اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آخرین آمار کرونا در ایران؛ ۱۱۱۶ بیمار بستری شدند/ ۱۱۷ نفر فوت کردند

آخرین آمار کرونا در ایران؛ ۱۱۱۶ بیمار بستری شدند/ ۱۱۷ نفر فوت کردند

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۱۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۱۱۶ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۸۸ هزار و ۸۱۰ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۲ هزار و ۴۱۰ نفر رسید.

لاری با بیان اینکه خوشبختانه تا کنون ۳۳۵ هزار و ۵۷۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند، ادامه داد:  ۳۷۳۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی تاکید کرد: تا کنون سه میلیون و ۴۰۶ هزار و ۵۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

استان های در وضعیت قرمز 

به گفته لاری، بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان های در وضعیت هشدار 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: همچنین استان های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

وضعیت کرونا در لرستان و اسامی شهرستان‌های زرد و قرمز استان

 لاری درباره وضعیت بیماری در استان لرستان، گفت: پس از یک خیز در اسفندماه سال ۱۳۹۸ در این استان و یک خیز نسبتا شدیدتر در فروردین ماه امسال، از اوایل خرداد ماه مجددا شاهد یک شیب صعودی در موارد ابتلا و بستری در اغلب شهرستان‌های استان بوده‌ایم به شکلی که در اواسط تیرماه سال جاری تعداد ابتلا و بستری روزانه در استان به بیشترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسید.

وی افزود: خوشبختانه با همکاری مردم این استان برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تلاش شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان و حمایت ستاد استانی کرونا از اواخر تیرماه نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در استان لرستان روند کاهشی به خود گرفته است که البته طی هفته‌های گذشته تا حدی از شدت این روند کاهشی، کاسته شده است.

لاری ادامه داد: شهرستان‌های الیگودرز، خرم‌آباد، دلفان و سلسله در این استان در وضعیت قرمز قرار دارند و شهرستان‌های ازنا، بروجرد، پلدختر، درود و کوهدشت در وضعیت زرد با خطر متوسط بیماری قرار دارند. میانگین روزانه فوت مبتلایان به کرونا در استان لرستان هم اکنون ۲.۳ است که نسبت به ماه‌های تیر و مرداد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این استان در ادارات و سازمان‌ها دولتی گزارش شده است، اظهار کرد: بالاترین میزات رعایت ۷۶ درصد و کمترین میزان رعایت در پاساژها ۵۱ درصد است. میران استفاده از ماسک توسط مردم این استان در وسایل نقلیه عمومی ۷۰ درصد و در مراجعه به واحدهای صنفی و عمومی استان ۸۲ درصد است. همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان ادارات، سازمان‌ها و بانک‌های استان ۹۹ درصد و میزان استفاده از ماسک توسط متصدیان و شاغلان واحدهای صنفی عمومی ۸۰ درصد گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: با رعایت جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی و استفاده بیشتر از ماسک توسط مردم این استان، شاهد خروج شهرستان‌های این استان در هفته‌های آتی خواهیم بود. هرگونه عادی انگاری شرایط زمینه را جهت خیز مجدد بیماری در این استان پدید خواهد آورد. امیدواریم با تداوم عزم و اراده مردم کشور در رعایت اصول سه گانه شست و شوی دست‌ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری در کشور باشیم.

/ایسنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی