اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

احتمال امضای توافق تل‌آویو و ابوظبی در سالروز پیمان اسلو

احتمال امضای توافق تل‌آویو و ابوظبی در سالروز پیمان اسلو

رسانه‌های رژیم صهیونیستی احتمال دادند توافق عادی‌سازی روابط میان این رژیم و امارات ۱۳ سپتامبر در سالروز توافق اسلو امضا شود.

 دانا فایس، تحلیلگر امور سیاسی در شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: روز ۱۳ سپتامبر به عنوان محتمل‌ترین موعد برای امضای توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات تعیین شده است به این دلیل که سالروز امضای توافق اسلو در سال ۱۹۹۳ است.

وی گفت: واشنگتن و تل‌آویو اخیرا تماس‌های خود را برای امضای هرچه‌سریع‌تر توافق با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی افزایش داده‌اند. تل‌آویو می‌خواهد برگزاری مراسم قبل از سال جدید یهودیان باشد.

وی گفت: نتانیاهو می‌خواهد توافق با امارات در سالروز توافق اسلو امضا شود چراکه این مسئله به "عقیده سیاسی" او درباره رسیدن به توافق با اعراب بر پایه معادله "صلح در ازای صلح"، اعتبار بیشتری می‌بخشد.

وی تاکید کرد: اماراتی‌ها ابتدا می‌خواهند نتانیاهو از مخالفتش با فروش جنگنده‌های اف۳۵ آمریکا به ابوظبی دست بردارد.

درحالی که نتانیاهو گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره موافقتش با فروش اف۳۵ و پهپادهای جاسوسی به امارات را تکذیب کرد، الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل گفت: اسرائیل تنها با این معامله مخالفت نمی‌کند بلکه تلاش می‌کند از طریق نفوذش در واشنگتن این معامله را به صورت کامل منحل کند.

کوهن در مصاحبه با شبکه "کان" گفت: اسرائیل از طریق کنگره و ایپک برای ناکام گذاشتن این معامله تلاش می‌کند.

مسئولان اسرائیلی می‌گویند کنگره قطعنامه‌ای را تصویب کرده که دولت را به تضمین حفظ برتری نظامی اسرائیل بر تمام کشورهای منطقه ملزم می‌کند.  / ایسنا

کپی