اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

پهپادی که اجساد را در جنگل پیدا می کند

پهپادی که اجساد را در جنگل پیدا می کند

یافتن اجساد در جنگل‌های پوشیده از درخت کار ساده ای نیست، اما استفاده از پهپادهایی که قادر به شناسایی تغییر در وضعیت طبیعی برگ‌ها و خاک هستند می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

محققان دانشگاه تنسی پهپادی طراحی کرده‌اند که با بررسی وضعیت برگ درختان و حتی خاک جنگل‌ها با استفاده از دوربین‌های خود، قادر به شناسایی تغییرات در آنها و در نهایت کشف اجساد در جنگل است.

اجساد رهاشده در جنگل باعث افزایش مقدار نیتروژن در خاک اطراف خود می‌شوند و این امر به خصوص در تابستان که جسد سریع‌تر تجزیه می‌شود کاملاً مشهود است. انتشار نیتروژن هم ظاهر خاک و هم ظاهر برگ‌ها را تغییر می‌دهد. تغییراتی که اجساد افراد سیگاری در محیط اطراف ایجاد می‌کند بیش از افراد غیرسیگاری است و لذا با استفاده از این فناوری می‌توان برخی ویژگی‌های خاص افراد را از نظر وضعیت سلامت نیز تشخیص داد.

این فناوری برای کشف اجساد حیوانات مختلف نیز قابل استفاده است، ولی به طور خاص می‌تواند هزینه و مدت زمان مورد نیاز برای یافتن اجساد افرادی که به هر علت در جنگل‌های وسیع و صعب العبور جان داده اند را کاهش دهد. محققان امیدوارند بتوانند نمونه اولیه پهپاد مجهز به این فناوری را در آینده نزدیک تولید کنند./مهر

کپی