اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

پایان پرونده خاشقجی
عربستان بعد از اعلام احکام هشت متهم پرونده جمال خاشقجی، این پرونده را مختومه اعلام کرد و اعتراض‌ها را برانگیخت. بر مبنای احکام صادر شده، پنج نفر از متهمان به 20 سال زندان، یک متهم به 10 سال زندان و دو متهم نیز به 7 سال زندان محکوم شدند. این احکام در حالی صادر شد که عربستان اعلام کرد اسامی متهمان و سمت‌هایشان محرمانه باقی خواهد ماند. در پی مختومه شدن پرونده خاشقجی، اگنس کالامار، مخبر سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی مختومه اعلام شدن پرونده خاشقجی را غیر قانونی خواند و تأکید کرد احکام صادر شده، وجاهت قانونی ندارند.
 
---
یادبود شیر دره پنجشیر
مراسم نوزدهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود، از فرماندهان مجاهدین افغانستان که درست دو روز پیش از واقعه 11 سپتامبر 2001 ترور شد، صبح امروز در کابل برگزار شد. در این مراسم شماری از مقام های دولتی افغانستان از جمله عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی حضور داشتند. وی در سخنانی در این مراسم از هواداران شیر دره پنجشیر خواست با آرامش از این مقام ترور شده تجلیل کنند. این مراسم با تدابیر امنیتی شدید برگزار شد. با این حال گزارش‌ها حاکی است، طالبان در چنین روزی به دو ولسوالی در ولایت پنجشیر حمله کردند و سه نیروی امنیتی را به اسارت گرفتند. به اعتقاد ناظران این حمله که در روز مراسم یادبود شیر دره پنجشیر و در آستانه مذاکرات صلح انجام شده، حرکتی نمادین از سوی طالبان بوده است. احمد شاه مسعود ۱۹ سال پیش 9 سپتامبر در حمله انتحاری توسط دو عرب که خود را خبرنگار معرفی کردند، ترور شد.
 
 
---
ترامپ برای نظامیانش شمشیر کشید
دونالد ترامپ  در جدیدترین اظهار نظر خود درباره نظامیان کشورش با اشاره به اینکه فرماندهان نظامی  کشورش در پنتاگون احتمالاً از او خوششان نمی‌آید، گفت: این نظامیان کاری جز جنگ‌افروزی بلد نیستند، آنها این کار را  می کنند تا مقاطعه کاران نظامی و صاحبان صنایع اسلحه سازی را خشنود کنند.
 
---
 
ادعای قتل پسر کوچک «مرسی»
وکلای خانواده «محمد مرسی»، رئیس‌جمهوری سابق مصر مدعی‌اند شواهدی دارند که نشان می‌دهد پسر کوچک این خانواده با ماده‌ای کشنده به قتل رسیده است. این ادعا در حالی مطرح شد که براساس گزارش یک سال قبل دولت مصر، حمله قلبی، علت مرگ «عبدالله مرسی» 25 ساله اعلام شده است.
 
 
---
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 27 میلیون و 510 هزار و 10 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 897 هزار و 217 نفر بود.  امریکا همچنان رکورد دار کرونا است و 6 میلیون و 485 هزار و 575 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 193 هزار و 534 نفر  جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند قرار دارد. در این کشور 4 میلیون و 284 هزار و 103 نفر به کرونا مبتلا شده و 72 هزار و 843 نفر به خاطر کووید 19 درگذشته‌اند. برزیل هم با 4 میلیون و 147 هزار و 794 نفر مبتلا و 127 هزار و یک قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد؛ در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 35 هزار و 789 مبتلا و 17 هزار و 993 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 691 هزار و 575 مورد ابتلا و 29 هزار و 976 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
کپی