اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

دستگاه رمزگشایی از سیگنال‌های مغزی ابداع شد

دستگاه رمزگشایی از سیگنال‌های مغزی ابداع شد

محققان دانشگاه کالیفرنیا از ابداع دستگاهی خبر داده‌اند که با اتصال به مغز می‌تواند سیگنال‌های آن را دریافت و رمزگشایی کند. سپس به راحتی می‌توان این دستگاه را از مغز جدا کرد.

 رمزگشایی از سیگنال‌های مغزی مدتی است ممکن شده و از این طریق شناسایی بیماری‌هایی مانند آلزایمر و برخی بیماری‌های دیگر مغزی ممکن می‌شود. از این طریق همچنین می‌توان برای تسهیل کنترل پروتزهای کار گذاشته شده در بدن برنامه‌ریزی کرد.

ابزار جدیدی که به راحتی به مغز متصل شده و از آن جدا می‌شود، رابط کاربری رایانه به مغز یا بی سی آی نام دارد و با اتصال به مغز به راحتی داده‌های مختلف را دریافت کرده و از آنها رمزگشایی می‌کند. بی سی آی مبتنی بر الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی است و سیگنال‌های الکتریکی را به داده‌های قابل درک برای بخش‌های دیگر بدن مانند اندام‌های مصنوعی و پروتز، اسکلت‌های بیرونی تقویت کننده و افزایش دهنده توان بدن و حتی پهپادها مبدل می‌کند.

محققان هم اکنون در تلاش هستند تا نرم افزار هوش مصنوعی جدیدتری ابداع کنند که فعالیت‌های مغز را به اقدامات عملیاتی قابل درک برای بدن و برخی دستگاه‌های خارجی دیگر مبدل کند. نرم افزار یادشده خواهد توانست با ردگیری حرکت‌های مختلف اعضای بدن افراد فلج، این حرکات را درک کند و برای کمک به انجام بهتر آنها برنامه‌ریزی کند.

الگوریتم خودآموز این نرم افزار می‌تواند به بیماران جسمی و حرکتی برای باز تنظیم حرکات آنها کمک کند و سرعت سازگار شدن آن با حرکات بدن افراد به تدریج افزایش خواهد یافت. این به روزرسانی در نهایت به هر ده ثانیه یک بار افزایش می‌یابد./مهر

کپی