اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

ثبت اولین اثر منقول گناباد در فهرست آثار منقول ملی ایران

ثبت اولین اثر منقول گناباد در فهرست آثار منقول ملی ایران

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد از ثبت مرقع مطلای خواجه اختیار منشی گنابادی در فهرست آثار ملی خبر داد.

حمید رضا مهدوی مقدم عنوان کرد: مرقع نفیس خواجه اختیار منشی گنابادی که در دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می‌شود، به عنوان اولین اثر منقول شهرستان گناباد در فهرست آثار منقول ملی ایران در وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ثبت شد.

وی اظهار کرد: خواجه اختیار منشی گنابادی یکی از بزرگترین خوشنویسان خط تعلیق در سده دهم هجری است و آثار متعددی از او در موزه‌ها و کتابخانه‌های ایران نگهداری می‌شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد همچنین خاطر نشان کرد:  خواجه اختیار را می‌توان پرکارترین و نام آورترین خوشنویسی تعلیق ایران نامید و بدون شک این رویداد هنری یکی از ارزشمندترین وقایع فرهنگی هنری ایران در عرصه خط تعلیق به شمار می‌رود.

مهدوی مقدم تصریح کرد: این اثر به درخواست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد و با پیگیری اداره میراث فرهنگی گناباد و تلاش‌های اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و همکاری  دانشگاه فردوسی خصوصاً مسئول کتابخانه دانشگاه الهیات و موزه دانشگاه فردوسی مشهد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

وی گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد در سال ۱۳۹۷ کنگره ملی این خوشنویس گنابادی را برگزار و با جمع‌آوری آثار او از موزه‌ها و کتابخانه‌های ایران، اولین نمایشگاه خط تعلیق ایران را برگزار نمود. این آثار پس از بازدید عموم به اداره میراث فرهنگی گناباد برای نمایشگاه دائم اهدا شد./ ایسنا

کپی