‌طلبی و نه اصولگرایی، بلکه فرصت طلبان و تصمیم گیرندگان در سایه هستند.
او با بیان اینکه در این صد روزی که نماینده ملت در مجلس انقلابی هستید، قیمت برنج به 4 برابر و خودرو به 3 برابر افزایش یافته و ارزش پول ملی 300 درصد سقوط کرده است، واردات کالاهای غیرضروری با ارز دولتی در حال انجام است، سهام عدالت به مردم داده شده و آنان فروخته‌اند اما پولی دریافت نمی‌کنند، اظهار کرد: مجلس انقلابی باید کار کارشناسی کند. من اصلاح‌طلب هستم اما با حضور شما در مجلس به کارتان و قدرت انقلابی و تصمیم شما امید بسته بودیم و امید داریم، لذا نگذارید این کشور تسلیم فرصت طلبان شود و به روزی بیفتد که نتوانیم در فضای خیابان‌ها ضجه مردم را بشنویم و امروز سکوت کنیم. او درعین حال از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد و گفت: 50 درصد شهروندان که زنان هستند نادیده گرفته شده‌اند، میلیون‌ها اهل سنت ایران از انتخابات ریاست جمهوری حذف شده‌اند و دلیل آن مشخص نیست.
در ادامه جلسه، الیاس نادران نماینده مردم تهران در تذکری با اشاره به اینکه در جلسه گذشته، هیأت رئیسه اجازه داد بیانیه نمایندگان استان خوزستان در تشکر از رئیس مجلس قرائت شود، اظهار کرد: در حالی که امضاکنندگان آن 10 الی 15 نفر بیشتر نبودند لذا تذکر می‌دهم اگر این مسأله باب شود از این به بعد هر 10 تا 15 نفر نماینده انتظار دارند بیانیه آنها در مورد هر مسأله‌ای قرائت شود بنابراین این رویه نیازمند اصلاح است.
وی همچنین با استناد به ماده 60 و 40 آئین‌نامه داخلی مجلس تذکر داد: براساس ماده 40 انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون ویژه جهش تولید مطابق رویه کمیسیون‌های دیگر است و هیأت رئیسه با ریاست مسن‌ترین فرد کمیسیون انتخاب می‌شود اما ریاست را آقای قاضی زاده برعهده گرفته‌اند. نادران از قاضی‌زاده خواست که از کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی عذرخواهی کند چراکه حق مداخله نداشته است.  همچنین روز گذشته  گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم (مالیات بر خانه‌های خالی) باهدف بررسی ایرادات شورای نگهبان در دستور کار قرار گرفت. پس از آنکه گزارش کمیسیون اقتصادی قرائت شد، الیاس نادران طی اخطار قانون اساسی گفت: نمایندگان باید در جریان دقیق تغییرات مصوبات باشند، اما اکنون مصوبه قبلی را کنار گذاشتید و ما
نمی دانیم ایرادات شورای نگهبان به این طرح چه مواردی بوده و چگونه رفع و رجوع شده است.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به نادران گفت: طرح اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم را به کمیسیون اقتصادی ارجاع می‌دهیم تا هیچ ابهامی در تصویب این طرح مهم نباشد. جعفر قادری نماینده مردم شیراز هم در مخالفت با دو فوریت طرح جهش تولید مسکن، اساساً ارائه طرحی با 50 ماده با دو فوریت را اشتباه دانست و گفت: در مورد طرح مالیات بر خانه‌های خالی تأکید داشتیم یک فوریت مطرح شود اما دیدید که اینگونه نشد و شورای نگهبان یک آرپی‌جی به وسط طرح زد و از طرحی که یک صفحه بیشتر نبود سه صفحه ایراد گرفت.
 همچنین به دنبال ادعای اردشیر مطهری، نماینده سمنان در مجلس که جواد کولیوند، معاون پارلمانی وزارت کشور را «کارچاق کن وزیر کشور» توصیف کرده بود، جوابیه کولیوند در صحن علنی مجلس قرائت شد. کولیوند ضمن درخواست از هیأت رئیسه مجلس برای بررسی این تهمت ناروا در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد «مشارالیه هرگونه سند و مدارکی دال بر اظهارات خود دارند در اختیار هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان قرار دهند. مضاف بر اینکه اینجانب به عنوان قائم مقام وزیر در امور مجلس این حق را برای خود محفوظ می‌دانم که احقاق حق از مراجع ذیربط بنمایم.»

کپی