اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

تلاش مضاعف برای برگشت ارز حاصل از صادرات

تلاش مضاعف برای برگشت ارز حاصل از صادرات
جمشید نفر رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران

به‌عنوان یک صادرکننده که 45 سال است در این حوزه فعالیت دارد، باید بگویم مفهوم اینکه ارز حاصل از صادرات به کشور برنمی گردد را به هیچ وجه قبول ندارم؛ صادرکننده و تولیدکننده کالاهای صادراتی چنانچه ارز خود را برنگرداند چگونه می‌تواند فعالیت کند؛ بدین جهت صادرکنندگان واقعی در برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند فعالیت‌های خود را توسعه دهند.

با این توضیح تحت هیچ شرایطی نمی‌توان عنوان کرد که صادرکنندگان واقعی ارز خود را برنمی‌گردانند، چرا که چرخه صادرات متوقف می‌شود.
بانک مرکزی اصرار دارد که ارز حاصل از صادرات از شیوه و کانال خاص برگردد ولی شیوه و کانال عنوان شده برای برخی از کالاها و برخی از کشورها تقریباً غیرممکن است، اما برای بسیاری از کالاها و کشورها هم امکانپذیر است.
اگر صادرات کشور دو بخش شود، 25 درصد مربوط به صادرات همت(صادرات غیرنفتی) و 75 درصد مربوط به صادرات نعمت (صادرات نفتی) می‌شود. همانگونه که بانک مرکزی هم تأیید کرد از ابتدای مشکلات ارزی بیش از 90درصد صادرکنندگان ارز خود را برگرداندند و آنهایی که ارز خود را نیاوردند تقسیمات متفاوتی دارند.
در این تقسیمات، گروهی ارز حاصل از صادرات خود را وارد کشور کردند ولی با شکل و شمایلی که بانک مرکزی اعلام کرده بود، این ارز وارد کشور نشد. برخی از خریداران خارجی برای خرید کالای ایرانی وارد کشورمان شدند و دلارهایشان را به صرافی‌هایی دادند که در مسیری که بانک مرکزی اعلام کرده بود، قرار نداشت. گروهی دیگر خسارت‌های زیادی دیدند که نتوانستند جبران کنند؛ این افراد اگر می‌خواستند ارز حاصل از صادرات را برگردانند باید از بازار آزاد، ارز می‌خریدند و به دولت می‌دادند که این امر به منزله ورشکستگی کامل یک تاجر و حتی تولیدکننده بود. برخی دیگر به هیچ وجه با ارز نیمایی نمی‌توانستند ارز حاصل از صادرات را بفروشند، چرا که هزینه‌های مترتب بر ورود ارز به قدری زیاد بود که اگر با سیستم نیمایی می‌خواستند بفروشند نمی‌توانستند حرکت کنند و ادامه مسیر بدهند. گروهی دیگر هم که ارز حاصل از صادرات را وارد کشور نکردند، همان دارندگان کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف بودند که معتقدم ظهور این افراد، معلول بخشنامه‌های غلط بانک مرکزی بوده است.
در نهایت باید بگویم که ارز حاصل از صادرات به کشور برمی‌گردد و اگر رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید که طی ماه اخیر برگشت ارز صادراتی بهبود یافته به خاطر این است که این روند خواه و ناخواه و طبق روال گذشته ادامه پیدا می‌کرد؛ به هر ترتیب موارد عنوان شده بسیار در برگشت ارز اثرگذار است. اما به نظر می‌رسد که بانک مرکزی برای آن بخشی که نمی‌تواند ارز حاصل از صادرات خود را از مسیر بانک مرکزی وارد کشور کند، تمهیداتی اتخاذ کند؛ هرچند تأکید شد بخش اعظمی می‌توانند براساس سازوکاری که بانک مرکزی خواسته است، ارز خود را برگردانند. امیدوارم برای این گروه تفاهم‌های واقعی صورت گیرد تا فعالیت این گروه زیر سؤال نرود. بیان آنکه صادرکنندگان ارز خود را وارد کشور نمی‌کنند به اقتصاد کشور لطمه وارد می‌کند و باعث می‌شود گروهی از چنین جریان‌هایی سوء‌استفاده کنند. اقتصاد ایران به آرامش نیاز دارد و همه بخش‌ها برای تحقق این آرامش باید تلاش کنند. به بانک مرکزی هم اطمینان می‌دهم که صادرکنندگان برای برگشت ارز خود از مسیرهایی که عنوان شده تلاش‌شان را مضاعف کرده‌اند.


 

کپی