اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
سال 1339(نیمه اول)/ کشف بزرگ تاریخی در تپه‌های حسنلو

شهری از زیر خاک سر در آورد

شهری از زیر خاک سر در آورد
حسن مجیدی

در حفاری‌هایی که به‌وسیله یک هیأت باستان شناسی امریکایی به همراهی یک هیأت فنی باستان شناسی ایران از تپه‌های حسنلو واقع در نزدیک نقده به‌عمل آمد، یک کاسه طلا متعلق به دوران هخامنشی کشف شد و متعاقب آن چندی پیش یک معبد و قربانگاه از زیر خاک سر درآورد.

 به‌دنبال این حفاری‌ها، اخیراً در این نقطه، شهری از زیر خاک بیرون آمد.... در این شهر قدیمی که از دل تپه‌های حسنلو از زیر خاک سردرآورده علاوه برانبار اسلحه و انبار گندم و جو و اسکلت پهلوانی که با کلاهخود منحصر به فرد کشف گردیده است، شمعدان ظریفی نیز کشف شده است.این شمعدان ظریف از کاشی ساخته شده و اطراف آن را یک ورقه نازک طلا پوشانیده است. شمعدان مزبور روی دستی از کاشی قرار گرفته و روی پنجه‌های این دست مجسمه شیری است که درست در کنار شمعدان ایستاده است.
از داخل قلعه‌ای که در این شهر زیرزمینی کشف گردیده تعداد زیادی خمره‌های شراب به‌دست آمده است که وجود این خمره‌ها معلوم می‌دارد ساکنان این شهر چند هزار ساله مردمی بوده‌اند که شراب زیاد مصرف می‌کرده‌اند.
علاوه بر این خمره‌ها یک کوزه بسیار ظریف از سنگ مرمر سفید کشف شده و ظرافت این کوزه مرمرین مبین ذوق لطیف مردمی است که هزاران سال قبل در این شهر می‌زیسته‌اند....
روزنامه اطلاعات- 16 شهریور 1339

کپی
پیشنهاد سردبیر