اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
وزیر خارجه سوئیس در دیدار رئیس مجلس ایران:

کانال مالی ایجاد شده باید گسترش یابد

کانال مالی ایجاد شده  باید گسترش یابد

گروه سیاسی/ «ایگناتسیو کاسیس»، وزیر خارجه سوئیس که در سفری سه روزه راهی ایران شده است، پیش از حضور در تهران و دیدار با مقام‌های بلند پایه کشورمان به اصفهان رفت. حضور این مقام بلندپایه در راستای بزرگداشت یکصدمین سالگرد رابطه دیپلماتیک ایران و سوئیس و پیگیری اهداف اقتصادی و سیاسی دو کشور در چارچوب روابط دوجانبه صورت گرفته است.

این در حالی است که سوئیس در کنار کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای کوشیده با به جریان انداختن یک کانال مالی برای تبادل اقلام غذایی و دارویی به ایران، گامی برای کمک به حفظ برجام بردارد. به گفته مقام‌های ایرانی سفر «کاسیس»، فرصت خوبی را برای تقویت فعالیت این کانال و جست وجوی راهکارهای تحقق منافع اقتصادی ایران فراهم می‌‌کند.
وزیر خارجه سوئیس در جریان سفر خود به اصفهان ضمن بازدید از مراکز تاریخی این شهر در دیدار با استادان دانشگاه صنعتی اصفهان در محل هتل عباسی اصفهان  به گفت‌وگو و تبادل‌نظر برای گسترش تعاملات علمی، فرهنگی و فناوری پرداخت. دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز هماهنگ‌کننده ارتباط علمی با کشور سوئیس است و پس از سفر وزیر علوم سوئیس به ایران در سال ۹۷، مقرر شد محققان ایرانی و سوئیسی طرح‌های مشترک ارائه کنند؛ همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه‌های سوئیس در زمینه‌های مختلف در حال انجام است. دیدار و گفت‌وگو با عباس رضایی استاندار اصفهان نیز از دیگر برنامه‌های سفر «کاسیس» در اصفهان بود.وی در دیدار با استاندار اصفهان با اشاره به نقش میانجیگرانه سوئیس بین ایران و امریکا تصریح کرد: تلاش سوئیس آن است که حداقل‌های گفت‌‌وگوی بین ۲ کشور برقرار شود.
«کاسیس» در ادامه برنامه‌های خود در ایران روز گذشته با محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس شورای اسلامی در تهران دیدار کرد. قالیباف در این دیدار ضمن تبریک یکصدمین سالگرد آغاز روابط دیپلماسی میان ایران و سوئیس گفت: در سال‌های گذشته توافقنامه و سند همکاری میان دو کشور به امضا رسید که پیگیری مفاد آن به تقویت روابط دو کشور کمک می‌‌کند. رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از این رو وظیفه داریم تا در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، فناوری، علمی و آموزشی روابط خود را گسترش دهیم به خصوص که اخیراً حسابی میان ایران و سوئیس برای تبادلات دارویی و غذایی باز شده که البته نباید به آن بسنده کرد.
قالیباف علاوه بر این به مانع تراشی‌های امریکا پیرامون برجام اشاره کرد و با بیان اینکه اروپای مستقل قابلیت ایجاد روابط روان با ایران را دارد، گفت: اروپا نباید تحت تأثیر سیاست‌های امریکا قرار بگیرد بخصوص که اقدامات آنها باعث بی ثباتی و ناامنی در منطقه شده است.
حضور شرکت‌های سوئیسی در ایران به رغم تحریم‌ها
وزیر خارجه سوئیس نیز در این دیدار با بیان اینکه امروز ایران به خاطر مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه رنج می‌‌برد، گفت: امیدواریم جشن صدسالگی آغاز روابط میان ایران و سوئیس، تقویت روابط میان دو کشور را بیش از پیش رقم بزند و ما بتوانیم به نقش خود به عنوان حافظ منافع بخوبی عمل کنیم. وزیر خارجه سوئیس در ادامه با اشاره به کانال مالی که اخیراً میان دو کشور باز شده است، گفت: این کانال مالی به جریان سیال درآمدهای ایران بخصوص در حوزه غذا و دارو کمک می‌‌کند که البته اقدام کمی بوده و باید گسترش یابد.
وی با اشاره به حضور برخی شرکت‌های سوئیسی در ایران عنوان کرد: چند شرکت بزرگ سوئیسی علیرغم تحریم‌های موجود علیه ایران هنوز در این کشور حضور دارند و به کار خود ادامه می‌‌دهند. وزیر خارجه سوئیس در پایان خاطرنشان کرد: تلاش حداکثری خود را برای پیشبرد گفتمان بین‌المللی و تقویت روابط دوجانبه خواهیم داشت.

کپی