اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

پناهگاه در آتش
کمپ پناهجویان در جزیره لسبوس یونان که سال 2016 باعث شد ساکنان این جزیره تا پای دریافت جایزه صلح نوبل پیش بروند، در آتش سوخت. کمپ موریا بلافاصله پس از آتش‌سوزی تخلیه شد و 25 آتش‌نشان و 10 خودرو آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش برپا شده به کمپ اعزام شدند اما این تلاش‌ها مؤثر واقع نشد و کمپ به طور کامل در آتش سوخت و نابود شد. تا پیش از این آتش‌سوزی 13 هزار نفر ساکن این کمپ بودند. با پایان گرفتن آتش‌سوزی اکنون اغلب فعالان حقوق بشری نگران شیوع کرونا بین مهاجرانی هستند که ساکن این کمپ بودند، پیش از این نیز سازمان ملل با توجه به ابتلای شماری از مهاجران به کرونا درباره شیوع کووید 19 در این کمپ هشدار داده بود.

 

 

---

توقف آزمایش واکسن انگلیسی
تست نهایی واکسن کرونا که تولید مشترک دانشگاه آکسفود و شرکت آسترازنکا بود، به‌دلیل بروز بیماری عجیبی در یکی از شرکت کنندگان به حالت تعلیق درآمد. براساس بیانیه مشترک تولیدکنندگان این واکسن، تعلیق فرآیند آزمایش واکسن در صورت بروز علایم مشکوک در داوطلبان، یک اتفاق معمول در اینگونه پروژه‌ها است که برای دومین بار برای واکسن آکسفورد رخ داده است. این آزمایش در حالی به مرحله سوم و نهایی رسیده بود که بیش از 30 هزار داوطلب در انگلیس، برزیل، امریکا و آفریقای جنوبی در فرآیند تست واکسن مشارکت داشتند.
با توجه به اینکه این واکسن انگلیسی یکی از قوی‌ترین واکسن‌های ضد ویروس کرونا است مراحل آزمایش آن با دقت بیشتری دنبال می‌شود و ممکن است تا رسیدن به مرحله نهایی چند سالی زمان ببرد.

 

---

تکرار سناریوی گارد سیاهپوش
در حالی که هنوز سرنوشت رهبر زن اپوزیسیون بلاروس نامعلوم است، رسانه‌های این کشور از ربودن فعال سیاسی دیگری به‌نام «ماکسیم زناک» توسط مردان سیاهپوش خبر دادند. این اتفاق روز چهارشنبه و دو روز پس از ربوده شدن «ماریا کولسنیکوا» رخ داد. گفته می‌شود «زناک» آخرین عضو فعال شورای همکاری اپوزیسیون‌های دولت بلاروس در این کشور بود که در سناریویی مشابه «کولسنیکوا» ناپدید شده است.

 

 

------

تعیین تاریخ امضای سازش
یک مقام کاخ سفید خبر داد، امارات و رژیم اسرائیل با میانجیگری‌های امریکا روز 15 سپتامبر (25 شهریور) در کاخ سفید توافقنامه عادی سازی روابط را امضا می‌کنند. امارات در حالی عادی سازی روابط با تل‌آویو را پذیرفته است که در اتحادیه عرب  اختلافات بر سر عادی‌سازی روابط و مناسبات با اسرائیل تبدیل به عامل اختلاف و شکافی عظیم شده است.

 


آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 27 میلیون و 770 هزار و 161 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 902 هزار و 543 نفر بود.  امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 6 میلیون و 541 هزار و 376 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 194 هزار و 37 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 4 میلیون و 374 هزار و 314 مبتلا و 73 هزار و 953 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 165 هزار و 124 نفر مبتلا و 127 هزار و 517 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 41 هزار و 7 مبتلا و 18 هزار و 135 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 696 هزار و 190 مورد ابتلا و 30 هزار و 123 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.

کپی