اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

ماهواره آزمایشی"راکت لب" به فضا رفت

ماهواره آزمایشی"راکت لب" به فضا رفت

شرکت راکت لب ماهواره خود را بی سروصدا به یک ماموریت آزمایشی در فضا فرستاده است. نسخه قدرتمندتر این ماهواره به سفر به ماه کمک می کند.

شرکت راکت لب به تازگی یک ماهواره را برای مشتری خود به مدار زمین فرستاد. موشک الکترونی که در این عملیات استفاده شد نیز به طور موفقیت آمیز روی زمین فرود آمد. اما اکنون فاش شده راکت لب در این عملیات به طور مخفیانه ماهواره خود به نام «فوتون» را نیز به مدار زمین ارسال کرده است. این ماهواره در آینده به ماموریت در اعماق فضا کمک می کند.

ماهواره فوتون براساس فناوری «کیک استیج» راکت لب ساخته شده است. ماهواره ها پس از انتقال به وسیله موشک به فضا، با کمک کیک استیج (موشکی کوچک) به مدار تعیین شده خود ارسال می شوند.

البته  فوتون علاوه بر یک سیستم پیشرانه، تجهیزات الکترونیک، حسگرهای جهت یابی، واحدهای تولید برق و ابزارهایی مانند دوربین ها را هم دارد. این بدان معنا است که فوتون می تواند مانند یک ماهواره عمل کند.

به طور معمول پس از آنکه «کیک استیج» عملیات خود را انجام  داد، از مدار خارج می شود تا در اتمسفر زمین بسوزد اما این بار راکت لب به موشک کوچک خود دستور داد تا به حالت ماهواره فوتون تغییر وضعیت دهد و ماموریتی جداگانه به نام «نخستین نور» را انجام دهد. هدف ماموریت آزمایشی ماهواره فوتون، عکاسی از خود و زمین بود.

در آینده مشتریان راکت لب می توانند ماموریت «پرتاب هر ماه فضاپیما» را همراه موشک الکترون و ماهواره فوتون انتخاب کنند. در این ماموریت پیچیدگی، ریسک و تاخیر مربوط به ساخت سخت افزار ماهواره و فرایند جداگانه پرتاب حذف شده است.

راکت لب اعلام کرد دلیل پرتاب مخفیانه فوتون اطمینان حاصل کردن از وضعیت مناسب آن قبل از انتشار خبر بوده است.

همچنین این شرکت اعلام کرد در آینده نسخه ای قدرتمند از ماهواره فوتون به ماموریت در ماه و اعماق فضا از جمله ماموریت Capstone ناسا در اوایل ۲۰۲۱ میلادی ارسال می شود. در این ماموریت فوتون به عنوان یک مسیریاب عمل و به ماموریت آرتمیس  کمک می کند./مهر

کپی