اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

بهبودیافتگان کرونا همچنان ماسک بزنند

بهبودیافتگان کرونا همچنان ماسک بزنند

«تمام بهبود یافتگان کرونا کماکان از ماسک استفاده کنند؛ بالا بودن آنتی بادی نباید باعث شود این افراد ماسک نزنند.»

دکتر آرمین وزیریان - متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - در ادامه گفت: حدود پنج ویروس تنفسی وجود دارند که از مهرماه به بعد در جامعه شروع به چرخش می کنند و روش محافظت در برابر تمامی این ویروس ها نیز استفاده از ماسک معمولی و شست و شوی دستهاست؛ یعنی زدن ماسک افراد را از ابتلا به انواع ویروس ها اعم از ویروس های سرماخوردگی ساده، کرونا ویروس های فصلی، کویید ۱۹ و سایر ویروس های تنفسی ایمن می کند.

این متخصص با بیان اینکه مهارت و سرعت تشخیص کرونا افزایش یافته است درباره علائم این بیماری توضیح داد: علائم فعلی کرونا همان علائم گذشته است، با ضعف و بیحالی شروع می شود و مبتلایان  در ۵۰ درصد موارد تب دارند.

وی افزود: در مواردی که فرد احساس می کند نسبت به گذشته شرایطش تغییر کرده و بیمار شده است، شک ما نسبت به بیماری کرونا قوی می شود.

دکتر وزیریان درباره اثر کرونا بر حافظه افراد توضیح داد: افراد مسن با هر بیماری ممکن است دچار فراموشی و تغییر شرایط ذهنی شوند، بیماری کرونا نیز ویروسی است که در همه جای بدن پخش می شود و با توجه به شیوع تب در افراد مبتلا، ممکن است گاهی اوقات تغییر وضعیت در حافظه افراد مسن مشاهده شود.

وی ادامه داد: اما فعلا شواهدی درباره ایجاد آسیب های ماندگار روی حافظه بر اثر ابتلا به کرونا مشاهده نشده است.

وی درباره انتقال کووید ۱۹ از طریق رابطه جنسی اظهار کرد: رابطه جنسی، روش معمول انتقال ویروس نیست و آنچه که شانس ابتلا به کرونا را در رابطه جنسی افزایش می دهد نزدیک شدن به یکدیگر است، زمانی می توان گفت رابطه جنسی یکی از راه های اصلی انتقال ویروس است که ویروس از طریق مایعات جنسی منتقل شود.

این متخصص در پایان درباره انتقال ویروس کرونا از طریق غذا توضیح داد: موارد زیادی از انتقال ویروس کرونا از طریق مواد غذایی به اثبات نرسیده است، روش اصلی که کماکان شواهد علمی بر روی آن متمرکز است انتقال ویروس از طریق مجاری تنفسی است./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

آنتی بادی بدن بهبودیافتگان کرونا، ویروس را خنثی نمی‌کند

بهبودیافتگان از کرونا دوباره مبتلا می‌شوند زیرا...

بهبودیافتگان کرونا با خود ویروس حمل می‌کنند

بهبودیافتگان کرونا تا چند وقت ایمن هستند؟

ایمنی بهبودیافتگان کرونا زیر سوال رفت
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی