اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

تخلیه خانه ملک الشعرای بهار برای تخریب خبر ساز شد

تخلیه خانه ملک الشعرای بهار برای تخریب خبر ساز شد

اواخر سال ۹۰ بود که خبر رسید خانه ملک‌الشعرای بهار در حال تخریب است، درست مانند خبری که دو سه هفته قبل اعلام کردند.

حدود یک دهه قبل هم سراغ خانه آمدیم که یکی از ساکنانش گفت: «خانه در اوایل انقلاب مصادره شد. حدود ۲۰ سال است در این خانه ساکن هستیم. تا پنج سال پیش (اواسط دهه ۸۰)، سه‌چهارم خانه به‌عنوان انبار در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه‌ ملی ایران بود و در آن، لوازم اداری فرسوده را نگهداری می‌کردند تا این‌که سازمان اسناد در سال ۱۳۸۵ این خانه را تخلیه کرد. متأسفانه برخی افراد قصد تخریب این خانه‌ تاریخی را دارند و به همه‌ ساکنان خانه دستور تخلیه داده‌اند.»
سال‌ها خبری از وضعیت این خانه تاریخی و ارزشمند نبود و در این میان تابلویی نیز با نام «خانه موزه ملک‌الشعرای بهار» سر بن‌بست گوهر نصب شد و در نهایت اردیبهشت سال گذشته بود که هیات موسس خانه انجمن‌های ادبی کشور درخوست کرد تا خانه ملک‌الشعرای بهار به انجمن‌های ادبی واگذار شود.

ولی کمتر از یک ماه قبل خبرهایی از فروش خانه به یک دستگاه دولتی و آغاز اقداماتی برای تخریب خانه مطرح شد، تا امروز که به نظر می‌رسد خانه ملک‌الشعرای بهار در دست مرمت است و شاید هم بازسازی.
محمدتقی بهار ملقب به ملک‌الشعرای بهار در ۱۲۶۲ هجری شمسی در شهر خراسان متولد شد و تا وقتی در ۲۰ سالگی به مشروطه متصل نشده بود، خانه‌ای در تهران نداشت. بنابراین خانه‌ منسوب به او در تهران، خانه‌ پدری بهار نیست. کارشناسان و اهل فن معتقدند «خانه‌ بهار به‌دلیل شخصیت فرهنگی و ساده‌ مالک آن، تزیینات ندارد و به‌نوعی نشان‌دهنده‌ نوع فکر خاص ملک‌الشعراست. در ساخت این بنا از مصالح مرسوم همان دوران مانند آجر قزاقی‌، چوب، موزاییک، ‌شیشه‌، گچ،‌ تیر چوبی‌ و تیر آهنی استفاده شده است. از معمار این بنا نیز اطلاع دقیقی در دست نیست. خانه‌ از نظر ساخت، شکلی بسیار ساده دارد و خلاقیت و نوآوری ویژه‌ای در آن دیده نمی‌شود.»

هرچند این خانه‌ تاریخی دوم بهمن‌ماه ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و حدود ۱۷ سال از شناسایی و ثبت آن می‌گذرد اما شاید هنوز پرونده‌ ثبت ملی آن تکمیل نشده که مسئول مربوطه هنوز فرصت نکرده تا اطلاعات بیشتری درباره‌ این خانه و مالکان بدهد.

---
---
---
---
---
---
---
کپی