اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
سخنگوی ستاد انتخابات کشور:

گزارشی از تجمع انتخاباتی نداشته‌ایم

گزارشی از تجمع انتخاباتی نداشته‌ایم

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: تا این لحظه گزارشی مبنی بر تجمع در حوزه‌های برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی نداشته‌ایم.

سیداسماعیل موسوی  با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز ۲۱ شهریورماه در ۱۱ حوزه انتخابیه اظهار کرد: در این ۱۱ حوزه کسانی که در مرحله اول بیشترین آرا را به دست آوردند اما به حد نصاب ۲۰ درصد آرای صحیح نرسیدند در مرحله دوم رقابت می‌کنند و با رأی مردم انتخاب می‌شوند. در این مرحله هر نامزدی که بیشترین رأی را به دست آورد وارد مجلس خواهد شد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه مراحل اجرای انتخابات طبق برنامه در حال انجام است، ادامه داد: ۳۷۱۰ شعبه اخذ رأی آماده شده است که ۲۸۶۷ شعبه ثابت و ۸۴۳ شعبه سیار است. شعب اخذ رأی ضدعفونی خواهد شد و عوامل شعب هم ماسک خواهند داشت. از مردم هم خواهش می‌کنیم با دستکش و ماسک در شعب حاضر شده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی اظهار کرد: کسانی می‌توانند در این مرحله رأی دهند که در مرحله اول در همان حوزه رأی داده باشند یا اصلا رأی نداده باشند. همچنین متولدین ۲۱ شهریور ۸۱ و قبل از آن می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. ساعت رأی‌گیری هم بین ۸ تا ۱۸ خواهد بود و این زمان تمدید نمی‌شود.

وی با اشاره به تأثیر بیماری کرونا بر برگزاری مرحله دوم انتخابات اظهار کرد: با همکاری وزارت بهداشت و شورای نگهبان پروتکل بهداشتی تهیه کردیم که به تصویب ستاد مقابله با کرونا رسید و بعد از آن به استان‌ها ابلاغ کردیم. در این پروتکل‌ محدودیت‌هایی برای برگزاری تجمعات اعمال شده، زیرا وزارت بهداشت دغدغه برگزاری تجمعات را داشت. در این پروتکل تصریح شد که هیچ تجمعی برای نامزدها و هواداران آن‌ها نباید ایجاد شود و برای تبلیغات از ظرفیت صداوسیما و فضای مجازی استفاده شود. کمیسیون تبلیغات در استان‌ها هم تشکیل شد و در حضور نامزدها، برنامه زمانی تبلیغات در تلویزیون و رادیو قرعه‌کشی و این برنامه‌ها طراحی شد.

دبیر ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: این پروتکل‌ها از پنج‌شنبه یعنی زمان شروع تبلیغات در حال اجراست و تا این لحظه گزارشی مبنی بر تجمع نداشته‌ایم و فقط در یکی از استان‌ها اعلام شد که برنامه‌ای ممکن است برگزار شود که ما به استانداری خبر دادیم که به نامزد مربوطه اعلام کنند که از برگزاری برنامه پیشگیری کند و با اقدام به موقع، این برنامه برگزار نشد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان انجام تمهیدات لازم برای برگزاری دور دوم انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت:‌ پروتکل‌های بهداشتی انتخابات روز جمعه ۲۱ شهریور تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است.

پروتکل‌های بهداشتی دور دوم انتخابات به استان‌ها ابلاغ شده است

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «سید اسماعیل موسوی» با اشاره به برگزاری بیست و نهمین جلسه ستاد انتخابات کشور با موضوع برگزاری انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی در ۱۱ حوزه انتخابی واقع در ۹ استان، اظهار کرد: تدارکات لازم اندیشیده و پیش بینی‌های لازم انجام شده است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور تصریح کرد: انتخابات روز جمعه در استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، البرز، زنجان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه و گلستان برگزار خواهد شد.  از ساعت ۸ صبح عوامل شعب اخذ رای آمادگی دارند تا مردم حوزه‌های انتخابیه‌ای که تعیین نمایندگان آنها به  دور دوم کشیده است، مراجعه و در انتخابات شرکت کنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با تاکید به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری این انتخابات، خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و مسائل پیرامونی آن، پروتکل‌های بهداشتی با همکاری مسئولان وزارت بهداشت و شورای نگهبان تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است و همه عوامل اجرایی، نظارتی و امنیتی مستقر در شعبه‌های اخذ رای پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد. همچنین شعب اخذ رای را از شب قبل ضدعفونی می‌شود.

موسوی از مردم خواست تا در ساعات اولیه به شعب اخذ رای مراجعه کنند. همچنین رای دهندگان همراه خود ماسک، دستکش و خودکار شخصی داشته باشند تا از انتقال ویروس منحوس کرونا جلوگیری شود و بتوان انتخابات سالم برگزار کرد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره افرادی واجد شرایط رای دادن، گفت: کسانی که در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی یعنی ۲ اسفندماه ۱۳۹۸، در حوزه‌های انتخابیه مربوطه شرکت کرده و رای دادند می‌توانند در دور دوم نیز در همان حوزه رای دهند. همچنین افرادی که در انتخابات اسفندماه سال گذشته، در هیچ یک از حوزه‌های انتخابی شرکت نکرده و رای ندادند، هم می‌توانند در این انتخابات شرکت کرده و به نامزد مورد نظر خود رای دهند. 

وی ادامه داد: رای دهندگان به همان حوزه‌هایی که قبلا مراجعه کرده‌اند، بروند تا امکان رای دهی مجدد آنها فراهم شود. 

موسوی ابراز امیدواری کرد: با وجود همکاری میان عوامل اجرایی و نظارتی و همچنین همکاری نامزدهای انتخاباتی و مردم، انتخابات سالمی برگزار و نتیجه آن را در اسرع وقت به مردم اعلام می‌شود./ایسنا و ایرنا

کپی