اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

روز جمعه دور دوم انتخابات مجلس در 9 استان برگزار می‌شود

رقابت 22 نفر برای 11 کرسی

رقابت 22 نفر برای 11 کرسی

با 5 ماه تأخیر؛ روز جمعه ۲۱ شهریورماه، مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد.

 با پایان یافتن انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در دوم اسفندماه پارسال که در همان روزهای نخستین شیوع ویروس کرونا در ایران برگزار شده بود، شرایط کشور به گونه‌ای و با چنان سرعتی تغییر کرد که برای ۱۱ حوزه انتخابیه‌ای که کاندیداهای آن به‌ دلیل عدم کسب رأی لازم از راهیابی به پارلمان بازمانده بودند راهی جز تعویق 5 ماهه انتخابات باقی نماند.
در انتخاباتی که با اعلام عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور پس از اتمام شمارش آرا، آمار مشارکت در آن را ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر از ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹واجد شرایط اعلام کرد و مشخص شد که ۴۲.۵۷ درصد پای صندوق‌های رأی رفته بودند، رقابت 22 نفر برای کسب 11 کرسی بهارستان به 29 فروردین امسال موکول شد. اما باز هم ویروس کرونا مجال برگزاری آن انتخابات را نداد و شهریورماه به‌عنوان زمان جدید برگزاری انتخابات اعلام شد که از میان دو تاریخ ۲۱ و ۲۸ پیشنهاد شده از سوی وزارت کشور، شورای نگهبان با تاریخ ۲۱ شهریور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات موافقت کرد.
این ۱۱ حوزه انتخابیه -که در 9 استان و ۲۴ شهرستان قرار دارند- شامل: «لنجان» و «سمیرم» در استان اصفهان، «میانه» در استان آذربایجان شرقی، «بیجار» در استان کردستان، «دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره» در استان ایلام، «کرج، اشتهارد و فردیس» در استان البرز، «اهواز، باوی، حمیدیه و کارون» در استان خوزستان، «کرمانشاه» و «اسلام آباد غرب و دالاهو» در استان کرمانشاه، «زنجان و طارم» در استان زنجان و «کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان» در استان گلستان، می‌شوند که نامزدها موفق به کسب حد نصاب لازم برای ورود به مجلس، یعنی 20 درصد آرای مأخوذه هم نشدند و باید در دور دوم انتخابات شرکت می‌کردند.
 
 
5 کرسی خالی می‌ماند
با برگزاری این دور از انتخابات بازهم ۵ صندلی از کرسی‌های بهارستان خالی می‌ماند. 3 نفر از منتخبان به‌ دلیل ابتلای به ویروس کرونا جان باختند و دو نفردیگر هم به‌ دلیل رد اعتبارنامه نمایندگی مجبور به ترک صندلی سبز بهارستان شدند. فاطمه رهبر، منتخب مردم تهران و محمدعلی رمضانی دستک منتخب مردم آستانه اشرفیه پیش از آغاز مجلس یازدهم و عیسی جعفری، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ هم کمی پس از شروع به کار مجلس بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند. با تأیید جعلی بودن مدرک تحصیلی سینا کمالخانی منتخب تفرش از سوی شورای نگهبان و رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون از سوی نمایندگان مجلس، تعداد کرسی‌های خالی بهارستان به عدد 16رسید. با برگزاری انتخابات در جمعه پیش رو، 11 صندلی پر شده و 5 کرسی باقیمانده هم در انتخابات میاندوره‌ای و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 1400 تعیین تکلیف خواهد شد.

 

کپی