اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

رهبر راست افراطی هلند برای توهین به مراکشی‌ها مجرم شناخته شد

رهبر راست افراطی هلند برای توهین به مراکشی‌ها مجرم شناخته شد

حکم محکومیت نهایی گرت ویلدرز،‌ رهبر جریان راست افراطی هلند به جرم «توهین جمعی» به مردم مراکش روز جمعه از سوی یک دادگاه تجدید نظر در لاهه صادر شد.

 جلسه رسیدگی به اتهام توهین نژادپرستانه گرت ویلدرز، نماینده اسلام ستیز و رهبر حزب راست افراطی «آزادی» علیه مردم مراکش در حالی روز جمعه با صدور حکم محکومیت این سیاستمدار هلندی به پایان رسید که هیچ مجازاتی از سوی دادگاه علیه او اعلام نشد.

ماجرا در اصل به سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد، زمانی که رهبر راست افراطی هلند در جریان میتینگی انتخاباتی در شهر لاهه از هواداران خود پرسیده بود آیا خواهان تعداد بیشتری از مراکشی‌ها در کشورشان هستند یا دوست دارند تعداد آنها در کشور کم‌تر شود؟

به گزارش یورونیوز، هواداران ویلدرز نیز در پاسخ به این پرسش همگی یکصدا فریاد زده بودند که خواهان کاهش تعداد مراکشی‌های در هلند هستند.

دادگاه تجدید نظر شهر لاهه پس از رسیدگی به پرونده اتهامات و احکامی که پیشتر در چارچوب این پرونده علیه رهبر راست افراطی هلند صادر شده بدون اعلام مجازات وی را برای «توهین جمعی» علیه مراکش در روز نوزدهم مارس ۲۰۱۴ مجرم شناخت.

قاضی دادگاه تجدید نظر با تاکید بر اینکه ویلدرز از دیگر اتهام‌های مطرح تبرئه شده یادآور شد که به همین دلیل دادگاه برای تنها جرم به اثبات رسیده وی اعلام مجازات نمی‌کند.

رهبر راست افراطی هلند در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده اتهام‌های نژادی در سال ۲۰۱۶ نیز به دلیل توهین جمعی و نفرت افکنی محکوم شناخته شده بود.

وی با سیاسی خواندن حکم دادگاه و مخالفت با آن درخواست تجدید نظر کرده بود. ویلدرز پیش از برپایی دادگاه تجدید نظر با انتشار متنی در شبکه اجتماعی توئیتر نسبت به صدور حکم محکومیت بر ضد خود به شدت انتقاد کرده و از اینکه یک رهبر اپوزیسیون در به گفته وی «یک دادگاه سیاسی» محاکمه می‌شود؛ کشورش را به یک جمهوری فاسد مبتذل تشبیه کرده بود.

ویلدرز سه سال پیش نیز در توهین‌ آشکاری دیگر مراکشی‌ها را «تفاله» خوانده و در مبارزات انتخاباتی قول داده بود جلوی مهاجرت مسلمانان به کشورش را بگیرد.

حزب راست افراطی «آزادی» به رهبری گرت ویلدرز اکنون پس از «حزب مردم برای آزادی و دموکراسی» به ریاست مارک روته،‌ نخست وزیر هلند، دومین حزب پارلمان این کشور است.

دور تازه انتخابات پارلمانی در کشور هلند قرار است سال آینده میلادی برپا شود.  / ایسنا

کپی