اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

درخواست اخراج خبرنگار فاکس نیوز
ترامپ که ید طولایی در اخراج کارکنان و اعضای کابینه خود دارد، حالا پا را در اخراج‌ها فراتر از محل کار خود گذاشته و از فاکس نیوز خواسته خبرنگار حوزه امنیت ملی خود را اخراج کند. خبرنگاری که ترامپ خواهان اخراج  او شده است، جنیفر گریفین است که گزارش چند روز پیش مجله آتلانتیک را تأیید کرده و گفته است، دو نفر از مقامات دولت ترامپ به او گفته‌اند همان طور که مجله آتلانتیک نوشته، ترامپ در سفر به پاریس در سال 2018 تمایلی به شرکت در مراسم یادبود نظامیان کشته شده امریکایی در جریان جنگ جهانی دوم در فرانسه نداشته است.

 

---

بحران پزشک و پرستار در عراق
مقامات عراقی با اعلام اینکه این کشور در روزهای اخیر بیشترین آمار ابتلا در یک روز را ثبت کرده، درباره کمبود ظرفیت پذیرش بیمارستان‌ها هشدار دادند. براساس گزارش وزارت بهداشت عراق، تنها در روز جمعه 5036 مورد مبتلای جدید شناسایی شده‌اند که با توجه به تجمعات اخیر مذهبی در عراق و عدم رعایت نکات بهداشتی احتمال افزایش این آمار نیز وجود دارد.
این در حالی است که فرار حدود 20 هزار پزشک در تحولات و ناامنی‌های سال‌های اخیر عراق، این روزها سیستم بهداشتی این کشور را تهدید می‌کند. به گفته بسیاری از پزشکان این کشور، عدم حمایت دولت و سرمایه‌گذاری برای پزشکان و همچنین ناامنی کشور بسیاری از آنها را مجبور به مهاجرت کرده است.

 

---

ممانعت از پخش لحظات مرگ
فیس بوک از  انتشار فیلم زنده فرآیند مرگ خودخواسته بیمار لاعلاج فرانسوی خودداری و با مسدود کردن حساب او به مدت سه روز مجوز انتشار ویدیو از صفحه او را حذف کرد.
آلین کوک 57 ساله که از سوی پزشکان جواب شده و در خانه مانده بود در درخواستی شخصی از امانوئل مکرون خواست تا با وجود مخالفت قانون فرانسه، در فرآیند مرگ خودخواسته به او کمک کند اما رئیس جمهوری ضمن ابراز همدردی، درخواست او برای همکاری را رد کرد.

 

---

آماده‌باش برای طوفان در ژاپن
در پی پیش‌‎ بینی وقوع طوفان «هایشن» در ژاپن، دولت این کشور اقدام به کوچاندن مردم از جزیره کیوشو کرد. تا ظهر امروز دست‌کم 200 هزار نفر از خانه‌های خود در این منطقه تخلیه شده و به استان‌های همجوار منتقل شدند تا از تلفات احتمالی این طوفان که گفته می‌‌شود قوی‌ترین طوفان چند سال اخیر در ژاپن خواهد بود، در امان بمانند.

 

---

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 27 میلیون و 97 هزار و 306 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 884 هزار و 336 نفر بود.  امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 6 میلیون و 432 هزار و 103 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 192 هزار و 850 نفر نیز جان خود را براثراین بیماری از دست داده اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 4 میلیون و 123 هزار نفر مبتلا و 126 هزار و 230 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با 4 میلیون و 118 هزار و 583 مبتلا و 70 هزار و 712 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 25 هزار و 505 مبتلا و 17 هزار و 820 قربانی کووید 19 دارد. پرو هم با 683 هزار و 702 مورد ابتلا و 29 هزار و 687 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.

کپی