اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
سال 1340 (نیمه اول)

«پاسبان مصنوعی» چهارراه‌های تهران

«پاسبان مصنوعی» چهارراه‌های تهران
حسن مجیدی

دیشب یک دستگاه حیرت‌انگیز در یکی از چهارراه‌های تهران بکار افتاد و چون نقش پاسبان راهنمایی را بازی کرد، حضار آن را پاسبان مصنوعی خواندند!

 این پاسبان برخلاف چراغ‌های خودکار که هر دقیقه یکبار سبز و قرمز می‌شوند، چشم و مغز دارد و به محض آنکه چهار اتومبیل را پشت سر هم معطل دید، چراغ قرمز را سبز می‌کند.
این دستگاه عجیب که «ترافیک کانتاکت» نام دارد،  یکی از اختراعات تازه است و اگر در چهارراه‌ها نصب شود، هر گونه معطلی را بخصوص هنگام شب برطرف خواهد کرد و عیب چراغ های راهنمایی کنونی را رفع خواهد نمود.
اخیرا اداره راهنمایی و رانندگی تصمیم گرفته است که در تقاطع شاهراه‌هایی که تراکم وسایل نقلیه زیاد است، به جای چراغ راهنما از ترافیک کانتاکت استفاده کنند. این دستگاه برای نمونه بزودی طی هفته آینده در سه راه ضرابخانه نصب خواهد شد.
شب گذشته این دستگاه به مدت یک ساعت و نیم با حضور رئیس شهربانی، رئیس راهنمایی و رانندگی و متخصصین، دستگاه مزبور در سه راه ضرابخانه به مرحله آزمایش درآمد و نتیجه مثبت از آن گرفته شد.
ëطرز کار ترافیک کانتاکت
طرز کار چراغ های راهنمایی که هم اکنون در تقاطع‌های چهارراه‌ها و دیگر نقاط نصب شده بدین ترتیب است که دستگاه به‌طوراتوماتیک هر یک دقیقه یکبار جهت عبور یک جهت چراغ سبز روشن می‌کند و تابع زمان است اما دستگاه جدید ترافیک کانتاکت، هم تابع زمان و هم تابع تراکم وسایل نقلیه است. بدین ترتیب که هر گاه چهار اتومبیل به‌دنبال هم قرار گیرند و قصد عبور از تقاطع را داشته باشند، چراغ خود به خود سبز و راه عبور برای اتومبیل‌ها باز خواهد شد.
البته باید توجه داشت که هرگاه کمتر از چهار اتومبیل در آن قسمت قرار گیرند آن وقت چراغ تابع زمان خواهد بود. مقدار طولی که برای ایستادن چهار اتومبیل در نظر گرفته می‌شود از چراغ راهنما به طرف جنوب سی متر می‌باشد و چهار اتومبیل باید این طول را پر کنند. در طول این سی متر راه، کابلی زیر آسفالت کف خیابان نصب می‌شود که آن دستگاه دستور تعویض و باز نمودن راه عبور را برای چراغ راهنما خواهد داد.
اداره راهنمایی و رانندگی فعلاً در نظر دارد این دستگاه را در سه راه ضرابخانه، یوسف آباد و ونک نصب کند و پس از آن نسبت به سه راه‌ها و چهارراه‌های مشابه نیز اقدام نماید.
روزنامه اطلاعات- چهارشنبه 11 مرداد ۱۳4۰
 
کپی