اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

مدرسه در سال کرونا

مدرسه در سال کرونا
یگانه خدامی

از روز شنبه که مدارس بازگشایی شد، معلمان و والدین از حال و هوای مدرسه و دانش‌آموزان نوشتند. دیروز هم این مسأله ادامه داشت و با توجه به شرایط همچنان یکی از مهم‌ترین موضوعات روز است: «مدیر چه مسئولیتی قبول کنه؟ اصلاً مسئولیت همه بچه‌ها با من، برن مریض بشن این مسئولیت چه فایده‌ای داره؟

 مسئولیت ویروس رو مگه میشه به عهده گرفت اصلاً؟»، «‏خواهرم معلم اول ابتدایی تو یک مدرسه دولتی تو پاسداران که امسال دیگه بازنشست میشه. ۴۲ تا دانش‌آموز داره که دیروز ۳۰ تاشون اومدن و ۱۲ تاشون نه. دیروز رفته به مدیر گفته نمی‌تونم هم به اینا درس بدم هم برم برای اون ۱۲ نفر فیلم آموزشی ضبط کنم.»، «‏همسر رئیسم که دبیر یه دبیرستان دولتیه الان بهش زنگ زده و غر زده که کلاس رو تقسیم بر سه کردن و این مجبوره یه مبحث رو سه‌بار پشت‌سرهم درس بده.»، «‌‌‎بچه‌های مدرسه ما تو دو تا شفیت میان که تراکم کمتر بشه. گروه اول ساعت ۷ و نیم تا ۱۰. گروه دوم
۱۰ تا ۱۲ و نیم و ما هم قاعدتاً تا ۱۲ و نیم باید به هر دو گروه درس بدیم»، «امروز دقیقاً از ساعت ۷ و نیم تا ساعت ۱۲ توی کلاس سر پا بودم و فقط وسطش تونستم 10 دقیقه تو دفتر برای جلسه معلمان رو صندلی بشینم. باید تو کلاس بچرخم و رو نوشتن بچه‌ها نظارت داشته باشم. ظهر که برگشتم، از نوک پام تا فرق سرم درد می‌‌کرد. فکر می‌کنم کمرم تا وسط سال متلاشی بشه»، «‏طرف میگه بچه رو فرستادم مدرسه وقتی برگشت، دیدم ماسکش عوض شده. ازش پرسیدم گفت ماسک دوستم قشنگ‌تر بود، با هم عوض کردیم.»، «‏خواهر من که فعلاً بچه‌اش رو نفرستاد مدرسه. سال قبل هم که بیشترشو مدرسه نرفت ولی خوندن و نوشتن رو تو سطح خودش خوب یاد گرفت اما همش غصه بچه‌های جاهای خیلی دور رو می‌خوره، روستاهای بدون آنتن مخابرات که حتی تلفن هم ندارند چه برسه اینترنت. اونا که والدینشون سواد ندارند که تو درس‌ها کمک کنند.»، «‏اگه خود کرونا منو نکشه، استرس مدرسه رفتن بیتا تو کرونا منو می‌کشه»، «‏آموزش وپرورش میگه والدین به مدرسه بروند و رعایت پروتکل‌ها را ببینند. مدرسه‌ای که دخترهام می‌روند مدیر و ناظمش از ورود اولیا به داخل حیاطش جلوگیری می‌‌کنند»، «‏به عنوان معلمی که تازه از مدرسه اومده باید عرض کنم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس شوخی بیش نیست»، «‏سعی کنید با ماسک و دستکش و زندگی جدیدی که داریم کنار بیاین. اینقدر هم ماجرای مدرسه و بچه‌هارو پیچیده‌اش نکنین و غر نزنین.»

کپی