اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

همکاری مشروط دولت مستعفی یمن با هیئت سازمان ملل

همکاری مشروط دولت مستعفی یمن با هیئت سازمان ملل

دولت مستعفی یمن اعلام کرد که هرگونه نشستی در آینده با هیئت حمایت از توافق الحدیده (وابسته به سازمان ملل) را تعلیق کرده است تا رئیس این هیئت تغییر کند.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، دولت مستعفی یمن اعلام کرد، تا زمانی که ژنرال هندی آبهیجیت جوها، رئیس هیئت حمایت از توافق الحدیده وابسته به سازمان ملل که جایگزین ژنرال دانمارکی مایکل لولیسگارد شده، تغییر نکند، این دولت هیچ نشستی در آینده با این هیئت برگزار نخواهد کرد.

این ژنرال هندی در اکتبر ۲۰۱۹ جایگزین ژنرال دانمارکی شد. جوها سومین رئیس این هیئت سازمان ملل از زمان توافق سوئد در دسامبر ۲۰۱۸ است.

در همین راستا، خالد الکوکبانی، عضو تیم دولت مستعفی در کمیته هماهنگی بازاستقرار که سازمان ملل بر آن در الحدیده نظارت دارد، در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت که هیئت سازمان ملل فقط برای تحقق منافع خود تلاش می‌کند. این هیئت فقط برای خود کار می‌کند و در چارچوب مورد توافق عمل نمی‌کند و اعضای این هیئت به درخواست ما درخصوص کشته شدن سرهنگ الصلیحی در منطقه فعالیت هیئت سازمان ملل که مسؤولیت تامین امنیت آن منطقه را برعهده دارد، پایبند نبودند. این مساله همچنین ضربه‌ای به توافق بود. همچنین اینکه آنها در انتقال مقر هیئت همکاری نکردند.

الکوکبانی مدعی شد: حضور هیئت در داخل شهر الحدیده، آن را صد درصد تحت کنترل انصارالله قرار می‌دهد، ژنرال جوها و همراهانش آن قدر که به اطاعت از انصارالله و رضایت آنها جهت ادامه شغل و دستمزدهایش فکر می‌کنند، به موفقیت آمیز بودن ماموریت واگذار شده به خود فکر نمی‌کنند. آنها به خاطر دستمزدهایشان، توافق یا الحدیده را تباه کردند.

الکوکبانی عنوان کرد: ما هیچ نشست یا دیداری با این ژنرال نخواهیم داشت، مگر تا زمانی که به خواسته‌های ما عمل کند و این صحبت نهائی تیم دولت است. کارد به استخوان رسیده است، برای موفقیت آمیز بودن دیدارها، آنچه را طاقت آن را نداشتیم، تحمل کرده‌ایم.  / ایسنا

کپی