اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد

احداث آبگذر برای چرخش آب در دریاچه ارومیه

احداث آبگذر برای چرخش آب در دریاچه ارومیه

گروه ایران زمین/ از میانگذر 11 کیلومتری دریاچه ارومیه که در دهه 60 تا 70 ساخته شد، به‌عنوان معضلی محیط زیستی که نقشی مهم در بحرانی کردن وضعیت این دریاچه داشته است نام برده می‌شود؛ بهای سنگین کوتاه کردن فاصله بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی را دریاچه ارومیه پرداخت. مسئولان وقت ساخت پل دریاچه ارومیه، تصمیم گرفتند به ‌علت هزینه بالاتر احداث پل هوایی، نحوه ساخت پل در بیشتر مسیر مبتنی بر خاکریزی و دو نیم‌سازی دریاچه ارومیه باشد و البته این ایده بدون ارزیابی دقیق زیست‌محیطی اجرا شد.

پس از افتتاح فاز نخست پل میانگذر دریاچه ارومیه در سال ۱۳۸۷ و نمایان شدن بیش از پیش خشک شدن نگین آبی آذربایجان در سال‌های پس از آن، مباحثی در رابطه با نقش پل میانگذر دریاچه در خشک شدن آن مطرح شد که کارشناسان در این رابطه نظریه‌های متفاوتی داشتند.
عده‌ای از کارشناسان خاکریز دریاچه ارومیه را مؤثر در خشک شدن آن می‌دانستند ولی عده‌ای به آن توجه نداشتند.
عزم جدی دولت تدبیر و امید در احیای دریاچه ارومیه سبب شد که طی چندین سال گذشته موضوع نقش میانگذر و خاکریز در خشک شدن دریاچه ارومیه مورد بررسی علمی و گسترده قرار گیرد.
به گفته کارشناسان، احداث دریچه‌ها یا آبگذر‌ها می‌تواند در اختیار قرار دادن فضای مناسبی برای گردش آب، اکوسیستم دو طرف پل دریاچه ارومیه را به تعادل برساند.
رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه خاکریز ایجاد شده در دریاچه برای عبور و مرور خودروها هم اکنون به یک بحران زیست‌محیطی در احیای این نگین فیروزه‌ای تبدیل شده، گفت: آبگذر چرخش آب از جنوب به شمال دریاچه احداث می‌شود. فرهاد سرخوش در گفت‌و‌گو با ایرنا با اشاره به اینکه خاکریز دریاچه ارومیه مانع  چرخش آب از جنوب دریاچه به سمت شمال آن می‌شود، اظهار داشت: این خاکریز مانعی برای سیستم چرخشی اکوسیستمی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه خاکریز دریاچه ارومیه باعث می‌شود تا درصد نمک و رسوب دریاچه ارومیه در شمال و جنوب همگن نباشد، افزود: رفع این مشکل در اولویت وزارت راه قرار گرفته و بزودی عملیاتی می‌شود.
رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اعلام اینکه آزمایش لازم حفاری برای آغاز احیای سیستم چرخشی اکوسیستمی در دریاچه ارومیه آغاز شده است، افزود: آبگذری در سه کیلومتری ایست بازرسی دریاچه ارومیه ایجاد می‌شود.
وی عنوان کرد: ۵۰ درصد از اعتبارات احداث این آبگذر را ستاد احیای دریاچه ارومیه متقبل شده تا این طرح بسرعت توسط وزارت راه آغاز شده و به اتمام برسد. سرخوش با اعلام اینکه هنوز میزان اعتبار لازم برای ایجاد آبگذر دریاچه ارومیه به ستاد احیای اعلام نشده، گفت: در همین راستا و برای آغاز هرچه سریع‌تر این طرح، ستاد احیا در مرحله نخست ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار به احداث آبگذر دریاچه ارومیه اختصاص می‌دهد.
وی ادامه داد: به‌دلیل توجه دولت تدبیر و امید، هیچ کمبودی در اختصاص اعتبار برای اتمام این طرح وجود ندارد.

کپی