اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روسیه: متخصصان غربی سال‌هاست که بر روی عوامل هم خانواده "نوویچوک" کار می‌کنند

روسیه: متخصصان غربی سال‌هاست که بر روی عوامل هم خانواده "نوویچوک" کار می‌کنند

دفتر خبری وزارت خارجه روسیه در پی بیانیه‌های یکسری کشورها درباره وضعیت ناوالنی اعلام کرد، متخصصان چند کشور غربی و نهادهای متخصص ناتو سال‌هاست که بر روی مواد شیمیایی خانواده نوویچوک کار می‌کنند.

 به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت خارجه روسیه در این بیانیه آورده است، بیانیه‌های زیادی علیه روسیه به ویژه بیانیه مشترک وزرای خارجه آلمان و فرانسه منتشر شد.

در بیانیه دفتر خبری وزارت خارجه روسیه آمده است: در ارتباط با اتهامات شتاب زده که عامل اعصاب نوویچوک در شوروی تولید شده، ما باید یادآور شویم که سال‌هاست متخصصان کشورهای غربی و ناتو بر روی موادی که هم خانواده این ماده شیمیایی است کار می‌کنند. بیش از همه آمریکاست که بیش از ۱۵۰ حق امتیار این ماده را صادر کرده است.

روز چهارشنبه گذشته، دولت برلین مدعی شد که نمونه‌های آزمایش از الکسی ناوالنی، منتقد کرملین را دارد که مشخص می‌کند این منتقد در معرض عامل سمی هم خانواده نوویچوک قرار گرفته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته که روسیه آماده همکاری جامع با آلمان در پرونده ناوالنی است.

وی افزود، هیچ ماده سمی که در بدن ناوالنی پیش از انتقالش به برلین وجود نداشت.

وزارت خارجه روسیه گفته که مسکو هنوز منتظر پاسخ از برلین است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته که وزارت خارجه آلمان هیچ دلیلی را درباره اثبات اینکه ناوالنی مسموم شده، به سفیر روسیه در برلین ارائه نکرده است.

ناوالنی ۲۰ اوت سال جاری میلادی و پس از شدت گرفتن بیماری در مسیر پرواز تومسک به مسکو در بیمارستانی در سیبری بستری شد و در نهایت به کما رفت. در ۲۲ اوت، وی را با هواپیما به بیمارستان چریته برلین منتقل کردند.  / ایسنا

کپی