اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

عامل سابق اف‌بی‌آی: ترامپ تهدید امنیت ملی است

عامل سابق اف‌بی‌آی: ترامپ تهدید امنیت ملی است

یک عامل ارشد سابق اف‌بی‌آی که در کانون تحقیقات درباره سرور ایمیل هیلاری کلینتون و روابط کمپین ترامپ با روسیه قرار داشت، رئیس‌جمهوری آمریکا را یک تهدید امنیت ملی دانست و اذعان کرد اف‌بی‌آی مرتکب اشتباهاتی شد که انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را زیر و رو کرد.

 به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این عامل سابق با نام پیتر استراک که از تیم شورای ویژه حذف و بعدا به علت ارسال پیام‌های ضد ترامپ اخراج شد، در زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا و حامیانش او را بدنام می‌کردند، عمدتا سکوت اختیار کرد.

اما کتاب جدید استراک تحت عنوان "در معرض خطر" جزئیاتی از دو تحقیق اف‌بی‌ای ارائه می‌کند. استراک همچنین جزئیاتی از رایزنی داخلی اف‌بی‌آی درباره تحقیق از شخص رئیس‌جمهوری مطرح کرد و نوشت در اوایل ریاست جمهوری ترامپ سوالاتی مطرح شد و بعد عواملی روی اطرافیان ترامپ متمرکز شدند. استراک در ابتدا مخالف تحقیق از ترامپ بود.

این عنصر سابق اف‌بی‌آی در نهایت بعد از ارزیابی، ترامپ را فردی فاسد و یک تهدید امنیت ملی می‌داند. تحقیقات‌هایی که استراک روی آنها نظارت داشت "تمایلات رئیس‌جمهوری به پذیرش کمک سیاسی از یک مخالف مثل روسیه را نشان داد و این در پی تمایل او برای واژگون ساختن هر آن چیزی است که آمریکا روی آن ایستاده است."

استراک نوشت: این میهن‌پرستی نیتس. این خلاف آن است.

نگاه درونی استراک با تلاش‌های ترامپ و متحدانش برای کم اهمیت نشان دادن تحقیقات درباره روسیه مغایرت دارد. ویلیام بار، دادستان کل امریکا یک دادستان کهنه‌کار را برای بررسی عملکرد اف‌بی‌آی، استراک و دیگران بابت احتمال سوءرفتار و جانبداری منصوب کرده است.  / ایسنا

کپی