اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
برنامه تغییر الگوی کشت در استانی پر جمعیت و کم زمین با آموزش و تسهیلات بانکی

ضرورت تشویق کشاورزان کردستانی به گلخانه‌داری

ضرورت تشویق کشاورزان کردستانی به گلخانه‌داری
زهره افشار خبر‌نگار‌

هرچند توسعه کشت گلخانه‌ای در تمامی استان‌ها به‌دلیل کمبود آب در دستور کار بخش کشاورزی قرار گرفته است اما در استان کردستان با توجه به سرمای هوا و مخاطراتی که برای تولید محصول در مزرعه وجود دارد رفتن کشت محصولات سبزی و صیفی و حتی توت فرنگی به زیر سقف گلخانه‌ها ضروری است از سوی دیگر کوهستانی بودن کردستان موجب شده محدودیت زمین، کشاورزان را به اجبار به‌سمت کشت گلخانه‌ای سوق دهد اما بالا بودن هزینه ساخت گلخانه‌ها و تمایل کشاورزان به کشت سنتی عاملی شده تا کشاورزان کردستان استقبال آنچنانی از کشت گلخانه

350 هزار تن تولید محصولات گلخانه‌ای کردستان
«محمد مرادی» مجری طرح توسعه گلخانه‌های سازمان جهاد کشاورزی کردستان به «ایران» گفت: توسعه کشت گلخانه‌ای در استان ما یک اجبار است زیرا کردستان هم مانند دیگر استان ها با کمبود آب بویژه در مناطق شرقی استان مواجه است.
 ازسوی دیگر کردستان یک استان کوهستانی است که بالطبع اراضی مستعد کشاورزی کمی دارد و اراضی هم که در مناطق کوهستانی واقع شده‌اند بیشتر در قطعات کوچک هستند که کشاورزی در آنها توجیه اقتصادی ندارد.  وی افزود: در همین حال یکی از استان‌هایی هستیم که تراکم جمعیتی ما زیاد است و همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده‌اند تا کشاورزان کردستانی ملزم به کشت گلخانه‌ای شوند.
مرادی تصریح کرد: خرد و کوچک شدن اراضی کشاورزی کردستان که متأسفانه همچنان هم ادامه دارد عاملی است که موجب شده کشاورزانی که به روش سنتی کشت و زرع می‌کنند عملکرد پایینی در واحد سطح داشته باشند و ما به این دسته از کشاورزان توصیه می‌کنیم به‌سمت کشت گلخانه‌ای بیایند.
 مجری طرح توسعه گلخانه‌های سازمان جهاد کشاورزی کردستان همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به الزامی که برای کشت گلخانه‌ای در استان وجود دارد شاهد استقبال کمی برای ایجاد گلخانه هستیم، تصریح کرد: ما در بحث ایجاد گلخانه‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم اول اینکه هنوز برخی مردم اعتقاد دارند که محصولات گلخانه‌ای کیفیت پایین تری نسبت به محصولات مزرعه‌ای دارند که البته این بحث به هیچ وجه مبنای علمی ندارد و باید روی آن کار فرهنگی شود که این یکی از عوامل بازدارنده است.
از سوی دیگر به هر جهت کشت گلخانه‌ای هزینه بر است و برای شروع کار احتیاج به سرمایه دارد به گونه‌ای که حتی خود فارغ‌التحصیلان کشاورزی با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستند.
مرادی گفت: در گلخانه‌های کردستان، بیشتر محصولات سبزی و صیفی کشت می‌شود که به هرجهت محصول گرمسیری است و گلخانه داران باید انرژی بیشتری برای رساندن دمای گلخانه به دمای مطلوب صرف کنند که هزینه تولید را بالا می‌برد.
وی تأکید کرد: باید یک الگوی خاصی برای کشت گلخانه‌ای در کردستان که شرایط ویژه‌ای دارند تدوین و در اختیار گلخانه داران قرار بگیرد که چه نوع محصولی بکارند.
به‌گفته وی در حال حاضر مساحت گلخانه‌های کردستان 22.5 هکتار است که سالانه 350 هزار تن محصول تولید می‌کنند و انتظار می‌رود تا پایان سال‌جاری سطح گلخانه‌های استان به 35 هکتار برسد.
مرادی خاطرنشان کرد: گلخانه‌های کردستان سالانه 1.5میلیون گل شاخه بریده تولید می‌کند. همچنین 2.5 هکتار گلخانه توت فرنگی داریم.
تکمیل 3 مجتمع گلخانه‌ای در کردستان
در همین حال «فرید سپری» رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز به «ایران» گفت: در کشت گلخانه‌ای عملکرد در واحد سطح نسبت به کشت در مزرعه 10 تا 12 برابر افزایش می‌یابد از سوی دیگر با ایجاد هر هکتار گلخانه 10 تا 12 شغل جدید در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود.
وی افزود: در واقع تغییرات اقلیمی، رشد روزافزون جمعیت و همچنین لزوم در دسترس بودن سبزی و صیفی و گل و گیاهان زینتی و همچنین گل‌های شاخه بریده، توت فرنگی و گیاهان دارویی در همه فصول موجب شده تا توسعه کشت گلخانه ای در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و کردستان قرار بگیرد.
به‌گفته وی، با هدف افزایش انگیزه کشاورزان برای ایجاد گلخانه، مشوق‌هایی از قبیل اعطای تسهیلات کم بهره به متقاضیان ایجاد گلخانه داده می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تأکید کرد: قبلاً متقاضیان کمتری برای ایجاد گلخانه و سرمایه‌گذاری در گلخانه به ما مراجعه می‌کردند ولی الان سرمایه‌گذارانی در داخل استان داریم که خواهان ایجاد گلخانه حتی در سطح 5 هکتار به بالا هستند.
از جمله پروژه‌های شاخص دربخش گلخانه‌های کردستان ، مجتمع گلخانه‌ای «صادق آباد» در سطح 8.5 هکتار در شهرستان «دهگلان» است که در حال تکمیل است و انتظار می‌رود تا پایان سال به بهره‌برداری برسد که الگوی کشت این مجتمع سبزی و صیفی و توت فرنگی خواهد بود.
سپری تصریح کرد: طرح دیگر ما مجتمع گلخانه‌ای «آویژه» درسطح 35 هکتار واقع درشهرستان قروه است که زیرساخت‌های آن حاضر شده و کار برای تکمیل آن بسرعت در جریان است.
همچنین مجتمع گلخانه‌های «قباسرخ» درسطح 15 هکتار از دیگرطرح های شاخص ما است که کار واگذاری آن به سرمایه‌گذار انجام شده است.
وی تأکید کرد: با راه‌اندازی این مجتمع‌ها حدود 58.5 هکتار به سطح گلخانه‌های استان اضافه خواهد شد که این سطح تولیدی به طور میانگین معادل 14هزار و 600 تن به تولیدات گلخانه‌ای استان اضافه خواهد کرد؛ همچنین برای حدود 700 نفر نیز به طور مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

کپی