اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
افشاگری آتلانتیک از اظهارنظر ترامپ درباره کشته های جنگ جهانی او را به دردسر انداخت

اعتبار از دست رفته «ترامپ»

اعتبار از دست رفته «ترامپ»
زهره صفاری

اظهارنظرهای گاه و بیگاه و جنجال برانگیز «دونالد ترامپ» در صفحات مجازی و حتی سخنرانی‌های رسمی درباره موضوعات مختلف، این بار با گزارش افشاگرانه مجله «آتلانتیک» درباره کشته‌های جنگ جهانی، آنچنان دردسری برایش شده که می‌تواند یکی از مهمترین برگ برنده‌هایش در انتخابات 2020 را بسوزاند.


به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، براساس آنچه مجله «آتلانتیک» منتشر کرده است، رئیس جمهوری امریکا، به ادعای نویسنده این گزارش، در مراسم سال 2018 یادبود سربازان کشته شده امریکایی در جریان جنگ جهانی دوم در فرانسه از ترس به هم ریخته شدن موهایش در باران حضور نیافت و در اظهاراتی سربازان کشته شده در جنگ جهانی را «بازنده» خواند. انتشار این گزارش که توسط آسوشیتدپرس نیز به صورت مستقل پوشش داده شد، خشم کهنه سربازان امریکایی را برانگیخت و با بیانیه‌های مختلفی، با ابراز تنفر به ترامپ، او را به نقد کشیدند. اما این شرایط بیش از همه به سود «جو بایدن» تمام شد که توانست در سخنرانی احساسی، رقیب انتخاباتی‌اش را بی‌اعتبار نشان دهد.
رئیس جمهوری امریکا که در بازگشت از کمپین پنسیلوانیا متوجه این گزارش شد با «تحقیرآمیز» خواندن آن، محتوای منتسب به خودش را از اساس تکذیب و اعلام کرد او به خواست خودش، مراسم یادبود سربازان کشته شده در جنگ جهانی را از دست نداده است: «ما به ارتش بهای زیادی می‌دهیم و این شرایط ننگ‌آور توسط مجله رقت‌انگیزی به وجود آمده که من هرگز آن را نمی‌خوانم.»
در عین حال به نوشته «گاردین»، «الیزابت نومان»، دستیار سابق بخش امنیتی مبارزه با تروریسم کاخ سفید و «میلز تیلور»، فرمانده سابق این بخش با قاطعیت بر گزارش صحه گذاشته و مدعی شدند ترامپ به نادیده گرفتن جایگاه کشته‌های جنگی و مجروحان در کابینه‌اش شهرت دارد. اما «ترامپ» برای خلاصی از این معرکه و اثبات بیگناهی‌اش در اتهامی که «حقه» سیاسی می‌نامد، به حرف‌های مقامات سابق و فعلی کابینه‌اش اشاره دارد: «این هم یک حقه سیاسی دیگر است مانند همان پرونده استیضاح و گزارش دروغ درباره روسیه.»
بسیاری از اعضای کابینه فعلی و سابق ترامپ مانند پمپئو، اوبرایان و... گزارش را تکذیب کردند. «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق «ترامپ» نیز که در ماه‌های اخیر با انتشار کتاب خاطراتش مقامات کاخ سفید را به خشم آورده است، موضعی دوپهلو به گزارش داشت و به «سی‌ان‌ان» گفت: «آن روز آقای ترامپ برخلاف همیشه که به مسائل اعتراض می‌کند، بدی آب و هوا و لغو پرواز بالگرد را پذیرفت و اصراری به رفتن نکرد.» با تمام این انتقادات، «جفری گولدبرگ»، سردبیر مجله آتلاتنیک گفت: «من آنقدر برای گزارشم مدرک دارم که همچنان پای آن بایستم.»
 نمایش خشم «بایدن»
چند روز پیش از گزارش جنجالی «آتلانتیک» و حتی کشمکش بر سر دستور ترامپ برای لغو بودجه مجله ویژه کهنه سربازان امریکایی -که دست آخر به عقب‌نشینی رئیس جمهور از دستورش انجامید- «میلیتری تایمز» نظرسنجی‌ای را منتشر کرد که حکایت از سیر نزولی حمایت سربازان فعلی و سابق امریکایی از ترامپ و تمایل آنها به «جو بایدن» یا کاندیداهای مستقل داشت. براساس این نظرسنجی که از 1018 نفر در اواخر جولای و اوایل آگوست انجام شد 49.9 درصد از ترامپ ناراضی بوده و تنها 38 درصد به او نظر مثبت داشتند. اما این فضای ضدترامپی در ارتش، رکود اقتصادی و ثبت بدترین رکورد بیکاری در تاریخ رؤسای جمهور امریکا به نام «ترامپ» در کنار تظاهرات‌های ضد نژادپرستی، بویژه پس از انتشار گزارش مجله آتلانتیک، زمینه خوبی برای اجرای نمایش احساسی «جو بایدن» علیه رقیب ایجاد کرد. نامزد 77 ساله دموکرات‌ها که بندرت کسی خشم او را دیده است، روز جمعه پس از انتشار این گزارش، پشت تریبون قرار گرفت و با خشم بسیار اظهارنظر ترامپ درباره کشته‌های جنگی را منزجر کننده خواند و او را فاقد صلاحیت رهبری امریکا دانست. در این میان، کمپین دموکرات‌ها نیز فیلم‌هایی از اظهارات جنجالی ترامپ منتشر کردند که یکی از آنها به بازنده خوانده شدن سناتور «جان مک کین» که در جنگ ویتنام اسیر شد، توسط رئیس جمهور اشاره داشت.
تقلا برای کسب اعتبار
در شرایطی که حمایت همیشگی سربازان قدیمی و در حال خدمت امریکا از جمهوریخواهان به خطر افتاده و سرکوب معترضان به خشونت علیه سیاهپوستان توسط پلیس، فضای داخلی امریکا را به زیان رئیس جمهور کرده، مشاوران ترامپ از راه‌های دیگر به دنبال کسب اعتبار برای او در انتخابات، به دستاوردهای سیاست خارجه و حمایت‌های دولت‌های دیگر رو آورده‌اند. به گزارش «یورونیوز»، کمتر از یک ماه بعد از توافق عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل، در جریان امضای توافق اقتصادی دو جانبه میان صربستان و تل آویو با میانجیگری امریکا و در حضور «دونالد ترامپ» واشنگتن، صربستان را متقاعد کرد تا با انتقال سفارت خود در تل آویو به بیت‌المقدس امتیاز استراتژیک دیگری به کارنامه رئیس جمهوری امریکا در جلب آرای لابی صهیونیستی اضافه شود. در این میان «عمر قمرالدین»، وزیر خارجه سودان نیز فاش کرد واشنگتن حذف نام این کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم را مشروط به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کرده است.

کپی