اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

مختومه شدن پرونده «خاشقچی» در عربستان

مختومه شدن پرونده «خاشقچی» در عربستان

گروه جهان/ دادگاه عربستان سعودی با لغو حکم اعدام عاملان قتل فجیع «جمال خاشقچی»، روزنامه نگار منتقد این کشور و تعیین حبس، پرونده را مختومه اعلام کرد.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، براساس حکم جدید دادگاه که با اعتراض سازمان ملل نیز روبرو شد، حکم اعدام 5 متهم ردیف اول این پرونده جنجالی به 20 سال حبس تبدیل شد و سه متهم دیگر نیز به 7 تا 10 سال زندان محکوم شدند. اسامی و سمت های این متهمان محرمانه مانده است.
سال 2018، این روزنامه نگار و ستون نویس «واشنگتن پست» که از مخالفان جدی آل سعود بود در سفارت عربستان در استانبول به شکلی مرموز کشته و بقایای جسد او نیز به کلی از بین رفت. در حالی که پیگیری این پرونده ماه ها برای حکومت سعودی و «محمد بن سلمان» ولیعهد جوان دردسرساز شده بود در ماه مه، پسر «خاشقچی» در اقدامی که سازمان ملل آن را تمسخر قانون تعبیر کرد، قاتلان پدرش را بخشید.
سازمان ملل که همچنان به فرآیند این پرونده معترض بود پس از انتشار حکم نهایی دادگاه، عربستان را به عدم شفافیت در این پرونده متهم کرد. روپرت کولیویل، سخنگوی سازمان ملل گفت: «روند قضایی این پرونده شفافیت لازم را نداشت. عاملان این جنایت باید بار دیگر محاکمه و با محکومیت هایی مطابق جرمشان مجازات شوند. این تعریف دقیق شفافیت و کارآمدی سیستم قضایی است.»

کپی